Syrjäytynytkö?

Minulla on kolme lasta. Vain yksi heistä saa vielä lapsilisää ja on murrosiässä. Minulla on pienet tulot, alle 1000 euroa kuukaudessa ja työkykyni on rajallinen nivelrikon vuoksi. Joudun avustamaan opiskelevaa lastani joka kuukausi, koska hänenkään tulot eivät riitä mihinkään. Kesä meni rahan loppuessa säännöllisesti kaksi viikkoa ennen tilipäivää. En ole vuosikausiin päässyt lääkäriin tai ostanut yhtään vaatekappaletta. En enää edes muista millaista on käydä ostoksilla, teatterissa tai ravintolassa, kun en käy missään muualla kuin ruokakaupassa. En vieraile kenenkään luona, koska matkustaminen on kallista. Kuitenkin maksan joka kuukausi kolme puhelinlaskua, vaikka en itse soita kuin 5 - 6 eurolla/ kuukausi. Samoin maksan auton kustannukset, autolla kuljetan lapsia kun etäisyydet ovat pitkät. Viime aikoina olen ollut nääntymäisilläni laskupinon alle. Kaikki hinnat ovat nousseet, esimerkiksi roskien tyhjennys nousi 15 € kuukaudessa, vesilaskukin on noussut ja sähkön hinta vielä enemmän. Ruokakaupasta ei saa enää paljon mitään 20 eurolla. Tuloni eivät ole nousseet euroakaan moneen, moneen vuoteen.
Kun lapset ovat kotona syömässä, peseytymässä ja pesemässä pyykkiä, niin saan tehdä todella paljon töitä yrittäessäni itse tehdä kaiken mikä ostettuna maksaa. Leipoessa, pyykätessä ja ruokaa laittaessa menee koko päivä. Käyn joskus kaupungilla katsomassa miten ihmisillä menee, muistelen sitä ihanaa aikaa kun minulla vielä oli kokopäivätyö ja rahaa. Nyt tunnen itseni vieraantuneeksi ja syrjäytetyksi. Minulle ei ole varattuna mitään aineellista hyvää.
On surullista katsoa rappeutuvaa kotia, jossa joka nurkka huutaa korjaamista. Vielä surullisempaa on kuunnella lasten puutteita, hammaslääkäriin tai silmälaseihin ei ole varaa vaikka vuoden säästäisi.
Kuitenkin monet ihmiset väittävät yksinhuoltajien tulevan hyvin toimeen ja esittävät katkeraa kritiikkiä heidän köyhyydestään. Siihen saakka kun lapset saavat vielä lapsilisää ja elatustukea, tulee pienipalkkainenkin vielä jotenkin toimeen. Mutta kun etuudet loppuvat ja lapset ovat yhä kotona vailla työtä tai opiskelevat, niin elämästä tulee todella hankalaa ja raskasta.
896442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 89

Vanhimmat

en osaa vastata oikein, mutta yritä usein sossusta, äläkä tyydy yhteen päätökseen,

kysy ja pyydä ja sen jälkeen hillitset itsesi että et puhu liikaa tai moiti,
kerro vaan että rahat eivät riitä, etkä jaksa enää.

niin tuon kaiken voi kertoa myös terveyskeskuksessa, useammankin kerran.

tiedän, tunnen useampia vauraitakin jotka ovat köyhtyneet ja sairastuneet, kun lapsi on vakavasti sairastunut,
suomen sosiaaliturva on todella heikko,
kellä menee taloudellisesti hyvin, ei siitä välitä,

kun alkaa menemään huonosti, ei jaksa enää hoitaa ja vaatia asioitaan.

Äänestä
  • sosiaaliviranomaiset ei auta kuin toisiaan...ja tuomareille valehtelevat!!!

    Äänestä

  • Kannattaa miettiä ketä äänestää tulevissa vaaleissa, työväenpuoluettako Kokoomusta...Retuperällä ovat vanhusten hoitoasiat, työttömyyden hoito

    Äänestä

mahdolliset tuet? Asuntukukea ,osasairaspäivärahaa (jos et kykkene kokopäiväiseen työhön), mahdollisesti sovellettua työttömyystukea jos et sairaspäivärahaa saa Ovatko lapset hakeneet opintotukea- toimentulotukea Olisiko mahollistaettä lapset tekisivät jotain duuneja että pystyisivät omia pugelinlaskuja maksamaan. Älä vaan sano että lapsesi ovat iloisia kuluttajia jotka vaativat että mutsi hankkii trendivaatteita ja kalliita puhelimia. Minulla oli kerran työkaveri joka joka aamu jakoi Hesarit kun lapsille piti ostaa muotikuteita. Ja sen pääle täyspitkä normaali työpäivä. Onko se autotodella välttämätönse syö varmaan enemmän kuin sinä.
Jätteenkuljetuksessa voi helposti säästää rupeamalla kompostoimaan itse ja kierrättämällä kaikenlaista mahdollista jolloin roska-astiaa ei tarvitse tyhjentää kuin ehkä kerran kuukaudessa. Sähköä voi myös helposti säästää Meillä on enää puolet edellisestä laskusta kun vaihdoimme kaikkiin lamppuihin energiasäästölamput ja laitettiin sisälämpötila vähän viileämmäksi.

Äänestä

Oletko harkinnut muuttamista lähemmäs sinne minne ikinä kuskaatkin lapsiasi? Voisit ehkä luopua autosta ja ylimääräisistä puhelimista. Autosta luopumalla jäisi jo melkoinen summa käytettäväksi arkeen. Jostakin on kuitenkin luovuttava ennenkuin on liian myöhäistä; joko rahasi loppuvat tai palat loppuun.

Äänestä

mutta tee kerrankin näin, että pidät rahasi itse, ja ostat vaikka jonkun vaatteen tai teet jotain muuta, mistä tykkäät. Älä uhraudu. Puhelinlaskuja sinun ei sentään tarvitse maksaa.

jos sinulla on kyläpaikka, kysy saatko tulla viikoksi tai pidemmäksi ajaksi. Olet ansainnut sen.
Unohdat kylmästi muksut vähäksi aikaa.

Äänestä
  • Kyllä lapset ymmärtävät!Jopa pienenet lapset ymmärtävät,että joskus on Äidin vuoro sulkea silmät julmalta maailmalta!Jos kynnyksesi on liian korkea lähteä kyläilemään muualle,niin etsi itsellesi vaikka halvin laivaristeily ystävän kanssa!Laivalle eväät mukaan ja vielä kun on suht lämmintä,niin lähtekää retkelle laivan kannelle!Mutta muista helliä itseäsi jollain itsellesi arvokkaalla,vailla tunnontuskia,aivan sama miten irroittelet!Osta vaikka kosmetiikkaa itsellesi;jotain millä palkitset itsesi!Sitäpaitsi voisit ilmoittaa lapsillesi,että jaette koko perhe puuro-viikot;ei enää uhrautumista ainoastaan Äidille!Tai paikallisen Latu-yhdistyksen retkelle vaellukselle,teatterimatka ystävän kanssa isompaan kaupunkinn tms.Sinun tulee ehdottomasti ilmaista lapsillesi,että et ole heitä varten ainoastaan.Sinun ensisijainen velvollisuus on itseäsi kohtaan!Pätee jokaiseen yksilöön!Lastesi on myös opittava tulemaan toimeen omillaan ja olemaan vastuussa itsestään!

    Muistan "edellisessä elämässä" tilanteen,kun kylmästi jätin miesystävän laskuja maksamatta ja sydän väpättäen menin ensimmäistä kertaa vuosiin rintsikka-ostoksille ihan liivi-liikeeseen.Jestas sitä tunnetta!Että vihdoinkin ottaa sen "oikeuden omiin käsiin",kaikkien uhrattujen vuosien jälkeen!Valitsin harkiten,sovitin huolella ja lopulta päädyin liiveihin,joita olin ihaillut ikkunassa;kalliit,mutta näyttävät.Mutta voi sitä ylpeyttä ja onnea!!Siitä paivästä alkoi Uusi Elämä.Lakkasin olemasta kynnysmatto!

    Jaksuja kaikille lukijoille!

    Äänestä

Nyt istutte kaikki yhteisen pöydän ääreen ja käytte miettimään.
Jos osa lapsista kerran on jo täysi-ikäisiä, on heidän vähintään maksettava omat puhelinmaksunsa.
He saattavat hyvinkin löytää työtä mainosten jakajana, iltasiivouksesta tms. Eli sitten koulun ja opintojen lisäksi pientä osapvätyötä jos vaan löytyy. Näin alkavat oppimaan, että omastaelämästä on otettava vastuu, eikä äiti voi koko ikää maksaa aina kaikkea.

Entä lasten isä? Vaikka viralliset elatustukikaudet olisivatkin ohitse, on myös isällä velvollisuus tukea opiskelevia lapsiaan. Ainakin ennen alle 23-vuotiaat lapset oli ensisijaisesti vanhempien huollettava, jos eivät olleet itse perheellisiä ja opiskelivat.
Eli sinne isän kukkarolle myös rahaa hakemaan opintoihin jne!

Ja ennen kaikkea, nyt lopetat tuon marttyyri-asenteen. Jos olet itse tuolla urhi-asenteella, sinne jäät loppuiäksesi. lahjat ja vaatteet lapsille vain merkkipä'ivinä. Jos haluavat jotain ekstraa, kuten uuden kännyt, farkut ja tietokoneet, myös he itse voisivat osallistua sen rahan hankintaan. Jo teinit varmasti osaavat vaikka mansikan, herneenpomintaan pariksi viikoksi lähteä. Oppivat samalla, että oma ja itse ansaittu raha on se arvokkain.
Ja voimia, asiat kyllä järjestyvät ja selkiytyvät.

Ja jos vain yksi lapsista asuu enää kotona (vai asuvatko kaikki, puhuit että käyvät syömässä tai pyykillä luonasi?). Eikö silloin olisi aika laittaa talo myyntiin ja muuttaa pienempään? Tulisi asumiskulut oikeaan mittaan ja turhat kulut pois. Kenties voisit luopua autosta.

Äänestä
  • Meillä piti ansaita omaan käyttöön tulevat rahat jos ei muuten niin mainoksia jakamalla.
    Siinä samalla sitten oppivat,että on pakko kouluttautua jos haluaa helpommalla tienata,sillä mainosten jakaminen on hyvin rankkaa touhua,tein sitä joskus itsekin.
    Ymmärrän,että kännykkä on tarpeellinen jos sattuu jotain,mutta saahan siihen saldorajan ? Jos lasku tulee tyhjän puhumisesta,niin sehän on sinua kohtaan väärin.
    Nyt kyllä ottaisin lapset kaikki siihen ja kertoisin heille tuon saman minkä kerroit täällä.
    Me ei voida auttaa,kuin myötäelämisellä,mutta uskon ,että lapsesi ovat niin fiksuja ,että tajuavat jos olet heille rehellinen ja kerrot miten asia on.
    Kohta niillä ei ole äitiä jos jatkat samaa tahtia.
    Olen samaa mieltä,kun moni muu kirjoittaja,hae apua,katso mitä voit tehdä asuntoasiassa.Vuokralla asuminenkaan ei ole ilmaista.
    Tee lista mikä on tarpeellista mikä ei.
    Mutta mene nyt ja osta edes yksi kaunis vaate ihan itsellesi,se tuo edes jotain lohtua hetkeksi.

