Olemme työn perässä tulossa Nummelaan ja koska emme tunne yhtään aluetta, mikä olisi hyvä tai edes siedettävä ja kohtuuhintainen lapsiperheelle? Meillä ei ole enää leikki-ikäisiä vaan ala- ja yläasteikäisiä.
Koirapuistoa ja/tai hyviä lenkkeily/ulkoilualueita olisi kiva olla lähellä :-)
Koirapuistoa ja/tai hyviä lenkkeily/ulkoilualueita olisi kiva olla lähellä :-)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyviä ja kohtuuhintaisia alueita Nummelan lähellä löytyy Lohjalta. Matkaa on vain parikymmentä kilometriä, eikä Nummelan ja Lohjan välillä ole ruuhkaa, joten matka taittuu aamuisin vartissa autolla ja bussillakin alle puolessa tunnissa, jos asunto Lohjalla on keskustan itäpuolella. Esimerkiksi Lohjan Keskilohja - Nummentausta - Vienola on hyvä alue lapsiperheelle. Siinä on kaikki tarpeellinen lähellä: erittäin hyvät koulut, lähikaupat (Valintatalo ja Siwa), ulkoilumaastoa ja vapaata juoksumetsää koirallekin, ja Lohjan keskustaankin kävelymatka. Keskustassa on tietysti kaikki keskustan palvelut.
Ja kun peruskoulu päättyy (eihän se yläaste kestä kuin 3 vuotta), niin myös yläasteen jälkeiset ammattikoulut ja lukio ovat kävelymatkan päässä, ja jopa ammattikorkeakoulukin. Siinä säästävät vanhemmat pitkän pennin kun ei tarvitse maksaa nuorisolle kalliita koulumatkoja tai opiskelija-asuntoja vaan voivat käydä kotoa koulunsa.
Nummela alkaa olla varsinainen slummi, jos ajatellaan sellaisia alueita, joissa asunnot eivät ole järjettömän hintaisia. Liikennejärjestelyt tökkivät pahasti. Tiestö on ajalta, jolloin autoja oli koko kunnassa vain muutama. Ja jos ajatellaan kouluja, niin todellakin Lohjalla on helppoa jatkaa peruskoulun jälkeen. Ei tule matkakuluja. Olen muuttanut joitakin vuosia sitten Nummelasta Lohjalle juuri näiden syiden vuoksi. Lisäksi Lohjalla ovat kauppapalvelut erinomaiset eikä terkkaripäivystykseenkään tarvitse lähteä jopa kymmenien kilometrien päähän. Vihdistähän on päivystys siirtynyt Lohjalle.
Noh tuossa joku jopa Lohjaa ehdotteli :-) mutta kun Nummelasta kysytään, niin ainakin meidän lapsi koiraperhe on viihtynyt erittäin hyvin Lankilassa, jossa nummelle pääsee lenkille ja koirien kanssa telmimään suurinpiirtein kotiovelta. Vieressä menevät tiet 25 ja 2 josta nopsaan joka paikkaan. Pien- ja rivitaloaluetta ilman häiriöitä. Tervetuloa Nummelaan, mukava paikkahan tämä on ollut asua (nyt n. 6 vuotta).
Mille ihmeen nummelle?
Tuossa joku kehui Nummelan koirien ulkoilutusmaastoja. Olkaahan varovaisia niiden koirien kanssa. Itse kun Nummelassa asuimme, joku neropatti levitteli myrkytettyjä lihapullia mm lentokentän maastoon, toivoen tietty koirien niitä syövän. Asiasta kirjoitettiin myös lehdissä.
Nummelaan en enää itse muuttaisi. 4 vuotta riitti.
Ongelmia moisten koirienvihaajien taholta..6 vuotta takana Nummelassa ja loppuikä täällä ollaan. Tervetuloa.
Nummenharjulle nousee uusi koulu, joten se sopii lapsiperheelle ainakin koulun osalta.
http://www.vihdinuutiset.fi/Uutiset/Kaikki-uutiset/Paauutiset/Nummelanharjulle-uusi-harjakattoinen-koulu