sairaus niinkuinmuutkin?

vaippaboy aina

Niin olen 27w mies a kärsin virtsankarkailusta päivinsekä öin. ELi ongelmani on se et vaippoja käytän joka tilanteessa koko ajan koska en hallitse rakkoa ollenkaan olen vaivasta kärsinyt reilun 15-vuotta ja mitään lääketieteellistä apu keinoa ole löytynyt. Ja siittä jos jollekkin kerrot saat vaan katseita ja melkein pilkkaa osaksesi. Olis kiva vaihtaa ajatuksia inmisten kanssa ja ehkä löytää se oikei rakkaus joka ymmärtäis asioista..... :)

2

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaippatäti

      Tervehdys! Mie oon sinnuu vanhempi vajaata 10 vuotta, mutta vaipat löytyy täältäkii!!! Mie kärsin ulosteenkarkailusta ja virtsaummesta, eli joudun katetroimaan useita kertoja päivässä - joka on piinaa! Onko katetrointi tuttu homma? Mie oon saanu öitä nukuttua heräämättä, kun lopetan veden & kahvin juomisen illalla hyvissä ajoin ennen nukkumaankäyntiä. Joskushan käytetään katetrointia myös virtsankarkailuun.

      Mulla on ollut katetroinnit eli rakon toimintaa ei ole ollu 3 vuoteen ja ulosteenkarkailu on ollu kohta 2 vuotta. Se johtuu selkäydinkanavan ahtaumasta ja se on leikattu, tuloksettomana.

      Yhtä kaikki, ei siihen minulla kiinnitä kukaan huomiota, haisenko tai katetroinko. Lähipiiri ja kaverit vain muistuttaa sen tarpeesta, kun itse sitä ei enään tunne.

      Mutta nautin kuitenkin elämästä ja harrastan mitä pystyn. Oletko ollut ns. sopeutumisvalmennuskursseilla? Minulle ( työkyvyttömyyseläkeläinen ) ei niitä anneta ja se harmittaa. Lääkärit suhtautuu lähinnä vitsinä koko virtsaumpeen ja ulosteinkontinenssiin.

      Ja muuten allasterapiassakin mulla on ns. inkontinenssiuimahousut uikkarin alla, onko ne tutut? Kuinka vaivasi vaikuttaa harrastuksiisi?

      Yhtäkaikki, toivon että vaikka sopeutumisvalmennuskurssilta / jostain löytyy vertaistukea ja seuraa. Joka tapauksessa et ole yksin vaivasi kanssa.

      Toivotan oikein hyvää syksyä! t. vaippatäti

    • yritän auttaa

      Rakas ystävä, olisiko neuromodulaatiosta sinulle apua? Itse olen jonossa siihen parhaillaan.Auttaa kuulemma inkontinenssiin 70 prosentilla.
      Tiedän kyllä, että asiasta ei voi kertoa.Olen ollut naimisissa nyt 17 vuotta eikä puolisoni tiedä.Kerran löysi isoja tenoja kaapista ja valehtelin voittaneeni ne arpajaisissa.Hyvin on mennyt, kun on kaikilta salannut paitsi terveydenhoitohenkilökunnalta ja sairaalahenkilöstöltä.Ainoa ongelma on, että postinkuljettaja tietää, kun kerran tenat rahtaakin ovelle asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      465
      3998
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1516
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1464
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1306
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1067
    Aihe