    Äänestä

Itse olen lapseton sinkku. Teen pätkätöitä (kun ei muuta ole) ja olen ajoittain työttömänä. Mielestäni kirjoituksestasi paistoi enemmän läpi se kuinka yhteiskunta on muuttunut. Kaikki on kallista nykysuomessa eikä elämästä ole helppo nauttia ilman normaalia suurempia tuloja. Elämästä on viety ilo pois tekemällä siitä niin pirun kallista. Maaseutu ja maanviljelyy on hiljalleen kuolemassa pois. Samoin pienet kaupungit suurten yritysten ulkoistaessa toimintaasa. Kepu ja Kokoomus, taikka muutkaan isot puolueet, eivät aja muuta asiaa kuin rikkaiden hyvinvointia. Tuntuu pahalta miettiä millainen tulevaisuus on nykynuorilla ja lapsilla tulevaisuuden kulutus ja tuottamis yhteiskunnassa. Paremmalta tuntuu kun katsoo vanhoja SF-Filmejä, joissa ihmisillä oli hymy herkässä ja elämä elämisen arvoista. Oli tanssilavoja, kahviloita, kyläkauppoja, leipomoita ja maaseutu toreja vielä ihan suurkaupunkienki kupeessa. Nykyään on vain prismaa, lidliä, abc:tä ja sokos ravintoloita. Voin kuin kaikki olisi niin kuin ennenkin.

Äänestä
  • Voi kun kaikki olisi niinkuin ennen...? Huutolaiset? (Tiedtkö keitä he olivat?) Rengit ja piiat, joilla ei ollut palkkaa lainkaan ja koko päivä työn tekoa?

    Jos näkee menneestä ajasta vaan jonkun suomifilmin ja luulee, että arki oli kuten elokuvissa, niin on pahasti vieraantunut todellisuudesta.

    Äänestä

  • aikaisemmin kaikki oli halvempaa ja vähemmän stressaava. Olen kasvanut kolmilapsisessa perheessä, äiti oli aina kotona ja elettiin isän ei kovin korkeilla tuloilla. Meillä oli aina ruokaa ja sunnuntaisin aina paisti tms. Jouluksi saatiin paljon lahjoja ja niin poispäin. Itse jäin yksinhuoltajaksi 80 luvun lopussa, ensin meni aika hyvin mutta sitten leikattiin kaikki lapsiperheen tuet. EU:n yötä kaikki ruoat ja muut tuotteet taas kallistuivat. Minulla on vain yksi lapsi mutta olen joutunut joskus käymään ruokaavussa ja dyykkaamaan ruokaa. Olen usein miettinyt miten silloin aikoinaan isän palkalla pystyttiin elämään niin hyvin.

    Äänestä

  • kaikki kallista kirjoitti:

    aikaisemmin kaikki oli halvempaa ja vähemmän stressaava. Olen kasvanut kolmilapsisessa perheessä, äiti oli aina kotona ja elettiin isän ei kovin korkeilla tuloilla. Meillä oli aina ruokaa ja sunnuntaisin aina paisti tms. Jouluksi saatiin paljon lahjoja ja niin poispäin. Itse jäin yksinhuoltajaksi 80 luvun lopussa, ensin meni aika hyvin mutta sitten leikattiin kaikki lapsiperheen tuet. EU:n yötä kaikki ruoat ja muut tuotteet taas kallistuivat. Minulla on vain yksi lapsi mutta olen joutunut joskus käymään ruokaavussa ja dyykkaamaan ruokaa. Olen usein miettinyt miten silloin aikoinaan isän palkalla pystyttiin elämään niin hyvin.

    kulutus tosi maltillista. Kun vertaa vaikkapa viimeisen kymmenen vuoden aikana tullutta tekniikkaa sen vaatimia laitteita, niin ne yksin ovat aikamoinen menoerä. Tuli tietokoneet joka kotiin, kännykät, dvdt:t jne....Pleikkarit ym... Entä lasten lelut? Voi sitä lelukrääsää mitä ei tarvinnut vieä 80-luvulla.
    Aikuisille on tullut myös kotiteatterit ym...tosin niihin ei monella ole vieläkään varaa.
    Kuitenkin kaikenlainen kulutus on lisinyt, kaikissa asioissa. 80-luvulla oli vain tv ja perusvideot, mikroaaltouunikaan ei ollut kaikissa talouksissa itsestään selvyys, saati astianpesukone, se ei ole vieläkään kaikilla.

    Äänestä

ja Helsinki keskeinen. itse työttömänä, 21-v, ei ole yksin eläessäni täällä korvessa muuta tekemistä kuin miten mätä hallitus onkaan.
Mutta kuluillesi lisäys, mahd. mediamaksu. Älä maksa nyt tv-lupamaksua, sillä kuulostaa siltä että asut myös semmoisessa paikassa jonne ( -20km ruokakauppa) tv-tarkastaja ei eksy, eikä ilman lupaa sisällesi.

Äänestä

Tuskimpa tälläises elämäntilanteeessa mikään shoppailu enää piristää ? paras vain ajatella niitä hyviä asioita ,vaikka ihanaa kun lapset ja sinä olette terveitä ja kaikkia muita pieniä arjen ihmeitä . Ja kun aika kuluu ja lapsesi kasvavat ,he ovat saaneet vain niitä todellisia arvoja toisista välittäminen ja kiinteän perhesuhteen ? joita ei rikas osta rahallakaan ?.Monissa alkoholisti perheissä paljon pahemmin pelko kaikesta jatkuvasti .Ja rikkailla ei aina myös aikaa olla olla läsnä lasten elossa josta jää pysyvät vauriot .Ei kaikkea tarvitse aina saadakkaan heti ja tässä ?

Äänestä

Kyllähän ihminen elää elämää omien valintojen kautta. Ei sinua ole kukaan syrjäyttänyt.
Niinkuin moni muukin on sinulle vastannut että nyt istut lasten kanssa perhepalaveriin ja kerrot heille ajatuksesi sekä lasten ikään nähden oikealla tavalla koko tilanteen. Lasten ei tule saada taakakseen turhaa painolastia perheen taloudellisesta tilanteesta. Istunnon aikana pähkäillette ratkaisun, huom yksi istunto ei vielä ratkaise mitään. Muista silloin muutosvastarinta :)

Yksi virhelause jota usein kuulee vanhempien kylvävän lapsille heidän halutessaan jotain vaatetta tai tavaraa tms, on: "ei ole rahaa". Heille tulee vastata että: "tarvitsetko sitä todella?" Pienikin lapsi oppii että kaikkea ei tosiaan tarvita, vaikka mieli tekisin. Oravanpyörä on valmis kun vanhemmat aina vastaavat pyyntöihin että ei ole rahaa. Vanhemmille tulee huono omatunto ainaisesta kieltämisestä ja kun tilipäivä sitten koittaa, rahaa tuhlataan kuin huumaantuneena. Mikä pahinta, lapset oppivat samanlaisen älyttömän kuluttamisen eli shoppailun, sana on muuten meidän perheessä kiellettyjen listalla kirosanojen kanssa :)

Tässä meidän perheen neuvo ja hyviä ohjeita sait muissakin vastauksissa. Tsemppiä "palavereihin" ja pitkäjänteisyyttä muutoksen läpivientiin. Voit olla varma että elämä helpottaa kun otat vain lapset mukaan taloustalkoisiin :)

Äänestä
  • Maalla syntynyt, maalle myös jäät (ellet sitten mene rikkaisiin naimisiin).

    Äänestä

tarinaasi, kuin omaa elämääni. Aivan samanlaista. Yksin vien lapsiani eteenpäin. Mulla kolme kotona, joista yhdestä tulee enää lapsilisät ja elarit. Mun tulot vuokran ja pakollisten laskujen jälkeen jää 190 e, joskus ei sitäkään koko kuun ruokaan. Mitään en ole saanut vuosikausiin itselleni. Yksi lapsista käy 2 pv iltatöissä opiskelun ohessa, jotta voi ostaa itselle bussikortin kouluun.
Tiedän mitä on nälkä, tiedän mitä on olla 20 v vanhoissa vaatteissa. Lasten sukkia käytän, kun ne heiltä menee rikki.
Missään emme ole käyneet vuosiin, ei edes uimahalliin päästä,ei elokuviin. Meillä ei ole telkkaria, kun ei ole varaa ostaa digipoksia. Ei tule ainuttakaan lehteä, emme harrasta mitään. Yh äidin elämä on rankkaa ja haukut tulee vielä päälle. Onko siirryttävä dyykkaamaan, jotta saisi itse joskus syödä.
Joskus ystäväni tuo meille ruokaa ja antaa kympin tai kaksi.

Äänestä
  • tai kyse uusavuttomuudesta. Mitkä ovat kohdallasi ns pakolliset laskut ensin? Oletko laskenut laskureilla mitä tukia voi saada? Asumistuki ainakin. Ehkä toimeentulotuki jne? Otahan selvää kaikista mahdollisista tuista. Ja senkin tiedän, että joillain paikkakunnilla koko perhe pääsee sossun kautta lomalle, esim MLL.n ylläpitämille perhelomille, ainakin pääsi joitain vuosia sitten tampereen suunnalla...Kun vaan osaa hyvin perustella uupumustaan. Ei pidä luovuttaa eikä jäädä odottamaan, vaan on vaadittava.

    Äänestä

  • eräs neuvoja vaan kirjoitti:

    tai kyse uusavuttomuudesta. Mitkä ovat kohdallasi ns pakolliset laskut ensin? Oletko laskenut laskureilla mitä tukia voi saada? Asumistuki ainakin. Ehkä toimeentulotuki jne? Otahan selvää kaikista mahdollisista tuista. Ja senkin tiedän, että joillain paikkakunnilla koko perhe pääsee sossun kautta lomalle, esim MLL.n ylläpitämille perhelomille, ainakin pääsi joitain vuosia sitten tampereen suunnalla...Kun vaan osaa hyvin perustella uupumustaan. Ei pidä luovuttaa eikä jäädä odottamaan, vaan on vaadittava.

    Jos perheessä on yli 18v. lapsi, tiputtaa se asumistukea alas. Minulta loppui asumistuki heti kun vanhin täytti 18 v. Nyt kun molemmat lapset ovat aikuisia mutta asuvat vielä kotona, minut katsotaan yksinäiseksi, kahden muun aikuisen kanssa samassa talossa asuvaksi ihmiseksi eikä asumistukea tietenkään saa kun tuloja on. Pelastusarmeijalta olisin hakenut ruokakassin, mutta sinne täytyy olla työtön, joten se evättiin. Toimeentulotukeen ei lasketa kuin tietyt menot, ei esim. lainojeni lyhennyksiä, joten ne tuet jää saamatta. Sieltä annettiin kyllä ohje, että lasten pitää hakea itse itselleen toimeentulotukea, voivat mahdollisesti saada pienet määrät. Tuetut lomat eivät ole ilmaisia, vaan maksavat päivää kohden jotain. Jos minimi on 20 euroa ja loma kestää viikon, tekee se 140€ ja jos ottaa lapsia mukaan, maksavat ne kanssa jotain. Lisäksi päälle matkakustannukset. Eli kalliiksi tulee sekin, vaikka jollekin tuollaiset summat on ihan mitättömiä. Kirpputoreilta olen ostellut vaatteet miltei koko elämäni koko perheelle, kun käyvät pieniksi myyn eteenpäin ja ostan jotain tarpeellista. (viimeksi mikroaaltouuni) Hyviä ystävyyssuhteita kannattaisi vaalia, ne auttavat ahdingossa. Kirjastot ovat vielä ilmaisia, gallerioissa voi käydä ilmaiseksi. Työpaikka kustantaa kerran viikossa uimahalliin. Lenkkipolulta ja metsästä saa energiaa. Lisäksi kerään tyhjiä pulloja ja tölkkejä. Niistä kertyy yllättävän paljon. Lapseni keräsivät pulloja pienenä ollessaan niin paljon, että saivat kauan himoitsemansa pleikkarin. Aikaa siihen meni puolisen vuotta.

