Who want´s to live forever

Raunioita. Raunioilla käydessä ihminen näkee elämänsä rajallisuuden. Vaikka pyramidit ovat tallella mutta kaikki mahtavat ihmiset ovat poissa. Niin katoaa mainen kunnia (ja elämä oma lisäys).

Sielunvaellus. Montako sielua täällä maapallolla seilaa edestakaisin? Ja mikä aika on? Oisko kiva herätä henkiin tulevaisuudessa vaiko menneisyydessä?

Sori Taikis, en keksinyt muuta. Freddie jatkaa.

http://www.youtube.com/watch?v=OgK_keIJq-4&feature=related
14232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

elää ikuisesti ainakin siihen asti kunnes kuolee, eikä sitä taas itse tarvitse olla katsomassa.

Paitsi tietysti nuo jotka uskovat sielunvaellukseen. Hehän yrittävät saada sen kierron pysähtymään.

Näkemystä tässäkin: http://www.youtube.com/watch?v=UtFNYApYi7E

Äänestä
  • Itse vaivuin taas itsesääliini, kun myin Jimi Hendrix Experiens vinyylini yhdelle kaverille joka myi sen edelleen joka jätti sen auton takapenkille ja se meni kuten vinyylit tapaavat, kieroksi.

    Äänestä

  • Synnove.Pullo kirjoitti:

    Itse vaivuin taas itsesääliini, kun myin Jimi Hendrix Experiens vinyylini yhdelle kaverille joka myi sen edelleen joka jätti sen auton takapenkille ja se meni kuten vinyylit tapaavat, kieroksi.

    joo, ei ole enää miesmuistiin ollut vehkeitä joilla niitä voisi soittaa. Muutenkin formaatit muuttuvat huimaa tahtia, vain musiikki pysyy ennallaan. Jonkinlaista sielunvaellusta sekin.

    Äänestä

  • Jos klikkaa nikkiäsi, tulee vastaus: Jäsentä joka vastaisi nimimerkkiä Yhteenlaskun.tulos ei löytynyt

    Äänestä

  • normix kirjoitti:

    Jos klikkaa nikkiäsi, tulee vastaus: Jäsentä joka vastaisi nimimerkkiä Yhteenlaskun.tulos ei löytynyt

    Kai mää sitten olen henkiolento. Paha sitä näin sisältä päin on päätellä.

    Äänestä

Mutta 12 vuotias toriseisojanarttu Rebekka näkee unia. Tuossa se jalkojeni juuressa koisii ja on haukkuvinaan. Ilmeisesti ajaa jotain takaa tai juoksee karkuun, kun sen koivet sätkivät aika hilpakkaa.

Äänestä
  • että meille ihmisillekin voitais kehittää uutena kuntoilumuotona uniliikunta. Ei enää aikaa viepää hikoilua kuntosaleilla. Jumppaa itsesi Elämäsi Kuntoon nukkuessasi! Idea on täysin varastettavissa.

    Äänestä

en oo koskaan käynyt, mutta vanhojen linnojen rauniotkin mykistävät. Kun vielä sattuu paikalle opas joka on paneutunut raunion historiaan koo sielullaan, on ikäänkuin loikkaisi menneisyyteen ja linna haamuineen heräisi henkiin. joskus tuntee kylmän henkäyksen niskassaan... joskus on kuin joku sipaisisi poskea. Ihan varmaan niissä asuu rauhattomia sieluja.

Sielunvaellusoppi on aika kiehtova, nuorempana olin kovinkin kiinnostunut asiasta. Nyt vanhemmuuten sitä on laiskistunut ja maallistunut, ei enää jaksa miettiä mihin sieluparka seuraavaksi päätyy. On ihmisellä sielu, on on.

Äänestä
  • Ei siellä kukaan muu vaella kuin me turistit. Henkäykset ovat tuulen aikaansaannoksia. Loppu on mielikuvituksemme tuotetta.

    Äänestä

  • Synnove.Pullo kirjoitti:

    Ei siellä kukaan muu vaella kuin me turistit. Henkäykset ovat tuulen aikaansaannoksia. Loppu on mielikuvituksemme tuotetta.

    viimeksikin kun kompuroin erään raunion vallihaudoilla, tunsin miten keskiaikainen tumma ritarinsieluhaamu kosketti vasenta poskeani ja puhalsi kujeellisesti niskaan.

    Äänestä

Mahtavat ihmiset rakensivat ne pyramidit. Ei heidän muisto kuihdu koskaan, sillä ne rakennukset muistuttavat siitä aina.

Äänestä
  • Muisto ja rakennukset säilyvät mutta ihminen katoaa.

    Äänestä

pidän pyramideista ja muutenkin egyptistä, mutta sielunvaellus on täyttä potaskaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Synnove.Pullo kirjoitti:

Raunioita. Raunioilla käydessä ihminen näkee elämänsä rajallisuuden. Vaikka pyramidit ovat tallella mutta kaikki mahtavat ihmiset ovat poissa. Niin katoaa mainen kunnia (ja elämä oma lisäys).

Sielunvaellus. Montako sielua täällä maapallolla seilaa edestakaisin? Ja mikä aika on? Oisko kiva herätä henkiin tulevaisuudessa vaiko menneisyydessä?

Sori Taikis, en keksinyt muuta. Freddie jatkaa.

http://www.youtube.com/watch?v=OgK_keIJq-4&feature=related

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu