Kumman kirjoitus on puppua?
http://www.10kirkosta.blogspot.com/
http://etkirja.pp.fi/Jumalaton26.html#mozTocId676485
http://www.10kirkosta.blogspot.com/
http://etkirja.pp.fi/Jumalaton26.html#mozTocId676485
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
USA:n uskonnonvapausselvitys: http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2008/108445.htm
"According to law, the Evangelical Lutheran Church (ELC) and the Orthodox Church are the established STATE CHURCHES." (korostus minun)
Kirkko on mielestäni aika vapaa meillä tekemään niin kuin parhaaksi näkee. Jotkut näköjään tahtovat liittää esim. uskonnontopetuksen kirkon asemaan, vaikka on kyse selkeästi eri asioista. Kirkkoon kuulumaton voi valita ET-opetuksen ja yleisesti on vain positiivista, että tietoa uskonnon kentästä jaetaan jo koulussa. On meillä toki valtiokirkollisia rippeitä niin kuin valtiopäiväjumalanpalvelukset, niistä voisi toki luopua eikä niillä ole valtiolle tai kirkolle sen suurempaa merkitystä.
"niistä voisi toki luopua eikä niillä ole valtiolle tai kirkolle sen suurempaa merkitystä."
Niillä on tosi suuri merkitys. Valitovalta kokoontuu yhdessä kirkollisen vallan kanssa rituaaliseen toimitukseen jossa ne julkisesti vahvistavat yhteytensä ja hyväksyvät toisensa aseman ja vallan. Toki sillä on aivan mielettömän suuri merkitys.
"Valtiokirkolliset rippeet" ovat eläneet pitkään, ja paljon niistä on yhä jäljellä.
Vuoteen 2000 asti tasavallan presidentti nimesi piispat ja arkkipiispan. Vaikka valintaoikeus rajoittuikin piispanvaaleissa kolmen eniten ääniä saaneeseen, varsinkin presidentti Kekkonen käytti muutaman kerran valtaansa olemalla nimittämättä eniten ääniä saanutta.
http://lestadiolaisuus.info/politiikka/Kettunen.htm
Edelleen tasavallan presidentti nimittää puolustusvoimien kenttäpiispan.
Vuoteen 2000 asti presidentti nimitti piispat ja arkkipiispat. On siis todella puppua väittää valtiokirkon muuttuneen kansankirkoksi jo 1870.
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 167/1999&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WP
Edelleen presidentti nimittää puolustusvoimien kenttäpiispan.
http://www.presidentti.fi/netcomm/news/ShowArticle.asp?intNWSAID=33917&LAN=FI
Lisää argumentteja keskusteluun, että onko meillä valtiokirkkoa vai ei:
"Apulaisvaltakunnansyyttäjän nostamaa syytettä käräjäoikeudessa ajanut kihlakunnansyyttäjä Simo Kolehmainen katsoi oikeudenkäynnin alussa, että Halla-aholle tulisi harkita jopa ehdollista vankeusrangaistusta."
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1727910
Syyttäjän, valtion virkamiehen, toive perustui ilmeisesti rikoslaimme 17 lukuun Jumalan pilkasta:
"Joka - - meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnonharjoitusta taikka hautaustilaisuutta,
on tuomittava uskonrauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi. "
(Rikoslaki, 17. luku, 10 § )
Kirkon tiedotus vaan jatkaa puolustuspuheitaan
14. syyskuuta 2009
Valtio rahoittaa kirkon uskonnonharjoitusta
http://10kirkosta.blogspot.com/2009/09/2-valtio-rahoittaa-kirkon.html