Suomessa on 700000 köyhää, viimeisen kahden vuoden aikana tullut 100000 lisää. Onko tämä mielestäsi oppositiossa olevan sdp:n syytä vai olisiko rakastamallasi äärioikestolaisella hallituksella jotain osaa?
Mielenkiinnolla jään odottamaan vastaustasi, miten saat asian ujutettua demareiden piikkiin, puolueen jota niin syvästi vihaat ja halveksit.
Jos mahdollisesti katsoit maanantaista ajankohtaisohjelmaa mot, niin siitäkin muutama kommentti olisi paikallaan, varsinkin mitä mieltä olit suosikkipoikasi Kataisen kommenteista.
Mielenkiinnolla jään odottamaan vastaustasi, miten saat asian ujutettua demareiden piikkiin, puolueen jota niin syvästi vihaat ja halveksit.
Jos mahdollisesti katsoit maanantaista ajankohtaisohjelmaa mot, niin siitäkin muutama kommentti olisi paikallaan, varsinkin mitä mieltä olit suosikkipoikasi Kataisen kommenteista.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kansainvälinen yhdysvalloista lähtenyt finanssikriisinä alkanut ja talouslamaksi yltynyt kriis on ehdottomasti suomen fasistihallituksen syytä.
A-talk ohjelmassa suomen virallinen blondi näytti sosialistidemarien järkyttävän loistavan ajatustenkulun
- Syytti hallitusta velanotosta
- Syytti hallitusta että ei ole antanut kunnille lisää rahaa, eli syytti että hallitus ei ole ottanut lisää velkaa
- Syytti hallitusta että hallitus ei ole elvyttänyt ja vaati lisää rahaa julkiselle sektorille, eli vaati hallitusta ottamaan lisää velkaa
Jos nyt tämä bimboblondi esittäisi jotain muuta kuin typerän hymynsä ja vaikkapa esittäsi laseklmat siitä miten 13 mrd vuotuinen aukko hänen toimillaan katetaan, no ehdotan tässä
- nostetaan pääpmatulojen veroprosenttia 50%:ttiin, tuloja noin 0,7 mrd lisää vuodessa
- nostetaan yli 6000 € kuussa tienaavien veroprosentti 60%:ttiin, tuloja noin 0,8 mrd lisää vuodessa
kun nämä on tehty havaitaan että tämä vähensi loppujen lopuksi valtioin tuloja noin 2 mrd koska kukaan ei enää nosta pääomatuloja jotka yritysjärjestelyin siirretään muihin maihin (ainakin minä) eikä kukaan enää enää tietenkään nosta palkkaakaan yli 6000 kuussa.
vaihtoehto
- nostetaan kaikkien tuloveroprosenttia 2%, tuloja noin 12 mrd lisää vuodessa
tämän kirjoitti rikas 2900 brutto euroa kuussa tienaava bussikuski ja vuokralla asuva keski-ikäinen (ainakin sossubimbon mukaan rikas)
Toimittajalta tai tutkimuksen tekijältä näyttää puuttuvat lähdekritiikki. Tutkimus tai kirjoitus vaikuttaa itseriittoisen henkilön tekemältä, koska tulokset eivät näytä olevan millään tavalla vertailukelpoisia.
Kun Paavo Lipposen hallitus aloitti vuonna 1995, köyhiä oli Suomessa tutkimusten mukaan 360.000. Jo aikaisemmin on uutisoitu ja tutkittu, että köyhien määrä tuplaantui demarien hallitusaikana 360 tuhannesta 708 tuhanteen. Miten siis nyt voidaan lapsellisesti väittää, että köyhien määrä olisi lisääntynyt kahdessa vuodessa 700 tuhanteen, kun tämä luku on täyttynyt jo vuonna 2007. Kuulostaa tyypilliseltä demaritutkijan nollatutkimukselta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901198938312_uu.shtml
Köyhyys määritetään köyhyysrajalla, mikä on 60 % mediaanituloista. Ansiotulojen noustessa köyhyysrajan alapuolella olevien ihmisten määrä kasvaa automaattisesti, koska sosiaalietuuksia nostetaan vähemmän kuin mitä ansiotuloja. Sosiaalietuuksia nostetaan hinnanmuutosten perusteella.
Kansaneläke on heikentynyt suhteessa mediaanituloihin n. 38 % vuodesta 1971 vuoteen 2007. Toimeentulotuki on vastaavana aikana heikentynyt mediaanituloihin verrattuna n. 29 %.
SDP:llä on pitkä tausta valtionhoitajapuolueena. Tilastoista voidaan nähdä, että SDP ei ole tehnyt lupauksia enempää sosiaalietuuksien nostamiseksi. Muistan SDP:n luvanneen mm. kolminkertaistaa lapsilisät ennen vaaleja 2003. Mitään SDP ei kuitenkaan tässäkään asiassa tehnyt. Lapsilisienkin arvo on 1990 luvulta lähtien heikentynyt jatkuvasti. Vasta nykyinen porvarihallitus teki sen mitä lupasi, eli sitoi lapsilisät indeksiin. Tämä turvaa lapsilisien määrän kehittymisen edes jossain suhteessa.