    Äänestä

  • Työssäkäyvä köyhä kirjoitti:

    Jos perheessä on yli 18v. lapsi, tiputtaa se asumistukea alas. Minulta loppui asumistuki heti kun vanhin täytti 18 v. Nyt kun molemmat lapset ovat aikuisia mutta asuvat vielä kotona, minut katsotaan yksinäiseksi, kahden muun aikuisen kanssa samassa talossa asuvaksi ihmiseksi eikä asumistukea tietenkään saa kun tuloja on. Pelastusarmeijalta olisin hakenut ruokakassin, mutta sinne täytyy olla työtön, joten se evättiin. Toimeentulotukeen ei lasketa kuin tietyt menot, ei esim. lainojeni lyhennyksiä, joten ne tuet jää saamatta. Sieltä annettiin kyllä ohje, että lasten pitää hakea itse itselleen toimeentulotukea, voivat mahdollisesti saada pienet määrät. Tuetut lomat eivät ole ilmaisia, vaan maksavat päivää kohden jotain. Jos minimi on 20 euroa ja loma kestää viikon, tekee se 140€ ja jos ottaa lapsia mukaan, maksavat ne kanssa jotain. Lisäksi päälle matkakustannukset. Eli kalliiksi tulee sekin, vaikka jollekin tuollaiset summat on ihan mitättömiä. Kirpputoreilta olen ostellut vaatteet miltei koko elämäni koko perheelle, kun käyvät pieniksi myyn eteenpäin ja ostan jotain tarpeellista. (viimeksi mikroaaltouuni) Hyviä ystävyyssuhteita kannattaisi vaalia, ne auttavat ahdingossa. Kirjastot ovat vielä ilmaisia, gallerioissa voi käydä ilmaiseksi. Työpaikka kustantaa kerran viikossa uimahalliin. Lenkkipolulta ja metsästä saa energiaa. Lisäksi kerään tyhjiä pulloja ja tölkkejä. Niistä kertyy yllättävän paljon. Lapseni keräsivät pulloja pienenä ollessaan niin paljon, että saivat kauan himoitsemansa pleikkarin. Aikaa siihen meni puolisen vuotta.

    asua, kun teillä päin on ruokakassin saantiin ehtona näyttö työttömyydestä tms. Tiedän varmuudella kaksi isohkoa kaupunkia , joissa jaetaan ruokaa kaikille jotka vana tulevat jonottamaan.
    Niistä on noussut jopa hälyä, kun jonoissa käy suht hyvätuloisia ihmisiä myös.

    Niissä ruokajakeluissa antavat monipuolisen ruokakassin ja kun eräs tuttuni käy niissä säännöllisesti tiedän, että lihaa , kalaa, juustoa, monenlaisia maitotuotteita, leipää tietysti ym. Kassin arvo on n 20e ja annetaan kerran viikossa.

    Tiettävästi on tullut toinenkin ruokajakelupiste ja sielläkään ei kysytä mitään tositetta vähätuloisuudesta.
    Kuten arvaat tuotteet on saatu liikkeistä ja muuten menisivät kaatopaikoille kun pian vanhentuvat.

    Toimeentulotukea kannattaa aikuisen lapsen hakea ja kaikkia tukia mihin on mahdollisuus.
    Kyllä se elämä on taiteilua, kun varoja ei ole liikaa.

    Äänestä

Kai nyt lapset eli 18-vuotiaat saavat hoitaa hampaansa ja muunkin terveytensä ilmaiseksi, mene soskusta hakemaan ne silmälasit ja omat lääkärikulusi, ei se tk-käynti niin kallista ole. Muutenkaan lääkäriin on turha mennä jos ei ole sairas, siitä nyt rahapulaansa voi syyttää, jos vaikka sairastuukin eikä tajua lääkärille lähteä. Kannattaa alkaa katselemaan jotain muuta asuntoa jos ei ole varaa asustella. Ja jo kotoa muuttanut saa soskusta myös tukea jos tarvitsee, ryyppäämiseen ei sieltäkään heru. 20 eurolla saa kaupasta paljonkin ruokaa, leipoo itse leivät ja tekee ruoat niin ei paljoa maksa. Eilen viimeksi 5 kg:n pottusäkki 0, 99, siitä tulee monet sopat.

Äänestä
  • No voi v***u kerro minullekin mistä saa pottusäkin 0.99 €
    Mnulla on kanssa kolme muksua joista yhdestä saa viel elatus apua ja lapsilisää ja käy koulua joka on kanssa aika kallista kun vielä kaksois tutkintoa lukee ja vanhemmat lapset eivät saa mistään rahaa koska asuvat luonani tukia kun on hakenut niin laskevat siihen ex tulot vaikka ei kuitenkaan maksa kuin pienen eletus tuen nuorimmasta enään pitäs varmaan heittää lapset taivas alle vai

    Äänestä

  • yh iskä kirjoitti:

    No voi v***u kerro minullekin mistä saa pottusäkin 0.99 €
    Mnulla on kanssa kolme muksua joista yhdestä saa viel elatus apua ja lapsilisää ja käy koulua joka on kanssa aika kallista kun vielä kaksois tutkintoa lukee ja vanhemmat lapset eivät saa mistään rahaa koska asuvat luonani tukia kun on hakenut niin laskevat siihen ex tulot vaikka ei kuitenkaan maksa kuin pienen eletus tuen nuorimmasta enään pitäs varmaan heittää lapset taivas alle vai

    Opintotukeen vaikuttaa tasan sen vanhemman tulot kenen kanssa asuu/viimeksi asunut. Virheellisestä päätöksestä voi valittaa KELAAN. Lapset voivat myös muuttaa omilleen ja hakea tuet.

    Äänestä

  • Alustavasti tässä ei kukaan puhu mukamas aikuisista joyka ovat vasta 18 täyttäneet eikä mielessä ole muuta kuin "jes! pääsenpähän johonkin räkälään laillisesti ostamaan olutta tai sidukkaaa. Ja illan päätteeksi voin tehdä kahden kupin jälkeen mitä haluan, vaikka ampua itseäni päähän. Kukas mua kaipaamaan jää, olenpahan sentään kunnon RKP-kannattaja? ja rikas sellainen...

    Äänestä

  • yh iskä kirjoitti:

    No voi v***u kerro minullekin mistä saa pottusäkin 0.99 €
    Mnulla on kanssa kolme muksua joista yhdestä saa viel elatus apua ja lapsilisää ja käy koulua joka on kanssa aika kallista kun vielä kaksois tutkintoa lukee ja vanhemmat lapset eivät saa mistään rahaa koska asuvat luonani tukia kun on hakenut niin laskevat siihen ex tulot vaikka ei kuitenkaan maksa kuin pienen eletus tuen nuorimmasta enään pitäs varmaan heittää lapset taivas alle vai

    Minulle annettiin kirkon diakoniatyöstä sellainen neuvo, että muuta yksin, niin selviät. Aikuisten lasten kuuluu hoitaa itse asiansa ja elämisensä. En noudattanut neuvoa. Aina on jotenkin selvitty. Tosiasia on, että kun lapset lähtevät opiskelemaan ja 18 täytettyään jäävät tyhjän päälle niin kyllä opiskelua on vaikea suorittaa loppuun ja hyvin tuloksin jos ei ole ketään johon tukea. Tsemppiä vaan kaikille yksinhuoltajille ja muille köyhille ja osattomille!

    Äänestä

  • Meilläpäin (Turussa) perunat maksaa tavallisesti 0.49 ja tarjouksessa 0.39 kilo!

    Äänestä

  • Tasan ei käy perunan hinnat kirjoitti:

    Meilläpäin (Turussa) perunat maksaa tavallisesti 0.49 ja tarjouksessa 0.39 kilo!

    city-marketissa meillä jotta 5 kg perunapussi 0.99e. Kilolle hintaa 20 senttiä...Ja noita tarjouksia on pitkin vuotta ja olen aina käyttänyt tarjoukset hyväksi kaikissa.

    Ostan aina kahvin tarjouksesta ja mulle ei kelpaa kuin presidentti tai juhla-mokka. Aina on paketti tai kaksi jemmassa. Makaronit, jauhot, hiutaleet saa aina tarjoushintaan, samoin kaikki pesu-aineet.

    Äänestä

  • Ei kirvestä vielä kaivoon kirjoitti:

    Minulle annettiin kirkon diakoniatyöstä sellainen neuvo, että muuta yksin, niin selviät. Aikuisten lasten kuuluu hoitaa itse asiansa ja elämisensä. En noudattanut neuvoa. Aina on jotenkin selvitty. Tosiasia on, että kun lapset lähtevät opiskelemaan ja 18 täytettyään jäävät tyhjän päälle niin kyllä opiskelua on vaikea suorittaa loppuun ja hyvin tuloksin jos ei ole ketään johon tukea. Tsemppiä vaan kaikille yksinhuoltajille ja muille köyhille ja osattomille!

    Jaa, että tälläistä sitä diakonilaisilta saa kuulla, että halutaan erottaa perheet hajalle, että täytyisi ihmisten vain yksinelellä, että ei ihmisille saisi merkata mitään tämä henkinen tuki, mitä vain läheinen ihminen voi oikeasti antaa, että tälläiseen on jo menty noilta muka uskovaisiksi itseään kutsuvien taholta, että kyllä menee äärimmäisyyksiin tämä neuvonta täällä hyvinvointi suomessa jne.

    Aina näköjään vaan tulee uutta tietoa miten nämä jo työssä olevat täällä kohtelevat vähimpiään, että hyi heitä, hävetä saisivat.

    Äänestä

  • yh iskä kirjoitti:

    No voi v***u kerro minullekin mistä saa pottusäkin 0.99 €
    Mnulla on kanssa kolme muksua joista yhdestä saa viel elatus apua ja lapsilisää ja käy koulua joka on kanssa aika kallista kun vielä kaksois tutkintoa lukee ja vanhemmat lapset eivät saa mistään rahaa koska asuvat luonani tukia kun on hakenut niin laskevat siihen ex tulot vaikka ei kuitenkaan maksa kuin pienen eletus tuen nuorimmasta enään pitäs varmaan heittää lapset taivas alle vai

    No tottavie tosi on,
    Itsekin tuossa aamulla kaivelin kipeän niskani kanssa pihamaan pottumaastani pussillisen pottuja.
    Ajattelin sitten käydä Sittarista tarjous karjalanpaistia lisukkeeksi,no karjalanpaisti oli loppunut kovan kysynnän vuoksi jo aamupäivällä.
    Mutta tottatosiaan 5 kilon säkki kotimaisia pottuja 0,99 E,tais vain olla näiden mammuttipäivien tarjous.

    Äänestä

  • yh iskä kirjoitti:

    No voi v***u kerro minullekin mistä saa pottusäkin 0.99 €
    Mnulla on kanssa kolme muksua joista yhdestä saa viel elatus apua ja lapsilisää ja käy koulua joka on kanssa aika kallista kun vielä kaksois tutkintoa lukee ja vanhemmat lapset eivät saa mistään rahaa koska asuvat luonani tukia kun on hakenut niin laskevat siihen ex tulot vaikka ei kuitenkaan maksa kuin pienen eletus tuen nuorimmasta enään pitäs varmaan heittää lapset taivas alle vai

    ...heltisi Itäkeskuksen citymarketista eilen.

    Äänestä

OTA YHTEYS PAIKKAKUNTASI SOSIAALIASIAMIEHEEN JA SELVITÄ OIKEUTESI, JOS OLET SAANUT KIELTEISEN PÄÄTÖKSEN TOIMEENTULOTUESTA

Äänestä
  • itsepä olet ongelmasi hankkinut

    Äänestä

  • ja osta itsellesi suklaarasia ja
    punkkupullo!
    munkin piti maksaa yh-mutsille
    vuokraa 16-vuotiaasta lähtien
    eikä olis tullu kuuloonkaan
    että mutsi olis maksanut mun
    puhelinlaskut tai pessyt pyykkini
    tai että olisin syönyt sen jääkaapilla.

    Äänestä

  • jestas sentään kirjoitti:

    ja osta itsellesi suklaarasia ja
    punkkupullo!
    munkin piti maksaa yh-mutsille
    vuokraa 16-vuotiaasta lähtien
    eikä olis tullu kuuloonkaan
    että mutsi olis maksanut mun
    puhelinlaskut tai pessyt pyykkini
    tai että olisin syönyt sen jääkaapilla.

    Näin se homma etenee!Minun vanhin poikani jakaa koko perheen avustuksella niitä mainoksia ja tili jaetaan tasan kaikille jotka ovat jakamiseen osallistuneille! Ja niitä lapsiahan oli mulla 4!En minä maksa enään viikkorahaa (koska olen työtön/opiskelija)tai maksa kenenkään puhelinlaskuja,sillä rahaa voi kyllä tässä maassa tehdä jo 15 v lähtien.

    Äänestä

Sympatiani ovat lämpimästi sinun puolella koska kun luin tarinaasi oli kuin olisin lukenut omaa elämääni muutaman vuoden takaa.onneksi nykyisin elämäni on helpottunut vaikka silloin se tuntui ettei tästä noidankehästä ole loppua koskaan näkyvissä.toivon sinulle voimia ettet väsyisi vaan jaksasit uskoa että päivä kirkastuu.

Äänestä

koska muuten et pääse luupistasi irti. Koska fattaan yhteydenotto on henkisesti vaikeaa niin soita vaikka asuinalueesi seurakunnan diakoniatyöntekijälle ja juttele tämän kanssa. He ovat yleensä ihan tervejärkisiä käytännönläheisiä ihmisiä jotka eivät tuputa uskontoa. Itse olen vastaavassa tilanteessa aikoinaan ottanut penskat palaveriin pöydän ääreen ja todennut hyvin selkeän yksinkertaisesti kuinka huono eli millainen oli meidän todellinen taloudellinen tilanne. Ja ihmeen vastaanottavaisesti asiaan suhtauduttiin ja yhteisesti mietittiin että mihin meillä on varaa ja mihin ei. Lapset ja nuoret ovat pohjimmiltaan yllättävän fiksuja ja ymmärtäväisiä. Sen jälkeen noita talouspalavereja on pidetty kerran pari kuussa ja nyt menee paremmin kun yksi ei ole yksin vastuunkantajana.

Äänestä

Ei ole varaa ostaa mitään, mutta ilmeisesti asut ok-/rivitalossa? Roskien tyhjennys 15 € kuukaudessa? Ja kuljet autolla kun etäisyydet pitkät? Mihin isoja lapsia tarvitsee kuljettaa, eivätkö pääse itse kulkemaan pyörällä, julkisilla? Autolliset ihmiset yleensä keksivät oikeutuksia, miksi auto on PAKKO olla. Ei yhden ihmisen normipalkalla autoa pidetä. Jos omalla paikkakunnalla on vähän töitä, julkiset kulkuneuvot harvassa, asuminen kallista jne, niin pitäisikö muuttaa sinne missä töitä löytyy ja eläminen ilman autoa on mahdollista, jopa suotavaa? JOPA täällä pk-seudulla on mahdollista elää kohtuuvuokralla, jos on valmis elämään hieman syrjemmässä. Roskatkin voi viedä ihan itse roskikseen ilmaiseksi ja roskien tyhjennysmaksut sun muut kuuluvat vuokraan. Pärjätäkseen on tehtävä myönnytyksiä ja muutoksia elämässään, tämän olen saanut kokea niin oman kun vanhempieni kohdalla. On myyty omistusasunnot, autot, kesämökit pärjätäkseen ja joutunut tekemään kahta työtä sairauksista huolimatta.

Äänestä
  • kyllä sitä pärjää jos osaa järjestää menot tulojen mukaan. lasken mitä saa mennä esim. päivässä ruokaan kolmelle hengelle ja sen mukaan ostetaan ruoka. joka päivä teen itse ruuan. herkkuja ei osteta kuin syntymäpäivinä ja jouluna. en maksa lasten puhelinlaskuja ja oman puhelimen olen laittanut kiinni jo kauan sitten. en juo enkä polta . siinä säästänkin paljon . en käy ravintoloissa , tanssimassa tai elokuvissa. vapaa-aikana ompelen ja kudon vaatteita koko perheellemme. lapset jakaa mainoslehtiä ja saavat siitä vähän taskurahaa itselleen. maksavat itse omat puhelinlaskut. kesälomilla olin lasten kanssa tunisiassa . en ollut etsimässä miestä sieltä . hoidin siellä pahaa psoriasis ihottumaani . niin ja autoa meillä ei ole en omista edes ajokorttia. polkupyörät on kaikilla käytössä päivittäin. asumme vuokra-asunnossa.

    Äänestä

  • 2+1 kirjoitti:

    kyllä sitä pärjää jos osaa järjestää menot tulojen mukaan. lasken mitä saa mennä esim. päivässä ruokaan kolmelle hengelle ja sen mukaan ostetaan ruoka. joka päivä teen itse ruuan. herkkuja ei osteta kuin syntymäpäivinä ja jouluna. en maksa lasten puhelinlaskuja ja oman puhelimen olen laittanut kiinni jo kauan sitten. en juo enkä polta . siinä säästänkin paljon . en käy ravintoloissa , tanssimassa tai elokuvissa. vapaa-aikana ompelen ja kudon vaatteita koko perheellemme. lapset jakaa mainoslehtiä ja saavat siitä vähän taskurahaa itselleen. maksavat itse omat puhelinlaskut. kesälomilla olin lasten kanssa tunisiassa . en ollut etsimässä miestä sieltä . hoidin siellä pahaa psoriasis ihottumaani . niin ja autoa meillä ei ole en omista edes ajokorttia. polkupyörät on kaikilla käytössä päivittäin. asumme vuokra-asunnossa.

    Jos on, niin et sossusta mitään saa. Sanovat vain "myy asuntosi".

    Äänestä

  • menkää poimimaan koko perhe marjoja metsään. niitä voi säilöä omaan käyttöön tai myydä johonkin. aloittajalla on oma autokin niin sillä on hyvä ajaa lasten kanssa kauemmaskin metsään. omat eväät vaan mukaan niin siinä tulee ulkoiluakin samalla.

    Äänestä

ja apua, pesetkö tosiaan lastes pyykit?
eikö aikuiset osaa tehdä sitä itse..

ja eiköhän kuitenkin niiden pitäs aikuisina maksaa ne puhelinkulunsa itse..
vai oottavatko sitä että löytävät sen prinssin/prinsessan joka maksaa kun äiti on heittänyt henkensä..
hei kelaa vähän..
tai älä rutise

Äänestä
  • Lähettäkää noi kuvaukset elämästänne Jutta Urpilaiselle.
    Eiks se oo meidän kansanedustaja, tai joku..ööö..meidän etujen edustaja, vai mikä se ny oli?
    Kyllä se auttaa varppina ja tuntee kansalaisten todellisen rahatilanteen.
    Eli kirjottakaas hälle noi.

    Äänestä

Olen itse kokenut saman elättäessäni neljää lasta yksin. Olen joutunut elämään kahden laman ajan yksinhuoltajuudessa. Ja kyllä on vetänyt vakavaksi. Ei ole helppo mennä hakemaan mistään apua. Ei sitä kehtaa. Olen tehnyt vuosia kahta työtäkin. Tein kaikki viikonloput ja lomat ylimääräisiä töitä. Nyt en enää jaksa, eikä töitä ole enää tarjollakaan. Lisätöistä meni kova verotuskin.
Tingin kaikessa missä voin vain keksiä. Käyn Lidl-kaupoissa, ne ovat meidän perheen pelastus, että ruuan saa riittämään. Vaatteita ostan käytettynä ainakin itselleni, että lapsille pystyy ostamaan uuttakin, muuten joutuvat pilkan kohteeksi koulussa. Hiukset ovat luonnonkiharat, saavat olla sellaisenaan. Leikkaan itse ja kasvatan pitkäksi, niin ei tarvitse maksaa kampaamolaskuja. Ja voi sitten leikkauttaa lasten hiuksia silläkin säästyvällä rahalla. Huonekaluja, liinavaatteita,astoita,mattoja,tauluja, kirjoja yms. ostan kirppu- ja ekotoreilta.Näin saan hankittua kotiin kaikenlaista halvalla. Kudon, ompelen ja tuunaan itse.
Minkäänlaisiin matkoihin ei jää koskaan rahaa. Ainoat matkat ovat kesällä sukulaisten luokse.
Itsehän olen eronnut ja joutunut tähän soppaan. Mutta ei elämässä voi koskaan tietää mitä tapahtuu ja miten asiat menevät. Yllättäviä asioita voi tapahtua.
Siitä olen surullinen, kun elämästä on tullut niin raskasta, eikä ulospääsyä näy olevan. Yhteiskunnassa kiristetään koko ajan kaikkea ja sitä köyhtyy koko ajan lisää. Minun kaltaisiani on paljon. Me olemme hiljainen, nöyryytetty ja alistettu vähemmistö, jotka emme kehtaa osaamme valittaa ja siitä puhua edes tutuille.
Odotan vanhuudenpäiviä, ehkä silloin olisi siinä mielessä paremmin, että voisi elää vain itselleen. Ei olisi niin suuria huoltajuusvelvollisuuksia taloudellisine rasitteineen.Mikäli tätä menoa selviää hengissä sinne saakka...

Äänestä
  • "Käyn Lidl-kaupoissa, ne ovat meidän perheen pelastus, että ruuan saa riittämään. "

    Oletko ihan 100% varma että juuri Lidl -ketju on halvin ostopaikka? Monessa kaupassa saa etuja kun keskittää kaikki ostokset saman ryhmän kauppoihin ja yllättäen voi olla että joku toinen kauppaketju onkin kannattavampi, vaikka ruoka saattaa vähän enemmän maksaa ostettaessa. Kun vielä keskittää vakuutukset, puhelin- ja nettiliittymät ym. samaan ryhmään, saattaa vuodessa säästää satoja euroja. Pitää ajatella vähän laajemmin asioita kuin tuijottaa maitolitran tai perunakilon hintaa.

    Äänestä

Luulen että täällä on aikamonta lukijaa joilla heittää vähän avustusta kehiin. Äkkiä muutamista kympeistä tulee satasia. Mitäpä jos laittaisit tilinumeron viestisi perään ja paluupostina sitten kertoisit miten auttavista ihmisistä oli perheellenne apua.

Äänestä
  • Syödään vaan leikkeleitä ja mäkkäri sotkuja , eikä tehdä edullista kotiruokaa , kuten kalakeittoa ,sienimuhennosta ym johon saa tarvikkeet luonnosta .
    Työttömät lapsukaiset voi mennä aina päiväksi vähän tienaamaan , ongelle , metsään , ym
    Ei suuret tulot , vaan pienet menot ja elämä on otettava omiin käsiin.
    Hommaa ukko lypsettäväksi , kyllä horiskoja isäntämiehiä löytyy pilvin pimein.

    Äänestä

  • että osa ihmisistä alkaa pilkata ja ivata. Siksi juuri kirjoitin, ettei tästä voi puhua missään. Asia tuli taas kerran toteen näytettyä.
    En osallistu enää tämän tasoiseen keskusteluun.

    Äänestä

  • Surullinen äiti kirjoitti:

    että osa ihmisistä alkaa pilkata ja ivata. Siksi juuri kirjoitin, ettei tästä voi puhua missään. Asia tuli taas kerran toteen näytettyä.
    En osallistu enää tämän tasoiseen keskusteluun.

    Mä en ainakaan halua pilkata ja ivata sua. Voimia oikein paljon. Ymmärrän kyllä miltä susta tuntuu. Oletko muuten koskaan käynyt kirkon diakoniatoimistossa juttelemassa tilanteestasi. Itse sain sieltä ruoka-apua kun elämä kohteli kaltoin.

    Äänestä

  • Surullinen äiti kirjoitti:

    että osa ihmisistä alkaa pilkata ja ivata. Siksi juuri kirjoitin, ettei tästä voi puhua missään. Asia tuli taas kerran toteen näytettyä.
    En osallistu enää tämän tasoiseen keskusteluun.

    olen samaa mieltä,täällä saa vaan tylytystä. kukaan ei ota mitään vakavasti. harmi! kaikillahan ei mene huonosti. ja tuo kielenkättö,epäasiallista!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Surullinen äiti kirjoitti:

    että osa ihmisistä alkaa pilkata ja ivata. Siksi juuri kirjoitin, ettei tästä voi puhua missään. Asia tuli taas kerran toteen näytettyä.
    En osallistu enää tämän tasoiseen keskusteluun.

