Ateismi ROMAHTANUT

venjällä!

Siinä onkin vajaa-ajattelijoille työsarkaa saada ateismin pyhättö oikeille raitelle!
Ateistit lähetystyöhön venäjälle...

Islam on Venäjän toiseksi suurin uskonto

Uskontokuntien määrä lisääntyi Venäjällä räjähdysmäisesti ateistisen Neuvostoliiton romahdettua. Kannatustaan ovat lisänneet eritoten erilaiset protestanttiuskovaisten lahkot, kuten helluntailaisuus ja baptismi.

http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/09/947705

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      se on kai saanut hellarismin Venäjällä nousuun.

    • "Uskontokuntien määrä lisääntyi Venäjällä räjähdysmäisesti ateistisen Neuvostoliiton romahdettua."

      Miten tämä viittaa ateismin romahtamiseen? Uskontokuntien määrä ei kerro mitään siitä, miten uskomukset ovat muuttuneet.

      Voisitko nyt esittää meille tilastoja siitä, miten uskomukset Venäjällä ovat muuttuneet vai voimmeko jälleen kerran päätellä, että joku hölisee iman parempaa tietoa pelkkiä luulemuksiaan?

      • siitä lähtee

        vaikka 30% pois, kyllä voidaan puhua romahtamisesta, tai uskonnollisuuden räjähdyksenomaisesta kasvusta.
        MIKSI ATEISMI EI KELVANNUT?, VAIKKA IHAN VALTIO OLI SITÄ VARTEN PERUSTETTU!, KAIKKI VALMIINA!


      • siitä lähtee kirjoitti:

        vaikka 30% pois, kyllä voidaan puhua romahtamisesta, tai uskonnollisuuden räjähdyksenomaisesta kasvusta.
        MIKSI ATEISMI EI KELVANNUT?, VAIKKA IHAN VALTIO OLI SITÄ VARTEN PERUSTETTU!, KAIKKI VALMIINA!

        "Jos on 100% ateistinen"

        Mielestäsi siis propaganda kertoo totuuden vai onko sinulla tapana jossitella utopistisilla skenaarioilla?


      • siitä lähtee kirjoitti:

        vaikka 30% pois, kyllä voidaan puhua romahtamisesta, tai uskonnollisuuden räjähdyksenomaisesta kasvusta.
        MIKSI ATEISMI EI KELVANNUT?, VAIKKA IHAN VALTIO OLI SITÄ VARTEN PERUSTETTU!, KAIKKI VALMIINA!

        Joka on niin käsittämättömän yleistä uskovaisten joukossa.
        Entinen Neuvostoliitto ei ole milloinkaan ollut 100% ateistinen, siellä on ollut vahva ortodoksikirkko kokoajan. Toki sitä ei hirveästi mainostettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      73
      8792
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      139
      4819
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3906
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3482
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      3036
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      156
      2781
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      24
      2501
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2192
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2018
    10. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2003
    Aihe