On se vaan totta, että naisen euro on 80 senttiä. Vieläkin. Taas se tuli nähtyä. Mieskollegani työsopimuksessa oli kuin olikin suurempi palkka. Työnimike on prikulleen sama. Pettymykseni oli taas suuri. Joo, joo, kyllähän tulen mainitsemaan asiasta. Vaikka tässä talossa onkin saanut hankalan maineen, jos on valittanut palkastaan.
Taas naisella pienempi palkka
80% töitä
47223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
naisena käytät paljon enemmän ilmaisia terveydenhoitopalveluja eikä sinulla ole edes asevelvollisuutta.
- NIKKVI
Miesten armeija maksetaan verovaroilla ja miesten vaivat ne vasta yhteiskunnalle kalliiksi tulevatkin. Ymmärrän kyllä hyvin että miehellä täytyy olla isompi palkka koska hänen heiveröinen itsetuntonsa kärsisi muuten niin suuren kolahduksen ettei yhteiskunta pystyisi näitä masentuneita urhoja hoitamaan. Miehen iso palkka on pieni paha sen rinnalla.
Miehen isompaan palkkaan on myös ihan fysiologinen syy ja se on jalkovälissä. Se pikku lihanpala palleineen on työnantajalle yhtä kallis kuin hanhenmaksapallerot tai tryffelit ravintolassa!
Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Olet varmaan mies. Toivon sinulle samaa, jotta joskus saat huonomman palkan kuin kolleganaisesi.
- ei päivää ettei ole mankua, mäkätystä ja nälvintää. No, minäpä en siitä välitä vaan laitoin lompakon kiinni. En anna mitään enää. Nyt saadaan nähdä miten seuraavaksi suu pannaan. Eikä se edes tiedä mitä tulee. Ei ole viikkorahaa eikä kuukausirahaa ja ruokaa mä saan kiskalta. Heheh nyt on kiva katsoa miten femakko (vaimo) pyörittää talousbudjettia. Tehköön mitä haluaa. Minä en tarvitse mitään siltä. En pilpilpil enkä mitään muutakaan. En anna auton avaimia kun auto on minun. En räyhää enkä huuda enkä solvaa. Nyörit vaan pysyy tiukasti kiinni. Jos se mäkättää siitä sanon , että mietitään.. hehehe nyt katsotaan kaapin paikka. Saa lähteä heti jos haluaa tai jos tulee nälkä. Hehehe - vaikka metsälle... juu - vaikka metsälle.
Jotenkin ihanaa kun ei ole enää riippuvainen mistään. Voin viedä pyykit pesulaan tai pestä itse jos sattuu huvittamaan. Nyörit pysyy kiinni. Katsotaan - mielenkiintoista nähdä tasa arvon toteutuvan. Minun pussi - sinun pussi - muuta ei tarvii - ja huuto on loppu. Hehehe !
Miksi muuten vihaat naisia?
Tiedoksesi vaan ettei naiset tarvitse miehiä. Ne voi mennä autokauppaan ihan itse ja ostaa sieltä auton, niinkuin monet naiset tekevät(yllätys sulle?) (saa sillä vähän pienemmälläkin palkalla). Naisten ei oo mikään pakko olla haluttavia. Ei naiset yleensäkään elä miestä varten. Niillä on ihan oma elämä.
haata vaimostasi vaan prostituoidusta jolta olet ostanut palveluja rahalla? Ei prostituoitu ole femakko hän on maksullinen nainen mies hyvä. Hyvä että on edes yksi selkärankainen joka lopettaa seksipalveluiden käytön ja ilmoittaa siitä vielä täällä feministipalstalla. Palkinto sulle pitäis antaa!
Nou hätä kuitenkaan. Korjaan esimiehenä tämän seuraavalla palkkakierroksella. Ei tarvitse kuin 10 % oikeaan suuntaan niin jopa palaa taasen 70 %:n!
Kerrassaan loistavaa, että edes joku seuraa ja kertoo tällaisista julkisista virheistä ja suurista häpeän aiheista!
Kiitos mirrille!! :9
että ei tullut oltua koulunpenkillä kun prosenttilaskua opetettiin!
Aha, hourulastakin pääsee nettiin.
esimerkkilaskelma. Nykyisin mediaanipalkka on noin 3000 €/kk. Oletetaan, että naisen ja miehen aktiivinen työura kestää 40 v. Jolloin miehen bruttopalkka em. ajalta on 1 440 000 € ja naisen (80%) 1 152 000 €. Kun tiedetään, että nainen elää vähintään 7 v. kauemmin kuin mies ja eläkepalkka n. 2000 €/kk ko. ajalta on 168 000 €, niin naisen "kokonaisansio on 1 320 000 € ja todellinen palkkojen erotus on noin 9 %. Laskelmassa ei ole otettu huomioon verotusta. No joo sitten mies rakentaa talon ja nainen tekee siitä kodin. "ei jokainen yhteislaukaus ala vallankumousta" Stanislaw Jerzy Lec, Vastakarvaan.
Minunko pitäisi saada huonompaa palkkaa siksi, että mies ajaa huonommilla tottumuksillaan itsensä hautaan aikaisemmin/tai/ja sitten on jo alkuaan huonompi painos.
Meidän taloudessa kumpikin maksaa omansa.
(en turhana byrokraattina) sanon, mies on aina kokonaistuottavampi kuin nainen. Siitä palkkaero.
Lisäksi eihän kukaan halua maksaa turhalle virkamiehelle ja vieläpä naukuvalle femakolle mitään. Normaali ihminen haluaa eroon siitä pahasta, TOTTAKAI !!
Huutele sä siellä mitä vaan. Kukaan ei usko kuitenkaan. Etkö näe mitä kaltaisesi huutelijat saavat aikaan. Pitäisi Kiesistä huomata. Ette tajua edes sitä, että teette itsellenne vain (miehille) hallaa huuteluillanne. Huudan bravoo joka kerta kun mies haukkuu naisia. Ajatte meidän naisten asiaa vain eteenpäin typerillä jutuillanne.
Taitaa olla aika tyhjät akut.. ?
Mulkun puutettako ??
kokonaiskuluttavampi. Kuluttaa myös hermoja lahjakkaasti.
pienempi palkkka kuin miehillä, keskimäärin. Silloin se vastaa oikeassa suhteessa molempien kokonaistuottavuutta..
Laita tuo mielipiteesi lehteen. Ehkä yleisönosastolta löytyy tilaa sinunkin jutuillesi. Olisi meille naisille enemmän hyötyä kuin täällä naistenpalstalla huutelu.
Tämähän on ällöttävien lesbohullujen palsta..
Taas näkee tuota naisten tyhmyyttä..
sinä ällöttävä lesbohullu? Vai mitä täällä kurnutat.
Ainakin ennen palstalla luki keskustelua naisista tai jotakin.
mitä kirjoitetaan... tervemenoa pikavuorolla helvettiin..
pienempi palkkka kuin naisilla, keskimäärin. Silloin se vastaa oikeassa suhteessa molempien kokonaistuottavuutta..
Tääkin on totta.
Eihän se, että työnimike on sama, kerro siitä, ovatko työtehtävät keskenään samanveroisia.
Toisella voi olla esimiesvastuuta - toisella ei, toisella voi olla taloudellista tai suunnitteluvastuuta ja toisella ei. Palkkaus menee työtehtävien mukaan, ei nimikkeen mukaan.
Esim. sellainenkin nimike kuin toimistosihteeri voi olla työtehtäviltään hyvinkin erilaista. Toinen voi ottaa kopioita, laittaa kahvia, vastata puhelimeen jne. Ja toinen voi tehdä vaikka sisäistä laskentaa, kokoushallintoa, hankintoja jne. Tehtävät siis aivan eri luokkaa, vaikka nimike sama ja palkankin tulee olla tehtävien mukaan.
Et sinä voi vaatia palkkaasi korotusta vain siksi, että olet nainen, vaan vain jos tehtävänne ovat täsmälleen yhtä vaativia.
Ja vielä, katsoithan peruspalkkaa? Peruspalkka samansisältöisistä tehtävistä tulee olla sama, lisät tulevatkin sitten kokemuksen ja koulutuksen perusteella.
Mut toisinpäin. Tehtävien mukaan minulle(naiselle) kuuluisi suurempi palkka. Työympäristöni on suurempi kuin mieskollegani, joka vähäisten työntekijöiden määrän takia tekee enemmän huonommin palkattuja töitä. Sieltä esimerkiksi puuttuu siivooja, miehelle kuuluu sekin, meillä taas on oma siivooja. Lumityöt mies tekee kolalla käsityönä, kun taas meillä käytetään asianmukaisia koneita. Siivoustyötkö ne aiheuttavat miehelle suuremman palkan?
mulgvistin väite on "Et sinä voi vaatia palkkaasi korotusta vain siksi, että olet nainen"
Samoista tehtävistä ja nimikkeestä ja suuremmista työmääristä ja suuremmasta vaatimustasosta huolimatta naisella on huonompi palkka vaikka pitäisi olla suurempi näiden antamiesi ohjeiden mukaan.
Tottahan se on: Ei kai sentään (vaikka aikamoisessa feministimaailmassa eletäänkin) kukaan ole oikeuttu saamaan palkankorotusta vain sillä perusteella, että on nainen.
Ei, eikä kukaan ole sillä perusteella mitään hakemassakaan.
Paljonko teit tulosta edellisenä vuotena? Entä kollegasi?
Tulosta ei varsinaisesti lasketa, mutta isommassa työympäristössä on tietysti enemmän töitä.
joku saatanan haiseva ja turha virastorotta..
Eli et siis ole missään oikeissa töissä. Juuri niin kuin arvelinkin.
En tiedä luulin, että miehet tekisivät näitä mielestäsi oikeita töitä, sillä muut kollegoistani täällä ovat miehiä. Ei ne kyllä kaltaisiasi oo...
En tiedä luulin, että miehet tekisivät näitä mielestäsi oikeita töitä, sillä muut kollegoistani täällä ovat miehiä. Ei ne kyllä kaltaisiasi oo...
Juuri niin. Oikeissa töissä mitataan tulosta ja sen perusteella maksetaan palkkaa. Silloin myös työntekijällä on mahdollisuus vaatia suhteessa oikean suuruista palkkaa esittämällä tekemänsä tuloksen.
Miten muuten suhtaudut palkkaeroihin? Myös miehillä on samoissa tehtävissä huomattavia vaihteluja, puhumattakaan eroista iän perusteella. Eihän se niin voi olla.
Siis väität, ettei miehetkään tee oikeita töitä? Siinähän kyrpiikin, ettei se ole alasta kiinni se palkka, vaan tällaisella hyvin perinteisellä miestenalallakin nainen saa vähemmän.
Pystyyhän tuon tuloksenkin esittämään. Mutta kunhan saadaan tässä nainen johtajanpallille, niin johan tää riisto lopultakin loppuu.
"hyvin perinteisellä miestenalallakin nainen saa vähemmän"
No ei varmaan saa, jos valmista syntyy samaan tahtiin kuin mieheltäkin. Jos taas ei synny, tulee useimmilla aloilla pikainen lähtö sukupuolesta riippumatta. Eikö teillä ole luottamusmiestä?
Naisjohtajan tuomasta muutoksen autuudesta voit kysellä Sol:in siivoojilta.
Kaikki ei oo liukuhihnalla töissä kuten sinä. Tulos on parempaa, usko jo.
Jokainen nainen ajattelee enemmän naisten puolta kuin miehet. Ja naisjohtajathan ovat tutkitustikin parempia kuin miesjohtajat.
No ota se parempi tuloksesi sekä mieskollegasi huonompi tulos paperille ja mene esittämään se lähimmälle esimiehellesi. Johan on ihme, jos ei palkka parane.
Ihan oikeasti taitaa olla niin, ettei sinun asemassi oleva pääse kiinni tulostietoihin. Siksi tietosi perustuvat katkeriin arvailuihin ja vainoharhaiseen epäluuloisuuteen.
Meillä vaihtui viimein johtajanpalli. Miehen tilalle tuli nainen. Kaikki työntekijät, niin miehet kuin naisetkin, ihmettelee miten erilainen johtaja voi olla. Enää ei johtaja tiuski ja äyski vaan puhuu asiallisesti ja ystävällisesti, mutta määrätietoisesti. Eikä puhele sovinistisia juttuja kahvihuoneessa.
Pelkkää paskaa taas. Yrittäisit edes: missä työpaikassa johtajat istuvat työntekijöiden kanssa kahvihuoneessa kertomassa mitään hauskoja juttuja?
Uskottavuutesi kasvaisi huomattavasti, jos joskus menisit töihin.
Vaihtelee varmaan työpaikoittain ja työasemasta ja työntekijämäärästä.
Kirjoitin Sovinistisista jutuista, siinähän halveeraa osaa työntekijöistä.
Eikö sinulle onnettomalle ole selvinnyt edes mitä johtaja tarkoittaa? Se ei ole mikään mäkkärin vuoropäällikkö tai kunnanviraston kulttuurisihteeri.
Nykyään onkin mukavampaa istua kahvilla, kun johtaja on fiksu nainen.
Jos kyseinen henkilö on todellinen ja fiksu, hän hetimmiten hankkiutuu eroon kaltaisistasi, ilmeisen hankalista ja vittumaisista alaisista.
Mukavaa lomaa ja onnea uuteen työnhakuun.
Mikähän minustakin teki ilkeän ihmisen, en ole kirjoittanut mitään pahaa kenestäkään, ainoastaan kehunut uutta johtajaa, enkä usko että hän siitä pahastuu. Viimeksi tänään mieskollegani kehui taas naisjohtajaamme. Ero on niin huomattava.
Onkohan siellä itsellä työpaikalla vaikeuksia? Kahta tai edes yhtä kertaa et pysty vastaamaan haukkumatta jotakuta.
IHANAA LEIJONAT IHANAA !!IHANAA LEIJONAT IHANAA !!
IHANAA LEIJONAT IHANAA !!IHANAA LEIJONAT IHANAA !!
tuo ole mies-nais-asia, vaan se on yksilökohtainen asia, mutta feministi on asennevammainen, joka näkee kaikki asiat mies-nais-asiana.
Elämä on kertonut tuon asian peruuttamattomasti.