    Surullinen äiti11.9.2009 23:17
    "Tiesin tämän että osa ihmisistä alkaa pilkata ja ivata. Siksi juuri kirjoitin, ettei tästä voi puhua missään. Asia tuli taas kerran toteen näytettyä."

    Äänestä

lapset saa sossusta jos ovat täysi-ikäisiä?
Lapset saa opintorahaa,asumistukea...lainaakin.Ei voi mennä niin että lapsia täytyy vielä aikuisenakin elättää.
Ja itse myös sosiaalitoimistoon....laskut mukaan.Kelalta asumistukea.
Tosi on että asuminen ja eläminen on kallistunut.

Esim. kiinteistöverot pitäisi poistaa kokonaan...vaikuttavat pienituloisten pärjämiseen ja vuokriinkin.

Äänestä
  • asuva lapsi voi saada myös toimeentulotukea, jos ei ole päässyt opiskelemaan ja vanhemman tulot ovat pienet. Kun näitä valituksia lukee, niin tulee usein mieleen, että eikö ihmiset älyä hakea heille kuuluvia tukia.Luetellaan vain menoja ja valitetaan että vuokra on korkea ym...? On olemassa monia tukia jotka paikkaavat tulovajetta. Niistä tietää kela ja sossu. Ja tukiin löytyy laskurit joilla voi itsekin "kokeilla" ja laskea suuntia.

    Äänestä

Ota itseäsi niskasta kiinni....ja toimi.

Yritä pärjätä.

Äänestä

"rikas" suomi näyttää kasvonsa, elikkä sama paska suomi, ryysyranta tää on aina ollu ja tulee aina oleman.
Samat poliitikkoryöstäjät ja varkaat jyllää. No kiva ku on hernekeittoa ja saa lämmitellä talvet nuotion äärellä. kesä on sitten juhlaa kun ei palella ja luonto antaa antimiaan. Suomi on persereikä No 1 eikä muuksi muutu...

Äänestä

Minä yksinäinen työssäkäyvä lapset äidillä ja maksan elatusmaksut maksan enemmän veroja maksan yksin asuntolainaa ÄLKÄÄ VALITTAKO yh:oot itse oletta valinnan tehneet ja nytt elätte siivellä ..että kehtaatte viellä kerjätä sääliä netissä...sanokaa irti nettiliittymä ja ostakaa ruokaa...

Äänestä
  • olen monesti miettinyt että jos lapset tehtäis 50-vuotiaana niin monellakaan ei olisi lapsia. nuoret naiset onnenhuumassa tekevät monta lasta ajattelematta tulevaisuutta. tosiasia on että suurin osa avioliitoista päättyy eroon. täytys jo nuorena ajatella järkevämmin , kannattaako tehdä lapsia. kyllä yhden lapsen kanssa pärjää mutta on eri asia jos on 3-4 lasta. kaikki maksaa niin paljon nykyään. pienenä lapset on vähään tyytyväisiä , mutta odottappa kun he ovat teini ikäisiä. vaatteet pitää olla viimeistä muotia. harrastukset myös maksaa . pitäs nuorille koulussa jo opettaa perhesuunnittelua. ---viisaita on ne ihmiset jotka ei lapsia tee tänne kärsimään. monesti heillä onkin hyvät ammatit ja pärjäävät hyvin.

    Äänestä

  • Tuollaisten ääliöiden kanssa ei voi elää, siksi erotaan :) Näin parempi lapsille ja sinähän kyllä maksat, mitäs olet tehnyt lapsia.Turhaa täällä iniset ja painu vaan tapaamaan lapsiasi jos kykenet krapuloinesi!

    Kumma käsitys että elää jonkun siivellä, se on ihan Suomen perusturvalaissa määrätty paljonko maksetaan yksinhuoltajalle ja paljonko saa mitäkin tukia. Niin saisit sinäkin jos olisit yh, kyllä miehiäkin on yh:na ihan omasta halustaan. Heitä kunnioitan niinkuin kaikkia äitejäkin, mutta tuollaiset vastuuta pakoilevat paskiaiset joutaisi viedä saunan taakse!!Teistä ei ole iloa kenellekään, kukaan järkevä nainen ei tuommoista resupekkaa huolisi.

    Äänestä

  • maksat elatusmaksuja, mutta suuri osa teistä arjen sankarista välitätte piut paut lapsista eron jälkeen. Minä en ole lapsen isältä saanut muuta kuin synttärilahja pojalle kun täytti vuoden ja sen jälkeen maa nielaisi isän. Yksin yksinhuoltajana maksoin asuntolainaa ja lapsen elatuksen, kunta tosin auttoi elatustuen muodossa. Oli tosiaan kurjaa silloin kun lapsilisä ja kohta sen jälkeen elatustuki loppui. Olin onneksi niin köyhä ja isä maan nelaisema että lapsi sai opintotukea myös lukio-opintoihin vaikka kotona asuikin. Jos lapsella olisi ollut kalliita harrastuksia, tai hienostunut vaatemaku ei olisi onnistunut. Mutta kirppiksella pyörittiin, halpisruokia laitettiin ja ilmaisia harrastuksia harrastettiin että kyllä se siitä, mutta varmaan jonain päivänä saan kuulla että tyo köyhäily on aikeuttanut ikuisia traumoja lapselle. Mutta kun vertaa maailman köyhyyteen niin rikkaitaha me ollaan. Yksinhuoltaja ei kuitenkaan millään elää siivellä

    Äänestä

  • kelpo isä kirjoitti:

    maksat elatusmaksuja, mutta suuri osa teistä arjen sankarista välitätte piut paut lapsista eron jälkeen. Minä en ole lapsen isältä saanut muuta kuin synttärilahja pojalle kun täytti vuoden ja sen jälkeen maa nielaisi isän. Yksin yksinhuoltajana maksoin asuntolainaa ja lapsen elatuksen, kunta tosin auttoi elatustuen muodossa. Oli tosiaan kurjaa silloin kun lapsilisä ja kohta sen jälkeen elatustuki loppui. Olin onneksi niin köyhä ja isä maan nelaisema että lapsi sai opintotukea myös lukio-opintoihin vaikka kotona asuikin. Jos lapsella olisi ollut kalliita harrastuksia, tai hienostunut vaatemaku ei olisi onnistunut. Mutta kirppiksella pyörittiin, halpisruokia laitettiin ja ilmaisia harrastuksia harrastettiin että kyllä se siitä, mutta varmaan jonain päivänä saan kuulla että tyo köyhäily on aikeuttanut ikuisia traumoja lapselle. Mutta kun vertaa maailman köyhyyteen niin rikkaitaha me ollaan. Yksinhuoltaja ei kuitenkaan millään elää siivellä

    Suomen Z-liikkeen sivustolla "Tilaa rakentaa" keskustelun piirissä ollaan pohdittu eri asioita.

    Rahajärjestelmä piiskaa ihmisiä siihen menoon että osa heistä tipahtaa tuoli leikistä ja joutuu vielä huonompaan tilaan yhteiskunnassa. Liittykää yhteistyöhön muiden ihmisten kanssa. Kyllä me jotain saadaan aikaiseksi. :)

    http://www.z-liike.fi/

    Sekä tsekkailkaa tämäkin. ;)

    http://www.thevenusproject.com/

    Äänestä

Sulla on auto ja mitä ilmeisemmin asut omakotitalossa,kun kerran roskapöntön tyhjennyskin maksaa ja kyllä 20 kypällä ainakin meikä yksinhuoltaja saa ison kasan tavaraa,kun osaa ostaa sitä edullisinta.
Vai onko joku kerjuu kirje?????????

Äänestä
  • Omakotitalossa asuu ja on autoa. Siinä on jo kaksi isohkoa rahareikää joista kannattaisi päästä eroon. Varsinkin omakotitalosta, jonka kaikelle tilamäärälle ei välttämättä ole enää edes tarvetta jos vain yksi lapsi asuu "kotona". Ja julkista liikennettähän on myös muualla kun Helsingissä, Turku ja Tampere ovat tämän asian suhteen varsin hyviä paikkoja asustaa. Perhekokous aiheesta ja opiskelevat lapset saavat opintotukea jolla maksavat ainakin jonkinlaisen elämisen ja iltatöihin kuten itse tein, jos ei opintotuki riitä siihen miten elää.

    Äänestä

  • jeejeeejeeejee kirjoitti:

    Omakotitalossa asuu ja on autoa. Siinä on jo kaksi isohkoa rahareikää joista kannattaisi päästä eroon. Varsinkin omakotitalosta, jonka kaikelle tilamäärälle ei välttämättä ole enää edes tarvetta jos vain yksi lapsi asuu "kotona". Ja julkista liikennettähän on myös muualla kun Helsingissä, Turku ja Tampere ovat tämän asian suhteen varsin hyviä paikkoja asustaa. Perhekokous aiheesta ja opiskelevat lapset saavat opintotukea jolla maksavat ainakin jonkinlaisen elämisen ja iltatöihin kuten itse tein, jos ei opintotuki riitä siihen miten elää.

    We are your leaders and you should do only what is best to us. We want you to be our well slave and so on, we want you to know that we want you to live here because slavery is good for you. Move to city now, or we punish you.

    Äänestä

Yksinhuoltaja lapsellani ei ole töitä ja hän elää kalliissa vuokra-asunnossa lapsensa kanssa. Perustoimeentulon hän saa, mutta tiukkaa tekee. Sosiaalitoimistoon hän on liian ylpeä menemään.
Me vanhemmat maksamme hänen autokuluja ja annamme hänelle rahaa lisäksi. Meillä on nyt varaa hieman auttaa kun olemme tehneet lujasti töitä ja olleet säästäväisiä. Olemme olleet itsekin joskus tiukilla, mutta vain ahkeruudella siitä on selvitty.
Vanhempien jotka ovat tehneet ikänsä töitä oman ja lastensa toimeentulon eteen, olisi jossakin vaiheessa päästävä helpommallakin ja ajateltava omaa jaksamistaan. Jos kenelle on vähänkin mahdollista, kasvattakaa itse juurikasvit ja poimikaa marjat ja sienet talvenkin varalle. Sekin on hyvä ruoka-apu.
On väärin, että tämä yhteiskunta ei anna työtä ja toimeentuloa yrittäville ihmisille, vaan maksaa mieluummin pientä toimeentulotukea jolla juuri ja juuri vielä elää. Tulevaisuus on synkkä, nuoretkaan ei voi mitään tulevaisuuteen tähtäävää itselleen laittaa pienellä tuella. Tämä maa ajetaan alas ja ongelmista suurimmaksi nousee perustoimeentulo miten perheensä ruokkia ja vaatettaa. Missään tapauksessa ei pidä ajaa alas ruuan tuottamista omassa maassa.
Kun/jos tulee aika että apua ei tule mistään muualta, on koko maa heikoilla jos sillä ei ole mitään omasta takaa. En halua ahdistaa ketään, mutta tämä on jo suunta. Herätään huolehtimaan toisistamme ajoissa.

Äänestä
  • valinta jos on liian ylpeä menemään sossuun tai hakemaan ylipäätään mitään yhteiskunnan avustusta., Sitten ei pidä myös valittaa. Me veronmaksajat olemme maksaneet veroja ja maksamme kaiken aikaa myös heidän eteensä , jotka tarvitsevat lyhyt tai pitkäaikaista yhteiskunna tukea. Siksi silloin kun tulee tarve käyttää tukea, niitä pitää hakea ja käyttää.

    Tiedän tapauksia, joissa aikuinen lapsi tukeutuu omiin vanhempiinsa loputtomiin ja siihen pitää vanhemman laittaa stop ja sanoa, että nyt riittää.
    Kaikki eivät juuri siksi aikuistu eivätkä opi koskaan elämään itsenäistä elämää kun tietävät että saavat vanhemmiltaa avustusta/rahaa.

    Minä vanhempana ohjaisin aukuista lasta etsimään muita selvitymiskeinoja ja lopettaisin rahallisen avustamisen jos sitä itsekin tarvitsee. Vanhempi tekee väärän palveluksen loputtomalla auttamisella.

    Lapsi se aikuinen voi hakea töitä, ylimääräistä työtä, mennä ruokajonoon, sossuun käydä kelassa kysymässä kaikkia mahdollisia tukia mihin voisi olla oikeus jne. Niissä auttaisin ja neuvoisin. Sanotaan, että jotain työtä löytyy aina tekevälle ja voi kouluttautua aika lyhyellä kurssilla.

    On olemassa oppisopimusmahdollisuus, jossa saa palkkaa saman aikaisesti kun opiskelee jne... Tuota oppisopimusta on useilla suuremmilla paikkakunnilla.Ja omista tutuistani kaksi on käynut ammatin sen kautta. Tiedän tutun yh:n joka on tehnyt selväksi aikuisille lapsilleen, ettei tule rahallista apua, on pärjättävä omin keinoin.

    Äänestä

  • se curlaaminen on vaaraksi kirjoitti:

    valinta jos on liian ylpeä menemään sossuun tai hakemaan ylipäätään mitään yhteiskunnan avustusta., Sitten ei pidä myös valittaa. Me veronmaksajat olemme maksaneet veroja ja maksamme kaiken aikaa myös heidän eteensä , jotka tarvitsevat lyhyt tai pitkäaikaista yhteiskunna tukea. Siksi silloin kun tulee tarve käyttää tukea, niitä pitää hakea ja käyttää.

    Tiedän tapauksia, joissa aikuinen lapsi tukeutuu omiin vanhempiinsa loputtomiin ja siihen pitää vanhemman laittaa stop ja sanoa, että nyt riittää.
    Kaikki eivät juuri siksi aikuistu eivätkä opi koskaan elämään itsenäistä elämää kun tietävät että saavat vanhemmiltaa avustusta/rahaa.

    Minä vanhempana ohjaisin aukuista lasta etsimään muita selvitymiskeinoja ja lopettaisin rahallisen avustamisen jos sitä itsekin tarvitsee. Vanhempi tekee väärän palveluksen loputtomalla auttamisella.

    Lapsi se aikuinen voi hakea töitä, ylimääräistä työtä, mennä ruokajonoon, sossuun käydä kelassa kysymässä kaikkia mahdollisia tukia mihin voisi olla oikeus jne. Niissä auttaisin ja neuvoisin. Sanotaan, että jotain työtä löytyy aina tekevälle ja voi kouluttautua aika lyhyellä kurssilla.

    On olemassa oppisopimusmahdollisuus, jossa saa palkkaa saman aikaisesti kun opiskelee jne... Tuota oppisopimusta on useilla suuremmilla paikkakunnilla.Ja omista tutuistani kaksi on käynut ammatin sen kautta. Tiedän tutun yh:n joka on tehnyt selväksi aikuisille lapsilleen, ettei tule rahallista apua, on pärjättävä omin keinoin.

    Entä jos aikuinen lapsi ei halua vanhemmiltaan tukea, mutta vanhempi maksaa silti, vaikka itseään kirpaisisikin? Lähetänkö rahat heille takaisin, jotta oppisin elämään itsenäisesti?

    Äänestä

Ota yhteyttä sossuun ja sitte myös seurakunnan diakonissaan sieltä saat ainakin ruokakuponkeja millä pääset kauppaan ostamaan ruokaa, diakonissaan kannattaa ottaa senkin takia yhteyttä että he pistävät asioihin vähän potkua ja kaikki mahdolliset tuki hommat hoituvat nopeammin ko valittaa diakonissalle samat asiat.. toivottavasti aurinko paistaa teille mahd. pian

Äänestä

-Opiskelevan lapsen tulee tulla toimeen omillaan. Opintotukea, asumislisää ja opintolainaa varmasti saa jos olet hoikeasti huonotuloinen. Opiskelun ohessa voi tehdä myös iltatöitä, jakaa lehtiä, siivota, puhelinmyyntiä...

-lääkärissä käynti ei maksa niin paljon että se kannattaisi jättää pois. Tuosta tinkiminen on suoraa rahan tuhlausta. Voi olla että säästät muutaman kympin kun et vuosiin käy lääkärissä, mutta jos/kun sairastut niin laskusta tulee paljon isompi. Lievät ja nopeasti todetut sairaudet on halvempia hoitaa ja todennäköisemmin paraneekin. Terveys on sinäänsä arvokas asia, sitä ei välttämättä saa takaisin vaikka olisi miljardeja rahaa. Myös hammaslääkärissä käynti kannattaa, vaikka se maksaakin. Hampaiden huolto on halvempaa kuin tekohampaiden ostaminen tai jatkuvien tulehdusten hoitaminen. Myös uusien silmälasien hankkiminen on tärkeää, sillä näkö on tärkeää. Halvimmillaan (jos ei kehysten ulkonäöstä niin välitä) laseja saa jo parilla kympillä.

-Lopeta muiden puhelinlaskujen maksaminen. Kilpailuta liittymät tai hanki lapsille prepaid-liittymät, joihin voivat itse ladata puheaikaa kun heillä on rahaa. Itse olen puhunut 5kk aikana n.17h ja tekstarit päälle ja puhelinlaskua on vaajaa 20e. Pienellä vainvannäöllä löydät varmasti oikean liittymän juuri sinun ja lasten tarpeisiin.

-Omakotitalossa kaukana kaikesta ei ole pakko asua. Se on oma valinta. Vuokra-asunto kerrostalossa ei ole olenkaan huono vaihtoehto. Säästät auton kustannnukset sekä omakotitalosta aiheutuvat rahareiät. Toisaalta omakotitaloasumisella säästät huomattavasti ruokakustannuksissa. Oletettavasti viljelet maata lasten avustuksella ja kasvatatte vuoden perunat, muita vihanneksia, hedelmiä, marjoja ja yrttejä omalla pihalla. Vielä kun leivot itse ja juot ruokajuomana vettä, niin ruokamenot neljältä hengeltä ei pitäisi olla muutamaa kymppiä enemmän kuussa. Kaupungissa asuvat voivat myös vuokrata "tiluksia" tai kasvattaa vihanneksia ystävien kasvimaissa. Siemenet eivät maksa paljon ja itsekasvatettu ruoka on halvempaa kuin kaupasta ostettu.

-lapset osaavat myös pestä pyykkinsä, jos eivät osaa, katso peiliin. Muualla asuvilla lapsilla on varmasti suihkut myös asunnoissaan.

-Miksi et vieraile kenenkään luona? Sinullahan on auto. Yritä (vaikka netin kautta) hankkia ystäviä lähiseudulta, vaikka sieltä mihin kuskailet lapsiasi. Ystävät voivat auttaa myös toisiaan taloudellisesti tekemällä pieniä palveluksia toisilleen. Jos et itse pidä kasvimaata, voit ihan hyvin antaa jonkun kerrostalossa asuvan ystäväsi kasvattaa vihanneksia pihallasi ja vastineeksi hän voi kasvattaa niitä myös sinulle, tuoda/viedä vastaleivottua leipää, voitte ostaa suuria määriä ruokaa kerralla yhdessä (jättipakkaukset on taloudellisia).... mitä tahansa mitä tulee mieleen!

"Kuitenkin monet ihmiset väittävät yksinhuoltajien tulevan hyvin toimeen ja esittävät katkeraa kritiikkiä heidän köyhyydestään."

Minäkin väitän että sinun köyhyydestäsi suuri osa on sinun omaa valintaasi. Jos ei ole rahaa, ei voi olettaa voivansa asua maalla isossa omakotitalossa, hankkia useita lapsia ja ajella autolla pitkiä matkoja edestakas. Sinä myös teet valintoja rahankäytön suhteen, jotka minusta ovat täysin vääriä. Käytät rahaa mielummin roskien huoltoon, kuin omaan (ja lasten?) lääkärissä käyntiin ja terveydenhuoltoon?

Äänestä

Se on sitä yksinhuoltajan arkea, mihin ihmisiä ei ole valmistettu. Puhutaan vain eroista. Sinulla on kuitenkin auto käytössä. Kaikilla ei ole edes varaa sellaiseen. Tiedän tuossa lähellä samassa asemassa olevan. Kaikka tällaiset väittää pärjäävänsä, vaikka todellisuudessa KELA rahoittaa osan kuluista.

Itsekin olen ollut samassa asemassa. Kenenkään ei pitäisi ryhtyä yksinhuoltajaksi. Siihen nyt yksikertiasesti ei resurssit riitä.

Tilatkaa silmälasit netin kautta, niin sellaiset saamelko edullisesti. Kannattaa lopettaa ruikuttaminen et ole ainoa. Tsemppiä Sinulle!

Äänestä

Voi voi... kuulostaa oman äitini touhulta. Hän nimittäin on aina ajatellut vain meitä lapsia eikä juurikaan itse ole pitänyt hauskaa tai ostanut itselleen mitään. En tuota asiaa nuorempana tajunnut, mutta nyt vanhempana tuntuu tosi pahalle äidin puolesta. Kyllähän jokaisen välillä pitää päästä ulos tuulettumaan ja ostaa itselleen jotain kivaa.

Lapsesi siis opiskelevat? Tiedätkös, monet nuoret tekevät töitä opiskelun ohessa. Työtä on monenlaista kuten työaikojakin, iltavuoroja ja viikonloppuja voi tehdä. Ja miksi passaat lapsia, kun he käyvät kotona? Eivätköhän he itsekin löydä kaapista ruokaa ja osaa pyykätä? Jos aina passaat muita, saat kyllä varmasti tehdä sitä loppuelämäsi.

Vanhemmilla on nykyään jotenkin niin vääristynyt kuva siitä, että lapsia pitäisi passata ja että on niin tylyä pistää heidät tekemään asioita itse. Ja sitten vielä ihmetellään nuorten uusavuttomuutta ja kun mikään ei kiinnosta ja kaikki pitäisi saada valmiina. Ei rakkaus ole sitä, että tekee ihan kaiken toisen puolesta. Kuulostaa vähän siltä, ettet osaa päästää irti, ja lapset kyllä osaavat käyttää sitä hyväkseen.

Katselkaa vaikka lastesi kanssa yhdessä mahdollisia työpaikkoja, tehkää ruokaa yhdessä, peskää pyykkiä ja muutenkin touhutkaa yhdessä. Eihän äidin kaikkea tarvitse tehdä, varmasti lapsesi osaavat jo olla avuksi. Mutta kuten sanoin, jos haluat olla aina piikana ja ajatella vain muita, niin tuolla menolla se varmasti tulee toteutumaan..

Äänestä
  • enää millään tuloilla mitkä alle 2000euroa.Kaikki on kallista.Nyt turha marista että ei toimeen tuu, kun kiristää kukkaron nyörit tulee toimeen.Mutta on köyhä silloin!Tää on köyhä!!!mun palkka ei riitä mihinkään 1300 e kk, mutta ostaa kohtuu hintasta.Säästää kaikessa!mulla menee työmatkakuluihin,sähköön, ruokaan,asumiseen, siis kolmannes palkasta.Vesimaksut jne..laskut.Ei ole vara aina hoitaa itseään nytkin parin hampaan paikat lohjenneena monettakohan kuukautta.Jos sairastuu ei ole siihenkään varaa.Nyt onneksi työterveydenhuolto alaoin käydä siellä säästän terv.keskuskuluissa siten.
    Mitään ikävää ja yllättävää ei saa sattua sillä eipä ole varaa.

    Äänestä

  • köyhyys asuu myös meillä.. kirjoitti:

    enää millään tuloilla mitkä alle 2000euroa.Kaikki on kallista.Nyt turha marista että ei toimeen tuu, kun kiristää kukkaron nyörit tulee toimeen.Mutta on köyhä silloin!Tää on köyhä!!!mun palkka ei riitä mihinkään 1300 e kk, mutta ostaa kohtuu hintasta.Säästää kaikessa!mulla menee työmatkakuluihin,sähköön, ruokaan,asumiseen, siis kolmannes palkasta.Vesimaksut jne..laskut.Ei ole vara aina hoitaa itseään nytkin parin hampaan paikat lohjenneena monettakohan kuukautta.Jos sairastuu ei ole siihenkään varaa.Nyt onneksi työterveydenhuolto alaoin käydä siellä säästän terv.keskuskuluissa siten.
    Mitään ikävää ja yllättävää ei saa sattua sillä eipä ole varaa.

    kuka ei. Kun on lukenut eri palstojen kertomuksia haitari pärjäämisestä on suuri. Esim ruokamenot näkyvät vaihtelevan tosi paljon saman kokoisissa talouksissa. Jos on oppinut tekemään itse ruokaa, leipomaan itse kaiken niin ruuassa säästää eniten. Sähkön osuus esim ruuan valmistuksessa ja leipomisessa on pieni.

    Joku kehuu, että kaksi henkeä syö hyvin 150e/kk kun tekee kaiken itse ja ostaa tarjouksista, toinen sanoo, että 500 e ei tahdo riittää ruokaan kahdelle...

    Muutenkin sähköä voi säästää keskittämällä leipomukset samalla uunin lämmitykselle. Valon kanssa säästää kun ei käytä hehkulamppuja ja sammuttaa aina valot kun ei ole huoneessa.

    Jatkojohdoksi ostaa sellaisen josta yhdestä napista painamalla sammuu kaikkien laitteiden sähkövirta. Ei mene yöaikaan sähköä. Kulutus koostuu pienistä osista ja jo pienikin muutos tuo säästöä vuodessa.

    Vaikkapa kaupan muovikassi. Jos ostat palakaupasta parilla eurolla tuulipukukangasta ja ompelet siitä pari kauppakassia säästät vuodessa kymppejä. Ostat erikseen eurolla 20 roskakassia, kun sillä saat neljä kaupan muovikassia. Ja niitä ilmaisia muovikasseja tulee muiden ostosten mukana kyllä...

    Työmatkat ovat verovähennyskelpoisia joten ne ei mene omaan piikkiin kokonaan. Kannattaa käyttää kimppakyytiä ja yleisiä kulkuneuvoja. Kuukausilipulla saa tehdä kaikki muutkin matkat ja se kannattaa ottaa jos muuten käy. Jos on lyhyt matka niin polkupyörä on hyvä. Tiedän useita jotka ajavat kesät tavet pyörällä ja työmatka on yli 10 km...

    Eli sinulla menee luettelemiisi kolmannes palkasta joten sinulla jää muuhun kulutukseen vielä yli 400e? Sehän on tosi hyvin. Ei monella jää.

    Äänestä

Yksinhuoltaja äidit eivät(kaikki) todellakaan voi mainiosti. Jos joku, erehtyy moittimaan yh-äitejä, luulempa ,että omassa suhteessa on jotain pielessä/ tahi elämä muutoin ollut lempeä.
Ketään ei kiinnosta,jos jollain menee "huonosti" ja jos ei riittävän huonosti mene. Katsotaan sit vaik naapureita,josko sieltä löytyis jotain valitettavaa.
Olen ollut YH 10v.Itsekään en osta itselleni. Kortin on vaan jaettu näin.........

Äänestä

samalta tuntuu itsestänikin.......tukia ei tule ja töissä saa olla osa-aikaisena. rahaa ei jää,koska kouluttanut lapset yksin. isältä ei penniäkään mihinkään. kun lapsilisät ja elatustuet loppuivat rahaa ei jää...maksettavana vuokra ja lainat joilla joutunut kustantamaan lapsille koulutuksen. liitolta ei saa,sosiaalihuolto ei auta. oma vika kun on halunnut lapsille ammatit ,että pääsevät aloittamaan oman elämän.nyt saa itsekseen olla tässä kurjuudessa,ja miettiä millä selviää seuraavan kuukauden.en olisi uskonut ,että näin sinkeelle elämä menee.

Äänestä

..yhteiskunnasta. Tämä on siis vain oma näkemykseni siitä mitä nyt on katsellut tätä maata ja pohtinut asioita. Miten Suomi pärjäsi sotien jälkeisen ajan kaupungistumiseen saakka; mielestäni sillä, että vedettiin yhtä köyttä samaan suuntaan, oli todellista yhteisöllisyyttä, juuri sitä mitä ei nykyään näe missään ja sillä, että politiikka oli vielä todellista politiikkaa eikä turhanpäiväistä nokittelua ja sitä, että aivan turhiin asioihin kulutettiin viikkoja ja kuukausia (kuten nyt; jos ruoan ja ravintoloiden alv laskee 12 &:iin ja yleinen alv nousee 25 &:iin, niin sehän tarkoittaa käytännössä sitä, että ravintoloiden ja kauppojen kulut nousee 3 %, kun palveluiden jne. ostamisen alv nousee).

Tämä meidän mukava pieni maamme ei ole enää ollenkaan mukava. Täällä on jo kauan haluttu sulkea silmät omien todellisilta ongelmilta ja pahalta ololta, kirjaimellisesti suljetaan silmät eikä nähdä sitä jatkuvasti kasvavaa pahoinvoivien suomalaisten joukkoa. Melkein voi verrata uppoavaan laivaan. Sen sijaan halutaan tehdä kasvojenkohotusta ottamalla tänne ns. ongelmamaista pakolaisia ja antamalla heille käytännössä paremmat lähtökohdat aloittaa elämä ja sopeutua yhteiskuntaan, kuin näille oman maan omille ongelmaisille. Ja mitä suurin osa näistä pakolaisista tekee; haistattaa sopeutumiselle, suomalaisille tavoille ja kulttuurille, eivät edes halua tai yritä, kunhan voi elää ilmaiseksi. Tämän maan pitää näemmä näyttää ulospäin, että kyllä meidän järjestelmä toimii, vaikka todellisuudessa se ei ole toiminut aikoihin.

Tämä nyt ei mitenkään liittynyt aiheeseen, kunhan ajattelin avautua tämänhetkisestä yhteiskunnan tilasta. Voisin kirjoittaa tästä sivukaupalla, pistämällä oikeasti faktoja pöytään, mutta täällä ei tila riitä. Sitäpaitsi, ihmiset ja ihmisryhmät ovat nykyään niin naurettavan herkkiä, että en tahdo loukata ketään, vaikka mieli tekisi osoitella sormella syyllisiä tähän nykyiseen tilanteeseen. Tällä hetkellä koko yhteiskunta pitäisi miettiä uudestaan, ihan perusteista saakka, mutta me olemme ikävä kyllä hiljainen kansa joka hyväksyy kaiken sen lian ja byrokratian mikä niskaan kaadetaan.

Äänestä

Täysi-ikäinen tulee toimeen omillaan, vaikka tiukkaa tekee. Saat hyysätä lapsiasi loppuikäsi tuolla menolla.

Äänestä

Olipa tutun kuuloista tekstiä, en ole yksinhuoltaja mutta kolmi henkinen perheemme elää silti todella pienillä varoilla ja tässä maassa ei apua saa mistään varsinkin kun putoaa kaikkien tukien ulkopuolelle(.On hyvin tuttua, että ne silmälasit, hammaslääkärit, ja rintavliivit jää ostamatta.)
Suomen sosiaali tuet , kelan korvaukset ja asumistuet ovat varmaan vuodelta yksi tai kaksi ne eivät vastaa nykyistä elintasoa missään muodossa,(ja se on ollut viimeisten hallitusten tavoitekin ) jos meillä olisi viisaita päättäjiä niin ensimmäinen korjauksen aihe olisi saattaa kakki tukemme oikealle tasolle , jo loppuisi ahdinko ja masennus monessa perheessä.
Kuinka moni tietää esim että monia todella tärkeitä lääkkeitä on jätetty kokonaan kelan korvausten ulkopuolelle? Ym Ym
Mutta se mitä halusin sanoa että olen kovin SURULLINEN kun luin näitä kommentteja kun tavalliset köyhät hyökkäilee toinen toistensa kurkkuun ja ollaan valmiita mollaamaan toinen toistaan, jos me suomalaiset käyttäisimme energiaamme tukien toinen toistamme ja käyttäisimme tuon hyökkäys energian puolustaaksemme omia oikeuksiamme, silloin kun on sen aika. Toivottavasti te kaikki joilla menee todella huonosti seuraavalla kerralla jaksaisitte mennä äänestämään niitä ihmisiä jotka haluaisivat viedä teidän asiaanne eteenpäin.
Meillä laskee äänetys prosentti koko ajan ja äänestämässä käyvät ne joilla menee hyvin, ja voimme havaita sen myös nykyisessä politiikassa kenen asiaa sillä ajetaan,
Älkää sanoko ettei se auta.
Jos viime vaaleissa nuo puuttuvat yli 40% Suomen kansalaisista olisivat äänestäneet luulisinpa ettei meillä olisi tällä hetkellä RIKKAIDEN ETUJA AJAVAA PORVARI HALLITUSTA.
Menkää seuraavalla kerralla äänestämään mutta älkää nyt herran tähden äänestäkö ainakaan mitään KOOKOMUKSEN riistäjiä.tai niitä jotka haluavat tuoda tähän maahan lisää "ongelmaisia" syömään miedän leipäämme.
jA AINEELLISESTA ASIASTA VIELÄ VÄHÄN HENKISEMPÄÄN
Kaikki aineellinen on ensin ajatuksena,ja ajatuksemme ja sanamme muovaavat elämäämme. Jos hoet koko ajan että "ei ole rahaa", tai "raha ei riitä" se kyllä toimii eli sitä ei todellakaan ole, aloita harjoittelemaan mielikuvia siitä että sinulla on kaikkea mitä tarvitset ja raha riittää tulet yllättymään sen vaikutusta elämässäsi.
Tiedän mitä on olla vähissä rahoissa mutta olen huomannut että oma asenteeni ratkaisee loppujen lopuksi aika paljon ;yritän olla positiivinen ja uskoa että elämä kantaa ja kaikki järjestyy.Ja lähetän aina välillä pieniä rukouksia että olisi nyt tarvetta taas raha lähetyksille niin on ollut ihmeellistä todeta että apua tulee mitä ihmeellisimmistä pakoista
MUiSTA VAIN OLLA YSTÄVÄNI POSITIIVINEN tiedän että se vaatii ponnistelua mutta se kannattaa.

Äänestä
  • "jos meillä olisi viisaita päättäjiä niin ensimmäinen korjauksen aihe olisi saattaa kakki tukemme oikealle tasolle"
    Ensimmäinen korjaus tulisi tehdä perustuslakiin, joka takaa mainitut edut kenelle tahansa. Sosiiaalietuuksia tulisi jakaa vain Suomen kansalaisille. Vasta tuon korjauksen jälkeen tukia voisi alkaa nostamaan. Nykyisellään yhteiset varamme eivät riitä tämän systeemun pyörittämiseen ja köyhyys vain lisääntyy tulevilla sukupolvilla. 2,5 miljoonan työtätekevän rahkeet eivät yksinkertaisesti riitä elättämään Afrikkalaisia turvapaikkaturisteja .

    Äänestä

VOIN OLLA VÄÄRÄSSÄ, MUTTA MUISTAN KUULLEENI ETTÄ ASUMISTUKEA SAA MYÖS OMISTUSASUNTOON. PIENITULOISENA OLET SIIHEN OIKEUTETTU. Kannattaa selvittää Kelan kanssa asia. Kirjoituksesi oli kyllä niin hyvä, että voisi olettaa että olet sen jo tehnytkin.

