Sähkömittarin vaihto

salainen agentti

Vattenfall ilmoitti tulevansa vaihtamaan sähkömittarin koska ei saa mittariin yhteyttä. Mittari on siis sellainen uudenmallinen, joitakin vuosia sitten asennettu, josta näkee itse kulutuksen ja joka (yleensä) lähettää kulutustiedot mummon mökistäkin vattenfallille.
Asiasta tiedusteltiin vattenfallilta, ei ole vastannut mitään. Siksi kysyn, pitääkö asentajan, joka tampereen Vera, laittaa samanlainen mittari tilalle, siis sellainen, josta näkee oman kulutuksensa vai voivatko laittaa vanhanmallisen = huonontaa palvelua. Hieman yli 2kk kulutus ollut noin 8 kertaa pienempi kuin silloin kun mittarista ei kulutusta voinut seurata. Kyllä joskus kummastutti mummon 200e sähkölaskut.

1

1205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gemma123

      Yleensä sähköyhtiöt vaihtavat vanhan vaan päivitettyyn versioon etäluettavasta mittarista. Muutama vuosi sitten asennetuissa mittareissa on osassa ilmennyt tälläistä yhteysongelmaa, mutta nyt asenettavat ovat luotettavampia ja tekniikka pidemmälle vietyä. Että etköhän sää ihan samanlaisen kuin entinen, toimivamman vain :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3387
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2661
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1729
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1695
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1618
    Aihe