Suurin köyhyysriski on työttömillä, joista lähes puolet elää köyhyysuhan alla. SDP varmisti sosiaalitupossa alkuvuodesta sen, että minimityöttömyyspäivärahaa ei saada nostaa etteikö pääosa rahasta menisi suurituloisemmalle ansiosidonnaista päivärahaa nauttivalle ryhmälle. Arja Alho on paheksunut tätä, mutta näin SDP varmisti tässäkin asiassa sen, että peruspäivärahaa saavien köyhyysriskissä olevien toimeentulotasoa ei voida nostaa. karhunpalvelus jälleen todellisille köyhille. Jos porvarihallitus olisi saanut päättää asiasta, korotuksia olisi kohdistettu nimenomaan minimipäivärahan saajille.
Vielä esimerkkinä mainitsen ruoan arvonlisäveron laskemisen, jota SDP tekaistuilla syillä vastusti. Vasemmistoliittokin ihmetteli, miksi SDP vastustaa köyhien asemaa parantavaa muutosta.
Viimeinen esimerkki on SDP:n kannattama mediamaksu. Tämä perittäisiin myös köyhiltä. Täälläkin julkidemari varma.kosto on ahnehtien puolustellut kaikilta perittävää tasamaksua (sama kuin tasavero). Huomaa, että nimenomaan Keskustapuolue on esittänyt helpotuksia maksun suhteen köyhille.
Varsin holtittomasti nimität nykyhallitusta äärioikeistoksi. Vasemmistolaisuus ja oikeistolaisuus määritetään arvopohjan, ei ideologian mukaan. Kommmunismi on äärivasemmistolaisuutta. Totalitarismia. Natsismisssa ei ole juuri mitään muuta eroa kommunismiin, kuin että toisessa murhattiin ihmisiä etnisen taustan, toisessa sosiaalisen syntyperän mukaan. Natsi-Saksa ei ollut kapitalistinen maa, koska siellä taloudellista valtaa käytti valtio. Pörssitoiminta ja vapaa kauppa oli kielletty. Natsismia on pidettävä äärivasemmistolaisena liikkeenä - ei kommunismin vastakohtana.
Minä en syyllisty hätiköityyn mimittelyyn. Minä arvostan ihmisiä heidän tekojensa ei heidän nimensä tai varallisuutensa perustella. Puolueita minä arvostan sen mukaan vastaavatko teot lupauksia. En nimitä sinua äärivasemmistolaiseksi, mutta koska olet vasemmistolainen, arvopohjasi on paljon lähempänä totalitaristisia kommunismia ja natsismia kuin minun arvomaailmani.
Äärioikeistolaisuus on oikeistolibertarismia, jota parhaimmin edustaa Yhdysvalloissa Ron Paul. Se on liikkeenä republikaaneistakin oikealla. Usan demokraatit vastaavat lähinnä Keskustapuoluetta ja Kokoomusta suomessa ja/tai ehkä republikaanien vasemmistolaisinta siipeä. Älä viitsi aikuinen ihminen väittää, että Keskustapuolue ja Kokoomus olisivat äärioikeistolaisia liikkeitä. Ota ne SDP:n vaaleanpunaiset lasit silmiltä ja tule alas norsuunluutornistasi.
Hän ei tunnusta porvareiden köyhdyttämislinjaa, jota on jo jatkunut 25 vuotta. Tuon aikaa on ainakin Suomessa ollut porvari enemmistöinen eduskunta. Myös porvarienemisstöiset hallitukset ovat olleet saman aikaa. Nyt kun porvarien enemmemmistöhallitus siunaa ja köyhdyttää kansaa ja romuttaa mm. terveydenhoitoa kovalla kädellä, niin Tyyris ei tunnusta kylmiä tosiasioita. Tyypillinen persu kurtisaanii ja porvari, joka huijaa köyhiä ja kirjoittelee täyttä kompostijätettä täällä.
Mikset kirjoita omalla nimimerkilläsi varma.kosto poikarakastaja?
Sinähän se mustankin muutat valkoiseksi. Miten selität sen, että köyhiä oli 708.000 jo vuonna 2007 ja köyhyysraja sama kuin nyt, vaikka mediaanitulotkin ovat nouseet ja köyhyysrajankin olisi sen perusteella pitänyt nousta. Sinulla ei aivokapasiteetti yksinkertaisesti riitä näin monimutkaisiin asioihin.
SDP:n mielestä pienituloisia ovat alle 3.000 tienaavia. Tässä näkee miten SDP on köyhät unohtanut. No etkös sinä SDP:n hengenheimolaisena itse olekin ollut täällä nimittämässä työttömiä jonkin sortin "loisiksi". Ei ihme että äänestäjät kaikkoaa muihin puolueisiin. Asenteesi osoittaa SAK:n alaiseen ammattiliittoon kuuluvan ay-jyrän ihmistyypin (mulle, mulle ja mulle, oho pitäiskö köyhillekin antaa muutama muren).
tietonne ovat vanhoja.
Suomessa on oikeasti 4,8 miljoonaa köyhää. Sehön riippuu vaan siitä mihin rima pannaan.
Saman taulukon mukaan Suomessa on 4,8 miljoonaa laiskaa..
Revi tuosta uusia uutisia.
Köyhyys on suhteellista, mihin verrataan. Se riippuu siitäkin miten yhteiskunta on rakennettu, käymmekö homekouluissa vastentahtoisten opettajien opetettavina, syömmekö paskaa, hoitaako meitä vastentahtoiset puoskarit. Jos näitä asioita pystytään yhteisellä tahdolla korjaamaan ollaan jo menossa parempaan rikkaampaan konsensus suuntaan. Näitä hyviä aikoja on ollut. Mutta ei ole nyt. Nyt on todella vaikeaa.
Budjetti karkaa käsistä ja rahat sinkoavat jonnekin bittiavaruuteen, eihän pankkineitiäkään kohta ole.
Kristityt opettavat, että kaikki, mikä ei ole Jumalasta on Saatanasta ja jos ajattelee vähän, niin huomaa itsessäänkin näitä hyvän ja pahan taisteluita. Olenko minä veljeni vartija sanoi joku. Mutta jos ajattelee, että niin valtavat summat otetaan velkaa, niin johonkinhan sitä rahaa on mentävä, kun kuitenkin verojakin joka tapauksessa maksetaan. Mielestäni kuntien pitäisi vaan reilusti nostaa kunnallisveroa palveluiden turvaamiseksi, muuttakoon ulkomaille ne, joita ei kiinnosta. Mutta sitten taas köyhimmillä jää vähemmän rahaa ostaa parempaa ruokaa ja muuta elintasoa. Tasainen tulonjako lisää turvallisuutta. Jyrki Katainen on niin nuori.
Mulla menee vähän motivaatio tässä diktaattorina olossa, kun kaikki tehdään aina piruuttaan niin väärin. Joka vitsaa säästää se lastaan vihaa ja minun kohdalla ei ainakaan ole säästetty. Sitä yrittää puhua yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista ja ei mitään vaikutusta. Ajatelkaapa, miten ennen on pystytty elämään vuosituhannet, ehkä pitemmätkin ajat ilman raaka-aineiden järjetöntä tuhlausta ja luonnon raiskausta. Tietenkin minun täytyy tehdä vähän enemmän europalveluja ilmaiseksi, kun olen niin paljon ýhteiskunnalta saanut, mutta vähän täytyy antaa negatiivista palautetta, joka ei ollut minulla tapana ennen tätä politiikkajuttuakaan ja olen näitä europalveluja tehnyt oikein urheilullisesti. Mutta jos ihmiset vaan haluavat yhteisesti käy hyvin, muuten kaikkien elämä on helvetillistä. Mutta itsekin toimii ensin ja miettii vasta sitten ja se on yksi perusongelmista tässä systeemissä. Korostetaan niin helvetillisesti sitä duunaamista, otsasi hiessä sinun pitää leipäsi ansaitseman. Ja kuitenkin tehdään ihan pöljiä asioita.
50.000€/vuosi. 10.000 somalia maksaa 500 miljoonaa vuodessa. Kymmenessä vuodessa 10.000 somalia maksaa meille veronmaksajille 5000 miljoonaa..
Sama on kaikkien muidenkin elättien suhteen.. Sen vuoksi sinä et näe mihin se raha menee, kun sillä ei saa mitään aikaiseksi paitsi elättien elättämisen..
Ei meidän tartte mihinkään lähteä kotimaastamme niinkuin sika esität. Vaan tänne ie tartte ketäåän tuoda elätetäväksi.. Eikä meidän tartte kotaimmaassamme myöskäämn ketää loista elättää.. Jos täältä joidenkin tarttee lähteä, kun "kunnanelätit". Isokirjasi sanoi; "joka ei työtä tee, ei syömänkään pidä." Muunlainen käytäntö rapauttaa yhteiskuntaa ja ajaa kohti sotaa..
ympärilläsi mitään muuta kuin elättejä. Olisit varmaakin valmis viemään minutkin saunan taakse kun elän sairauden vuoksi kansaneläkkeellä, vai mitä?
Elätti = työkykyinen, mutta työhaluton.
Tuossa on raja, katso mille puolelle kuulut.
Elätti = työkykyinen, mutta työhaluton.
Tuossa on raja, katso mille puolelle kuulut.
Kirjoituksiasi on mukava lukea.
Täällä niin harva kirjoittaja osaa perustella kirjoituksensa.
Se on loppujen lopuksi aika sama juttu niin täällä kuin politiikassakin tai työelämässä
siis se että rehellinen ja avoin toiminta tuo parhaan ja kestävän tuloksen.
itsessään on suuri valhe, joten niiltä palstoilta on turha hakea rehellisyyttä.