Silmälasit saattaa saada edullisesti netistä. Optikko kirjoittaa reseptin (kirjallinen n. 12 e), Saat kotiin netistä tilaamalla 4 kehykset, optikon reseptistä pupillien väli (mm). Otat huomioon sangan muodon voimakkaiden linssien suhteen, kokonaishinta on noin 120e tai alle.

Auton omistaminen ja käyttö kertovat kyllä menoista ja tuloista sen, että sosiaalitoimistosta lienee turha apua hakea. Yksinhuoltajuudesta en osaa sanoa mitään, muuta kuin että tietyssä mielessä syrjäytyminen koskee monia muita enemmän. Tietenkään vertaamisessa ei ole mitään järkeä.

Asumistuesta kirjoitin varmuuden vuoksi koska se ainakin pikaisesti lukien saattaisi sinulta puuttua. Asumisen menot kannattaa muutenkin aina kirjata kaikki ylös, jopa pakollinen roskamaksu saattaa kuulua hyväksyttäviin asumismenoihin.

Äänestä

mulle tuli kyll niin paha olo kuin luin ton. kaippa ne sun täysikäset lapset vois alkaa hankkii rahaa? hitto että ärsyttää tää kallis elämä! en kyll tuu varmaa koskaan hankkii lapsii ku eihä niihi oo varaa, rahat riittää just ja just itelle..

Äänestä

Olen minäkin 3 lapsen yh ja jo 10 vuotta heidät kasvattanut erilaisten vaikeuksien läpi.
Elatusmaksua saa enää 1 kk ja sekin on minimi.
Mutta silti olen palkallani pärjännyt varmaankin paremmin kuin hyvin, vaikka tuhlaavaisuudestani kai joskus voi tehdä loppukuusta tiukkaakin.
Mulla olisi antaa sinulle "ei yhteiskunnassa" -äidille joitakin vaatteita tai kenkiä. Siis annan en myy.
Laita minulle mailia [email protected]

Äänestä
  • kaikenlaisesta kapitalistien ryöstösä ja raatelusta koottuna jäännöpksena tuli Luvattuun maahan, erämaahan ja perusti yhteisöjä, jotka pysivät elossa paremmin kuin yksilö. Yhteisö ei kuitenkaan kalvanut ja ryöstäyt ihmisintegriteettiä. Kaikilla oli omat asunnot, oma yksityiselämä, muta ruokapuoli hoidettiin suurissa ruokaloiissa ja suurkeittiö oli olemassa. kaikenlasita maanviljelystä oli yhteiskunnan ympärillä. Näistä toisistaan välittävistä ihmisitä tuli maan itsenäisyyden todellinen runko ja nykyisen valtion perusvoima. kuna ajat taas paranivat, moni hakeutui muun laisiin elämän muotoihin. Suomessa voisi tuollainen kibbutsirakenne toimia nyt kun lama alkaa tuhota maan rakenteen ja hyvät äidit, yksinäiset ihmiset, ne joilla ei ole mitään intressiä tuhota Suomea, vaan Suomi tuhoaa heitä korruption takia, muutamien ihmisten etu on suurempi kuin kansan paljouden etu. Jokainen kylä voisi perustaa yhden kibbutsiyhteiskunnan niitä varten jotka joutuvat yksinasuen liian suuriin vaikeuksiin. Kibbutsit voisivat toimia jopa kirkon suojaamilla alueilla. Esim hyljätyistä maatiloista ja suurista tiloista voisi saada ytimiä tähän uuteen alkuun. Suomi tarvitsee uutta alkua. Maa on suurimmaksi osaksi viljelemätöntä ja tuottamatonta, jos tarkasti katsoo.

    Äänestä

Eikös juuri tullut ulos telkusta tilastot, jossa todettiin Suomen köyhimmät olevat työssäkäyvät yksineläjät!
Liki 30% yksineläjistä elää alle köyhyysrajan, käytännössä lähes joka toinen Suomalainen kotitalous.
Raha ja omaisuus on kahden aikuisen tai lapsiperheen talouksissa.
Yh:t ovat siellä välissä.
Yh:na saat kaiken sympatian ja yhtieskunnan tuen, mitä siis vielä jaksat oikeasti ruikuttaa.
Jos on varaa asua omakotitalossa ja omistat auton, eikö silloin olisi hieman mietittävä missä on vika?
Miksi yhteiskunnan pitää loputtomiin tukea vain ja ainoastaan lapsiperheitä?

Talo ja auto myyntiin ja muutto pienempää asuntoon lähelle keskustaa tai johonkin kaupunkiin. Sillä pääsee jo alkuun rahahuolista.
Aina ruikutetaan ja vaaditaan rahaa rahaa rahaa - mulle mulle mulle.
Ei yksin elävillä ole sitä omakotitaloa tai autoa, he sitä tukea tarvitsevat paljon kipeämmin.

Äänestä

Kolmesta lapsestasi yksi on siis alle 17-vuotias ja yksi opiskelee. Mites tämä kolmas?

Jos opiskeleva lapsesi opiskelee amk:ssa tai yliopistolla, hänen kannattaa muuttaa pois kotoa opiskelijasäätiön asuntoon. Ne ovat halpoja (solu tai pieni yksiö alle 200 kuussa, riippuu tietysti asuinpaikkakunnastanne) ja hän saa opintorahaa ja asumistukea yhteensä 469 euroa kuussa. Hän elää sillä ihan hyvin ja pärjää yksin. Sinun kulusi pienenevät heti.

Sitä alle 17-vuotiasta tietysti elätät ja pidät kotona niin kauan että on käynyt amiksen/lukion loppuun.

Entäs sitten se kolmas lapsi? Mitä hän oikein tekee??

Äänestä

Ongelmasi eivät johdu yksinhuoltajuudesta, vaan tynkätuloista! Ymmärrät kai mistä kenkä puristaa? Sinun ongelmasi ei ole yksinhuoltajuus, vaan tuötulojen pienuus, joka taas ei johdu yksinhuoltajuudesta!

Äänestä

Puhelinlaskun säästämisenkin voi hoitaa helposti, vaihtamalla esim. prepaid-liittymään.

Äänestä

Avaappas silmäsi ja näe kaiken kauneus.

Maailmasi ei parane ennen kuin opit kiitollisuutta. Ole kiitollinen siitä että sinulla on lapsia, muista kiittää autosta, muista mikä ylellisyys puhdas vesi on.

Kokeile kirjoittaa kiitollisuuspäiväkirjaa, väitän että kiitollisuus saa ihmiset onnellisemmiksi kuin mikään mitä rahalla saa.

Kun olet oppinut olemaan kiitollinen kaikesta tässä hetkessä, opit myös luomaan ajatuksillasi runsautta.

Vai luuletko että olisit onnellisempi ilman niitä lapsia?? köyhänä ja yksinäisenä.

Äänestä
  • Jos ne lapset itkevät hammassärkyä nyt,niin vielä suurempi itku tulee,kun käy ilmi,että kouluterveydenhuolto olisi ilmaista.

    Äänestä

Joopa joo, sorry ei nyt oikein riitä sympatiat!

Mitä köyhyyttä on asua omakotitalossa ja omistaa auto?
Jokainen pääsee Suomessa lääkäriin jos tarvitsee, kunnassasi on varmasti terveyskeskus.
Hammaslääkäriin pääset muutamalla kympillä/tarkastus ja jos on jotain remonttia tehtävä, laskun voi aina maksaa osamaksulla tai pyytää siihen avustusta kunnan sosiaalihuollosta.
Silmälaseja saa nykyään edullisesti, omani maksoivat 39 euroa. Älä mene sinne kalliiseen markkiliikeeseen, vaan mene esim specsaversiin tai eyeniin, osta nettikaupasta lasit.

Jos lapsesi ovat kerran jo täysi-ikäisiä ja asuvat poissa kotoa ja opiskelevat, saavat he asumistukea ja opintorahaa, opintolainaa.
Älä paapo aikuisia lapsiasi pilalle, opeta työntekoon ja omien laskujen maksuun.
Teini-ikäinenkin voi varmasti osallistua omien menojensa rahoittamiseen, kerätä pulloja, jakaa mainoksia.

Kännyköihin saldorajat tia prepaid-liittymät. Sen jälkeen ei laskut yllätä.

Lajittele jätteet ja vie lasi, metalli sinne markettien keräyspisteeseen. Kompostoi niin ei tarvii tyhjentää jäteastioita niin usein.

Jos asut vain yhden teinin kanssa enää kotona, mihin tarvitsetta omakotitaloa? Varsinkin, jos et kerran sitä pysty ylläpitämään.

Ei ne suuret tulot, vaan järkeä elämään.
ota käyttöösi tilikirja, merkkaa joka kk tulot ja menot. Laita saarakkeet esim asuminen, auto, vaatetus, ruoka, puhelin, lapset.

Lapset metsään keräämään marjoja ja sieniä, ilmaista ruokaa saa sankokaupalla metsästä.
Jos kerran asut jossain maalla tai kaukana kaikesta (kun sanoit auton olevan välttämätön).

Miksi et myy taloa ja muuta pienempään? Onko pakko olla autoa. Muuta keskustaan tai isompaan kaupunkiin, niin autosta voi luopua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei yhteiskunnassa kirjoitti:

Minulla on kolme lasta. Vain yksi heistä saa vielä lapsilisää ja on murrosiässä. Minulla on pienet tulot, alle 1000 euroa kuukaudessa ja työkykyni on rajallinen nivelrikon vuoksi. Joudun avustamaan opiskelevaa lastani joka kuukausi, koska hänenkään tulot eivät riitä mihinkään. Kesä meni rahan loppuessa säännöllisesti kaksi viikkoa ennen tilipäivää. En ole vuosikausiin päässyt lääkäriin tai ostanut yhtään vaatekappaletta. En enää edes muista millaista on käydä ostoksilla, teatterissa tai ravintolassa, kun en käy missään muualla kuin ruokakaupassa. En vieraile kenenkään luona, koska matkustaminen on kallista. Kuitenkin maksan joka kuukausi kolme puhelinlaskua, vaikka en itse soita kuin 5 - 6 eurolla/ kuukausi. Samoin maksan auton kustannukset, autolla kuljetan lapsia kun etäisyydet ovat pitkät. Viime aikoina olen ollut nääntymäisilläni laskupinon alle. Kaikki hinnat ovat nousseet, esimerkiksi roskien tyhjennys nousi 15 € kuukaudessa, vesilaskukin on noussut ja sähkön hinta vielä enemmän. Ruokakaupasta ei saa enää paljon mitään 20 eurolla. Tuloni eivät ole nousseet euroakaan moneen, moneen vuoteen.
Kun lapset ovat kotona syömässä, peseytymässä ja pesemässä pyykkiä, niin saan tehdä todella paljon töitä yrittäessäni itse tehdä kaiken mikä ostettuna maksaa. Leipoessa, pyykätessä ja ruokaa laittaessa menee koko päivä. Käyn joskus kaupungilla katsomassa miten ihmisillä menee, muistelen sitä ihanaa aikaa kun minulla vielä oli kokopäivätyö ja rahaa. Nyt tunnen itseni vieraantuneeksi ja syrjäytetyksi. Minulle ei ole varattuna mitään aineellista hyvää.
On surullista katsoa rappeutuvaa kotia, jossa joka nurkka huutaa korjaamista. Vielä surullisempaa on kuunnella lasten puutteita, hammaslääkäriin tai silmälaseihin ei ole varaa vaikka vuoden säästäisi.
Kuitenkin monet ihmiset väittävät yksinhuoltajien tulevan hyvin toimeen ja esittävät katkeraa kritiikkiä heidän köyhyydestään. Siihen saakka kun lapset saavat vielä lapsilisää ja elatustukea, tulee pienipalkkainenkin vielä jotenkin toimeen. Mutta kun etuudet loppuvat ja lapset ovat yhä kotona vailla työtä tai opiskelevat, niin elämästä tulee todella hankalaa ja raskasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu