sairaus niinkuinmuutkin?

vaippaboy aina

Niin olen 27w mies a kärsin virtsankarkailusta päivinsekä öin. ELi ongelmani on se et vaippoja käytän joka tilanteessa koko ajan koska en hallitse rakkoa ollenkaan olen vaivasta kärsinyt reilun 15-vuotta ja mitään lääketieteellistä apu keinoa ole löytynyt. Ja siittä jos jollekkin kerrot saat vaan katseita ja melkein pilkkaa osaksesi. Olis kiva vaihtaa ajatuksia inmisten kanssa ja ehkä löytää se oikei rakkaus joka ymmärtäis asioista..... :)

2

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaippatäti

      Tervehdys! Mie oon sinnuu vanhempi vajaata 10 vuotta, mutta vaipat löytyy täältäkii!!! Mie kärsin ulosteenkarkailusta ja virtsaummesta, eli joudun katetroimaan useita kertoja päivässä - joka on piinaa! Onko katetrointi tuttu homma? Mie oon saanu öitä nukuttua heräämättä, kun lopetan veden & kahvin juomisen illalla hyvissä ajoin ennen nukkumaankäyntiä. Joskushan käytetään katetrointia myös virtsankarkailuun.

      Mulla on ollut katetroinnit eli rakon toimintaa ei ole ollu 3 vuoteen ja ulosteenkarkailu on ollu kohta 2 vuotta. Se johtuu selkäydinkanavan ahtaumasta ja se on leikattu, tuloksettomana.

      Yhtä kaikki, ei siihen minulla kiinnitä kukaan huomiota, haisenko tai katetroinko. Lähipiiri ja kaverit vain muistuttaa sen tarpeesta, kun itse sitä ei enään tunne.

      Mutta nautin kuitenkin elämästä ja harrastan mitä pystyn. Oletko ollut ns. sopeutumisvalmennuskursseilla? Minulle ( työkyvyttömyyseläkeläinen ) ei niitä anneta ja se harmittaa. Lääkärit suhtautuu lähinnä vitsinä koko virtsaumpeen ja ulosteinkontinenssiin.

      Ja muuten allasterapiassakin mulla on ns. inkontinenssiuimahousut uikkarin alla, onko ne tutut? Kuinka vaivasi vaikuttaa harrastuksiisi?

      Yhtäkaikki, toivon että vaikka sopeutumisvalmennuskurssilta / jostain löytyy vertaistukea ja seuraa. Joka tapauksessa et ole yksin vaivasi kanssa.

      Toivotan oikein hyvää syksyä! t. vaippatäti

    • yritän auttaa

      Rakas ystävä, olisiko neuromodulaatiosta sinulle apua? Itse olen jonossa siihen parhaillaan.Auttaa kuulemma inkontinenssiin 70 prosentilla.
      Tiedän kyllä, että asiasta ei voi kertoa.Olen ollut naimisissa nyt 17 vuotta eikä puolisoni tiedä.Kerran löysi isoja tenoja kaapista ja valehtelin voittaneeni ne arpajaisissa.Hyvin on mennyt, kun on kaikilta salannut paitsi terveydenhoitohenkilökunnalta ja sairaalahenkilöstöltä.Ainoa ongelma on, että postinkuljettaja tietää, kun kerran tenat rahtaakin ovelle asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      30
      11194
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8825
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      66
      2326
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe