Intian itäosan Orissan osavaltiossa oli vuosi sitten syksyllä 2008 voimakkaita väkivaltaisuuksia intialaista kristittyä vähemmistöä kohtaan. Väkivaltaisuuksissa tapettiin yli 120 ihmistä, 250 kirkkorakennusta poltettiin ja yli 50 000 ihmistä ajettiin kotoaan.
Intian hallitus ei ole vuoden aikana onnistunut takaamaan kristityn vähemmistön turvallisuutta. Yli 4000 pakolaista asuu vielä leireillä kurissa olosuhteissa. He eivät ole uskaltaneet palata kotiinsa.
Ihmisoikeusjärjestö Open Doorsin johtaja Carl Moeller näkee Orissan kristittyjen tilanteen synkkänä. Monet ovat kodittomina ja väkivalta saattaa roihahtaa minä hetkenä tahansa.
Intian miljardista asukkaasta hinduja on 80 %, muslimeja 12 %, Kristittyjä 2,4 % ja sikhejä 2 %.
Hindulaista fundamentalismia
2
235
Vastaukset
- aerwahy
Oma syynne! Mitäs tungette sinne! Käännytyshommat on Intian lakien vastaista. Intia on sekularistinen valtio, jossa jokaisella on oikeus harjoittaa uskontoaan rauhassa. SItä paitsi homma ei mennyt eikä mene niin kuin yrität väittää, vaan Orissan valtiossa on ennen kaikkea väkivaltaisuuksia maoistien johdosta. Väkivallan syytä ovat yhteiskunnallisia, eivätkä mitenkään erityisiä kristittyjen vainoja. Maoistit tappaa siellä ihan yhtä lailla hinduja, muslimeita kuin muitakin, koska ne haluavat Intiasta uskonnottoman valtion, mikä on tietysti aivan mahdotonta. Harva maa on niin henkisyyden täyttämä kuin Intia. En ymmärrä, mikä on motivaationa jatkuvalle vääristelevälle tiedonvälitykselle. Tai tiedänhän minä, tarkoituksena on saada aikaan ristiriita eri uskontoryhmien välillä eli itse teette juuri sitä, mistä muita syytätte.
- souldaughter
Joo, kyllä teitä kristittyjä sitten sorretaan aina joka paikassa. Ole hyvä äläkä levitä väärää informaatiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2334467Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752884- 472413
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831202PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 15893
- 69888
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86864