Auttakaa tietämätöntä

nuppunappu

Olen ns. päivätöissä mutta minulla on toiminimi jolla tienaan pikkaisen sivutoimisesti. Olen maksanut vapaaehtoista eläkevakuutusta (henkilökohtaisesti omista palkkatuloista) jo vuosia (n. 15 v.) Nyt mietin että voinko siirtää tämän voimassa olevan eläkevakuutuksen toiminimeni maksettavaksi?

Voisiko joku viisaanpi vastata että onko se mahdollista ja kannattaako se?

3

522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jönni

      Verovähennys oikeus molemmissa tapauksissa 28% maksetuista maksuista. Lisäksi nykyään eläkevakuutuksen maksaminen kannattamatonta, koska kulurakenne on kestämätön eli voi jäädä eläkesäästö aika vaatimattomaksi. Sinun tapauksessasi nykyisin maksamasi voi olla jopa hyvä vakuutus, koska 15 vuotta sitten pankit tai vakuutusyhtiöt olivat vielä suhteellisen inhimillisiä kulujen suhteen. Toisin on nyt. Jos aloitat eläkesäästämisen nyt niin keskimääräinen kulurakenne palveluntarjoajasta riippumatta on noin 7%/v eli vakuutuksesi täytyy tuottaa yli tuon ja varmasti se ei sitä tee pitkässä juoksussa.

      • nuppunappu

        Kyse on siitä että firmalleni (toiminimelle) jää rahaa jonkin verran tilille kulujenkin jälkeen ja ajattelin että tämän voimassaolevan vakuutuksen maksaminen yrityksen tililtä olisi siinä mielessä hyöhyllistä että saisin noita tuloja tuhlattua. Nyt rahat makaavat vain tilillä koska toimintani on niin pientä että en pysty tuhlaamaan niitä järjevästi. Haluaisin siis saada ne rahat "tuhlattua" laillisesti.

        Joten kysymys onkin lähinnä se että onko oman, henkilökohtaisen eläkevakuutuksen maksaminen (esim. 3.000 eur/vuosi) toiminimen tililtä lakien ja verotuksen mukaan laillista. Siihen kun saisin vastauksen niin olisin tyytyväinen.


      • PSsssssssssss........
        nuppunappu kirjoitti:

        Kyse on siitä että firmalleni (toiminimelle) jää rahaa jonkin verran tilille kulujenkin jälkeen ja ajattelin että tämän voimassaolevan vakuutuksen maksaminen yrityksen tililtä olisi siinä mielessä hyöhyllistä että saisin noita tuloja tuhlattua. Nyt rahat makaavat vain tilillä koska toimintani on niin pientä että en pysty tuhlaamaan niitä järjevästi. Haluaisin siis saada ne rahat "tuhlattua" laillisesti.

        Joten kysymys onkin lähinnä se että onko oman, henkilökohtaisen eläkevakuutuksen maksaminen (esim. 3.000 eur/vuosi) toiminimen tililtä lakien ja verotuksen mukaan laillista. Siihen kun saisin vastauksen niin olisin tyytyväinen.

        Maksuja voi toiminimi maksaa, verottajan sivuilla on ohjeet. Sinuna jättäisin vapaakirjalle vanhan vakuutuksesi (mahdollisesti ehdot ovat sellaiset että henkiturvankin osalta se on viisasta kun maksut siihen nousee) ja ottaisin uuden PS-tilin ensi vuoden alusta toiminimelle (ja yksityishenkilölle).
        http://tinyurl.com/kn9o87

        Mikset muuten nosta palkkana? Raha omalla tilillä on aina parempi kuin jonkin yhtiön tilillä.
        Palkan korvaaminen eläkevakuutuksella on sitten kiellettyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      803
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      710
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe