Aloitukseni poistettiin
koskien eilistä Mott-ohjelmaa.
Olipas arka aihe.
Arvasin sen poistuvan.
Tässä näemme taas sananvapautta
hellaripalstalla.
Onko niin paljon "luurankoja"kaapissa,
ettei aiheesta saa keskustella?
:=))
koskien eilistä Mott-ohjelmaa.
Olipas arka aihe.
Arvasin sen poistuvan.
Tässä näemme taas sananvapautta
hellaripalstalla.
Onko niin paljon "luurankoja"kaapissa,
ettei aiheesta saa keskustella?
:=))
Vastaukset 41
Vanhimmat
Taas lakaissut, huomasitko kuinka hiljaa he ovat perustajastaankin Parhamista .-)))
:=))
Huomasin juuh...
Juuh..ja sitten,
mormonismi on palstalla,
joka oli ennenaikaan kauhistus hellareille.
Miun viesti kuitenkin poistui...
Oli mielestäni asiallista asiaa.
Helluntailaisuuteen liittyvää....
Taitaa olla mormoonikirkko aika
lähellä helluntailaisuutta.-o,
nykyään.
Aikamoinen sekametelisoppa.
................
asioistahan molemmat puhuvat, toisinaan vaan eri sanoin.
kai Leahimin viestin poiston takana helluntailaiset, vaikkakin ehkä ehdottaneet viestin poistoa.
Poistajahan on seriffi tai ylläpito, joka tässä tapauksessa rikkoo niitä perusoikeuksia sekä siitä säädettyjä lakeja, jotka koskevat sananvapautta.
Parhamista löytyy juttu tuolta:
http://www.kookas.fi/articles/read/5992
Täytyy myös muistaa se, että eräs toinen helluntailaisuuden voimahahmoista Thomas Ball Barratt lähetti Suomeen maamiehensä Gerhard Olsen- Smithin perustamaan seurakuntia ja niin tapahtuikin, tosin tuosta miehestä helluntailasiset tuskin enää kertovat.
Olsen-Smith tuomittiin Kakolaan kahden vaimon pidosta ja kaksi vuotta lusittuaan karkotettiin maastamme.
Nii..in Pe.ku.
Kirjoitinhan siinä poistetussa ketjussa
luurangoista kaapissa!
Tuo Olsen-Smith-juttukin sen osoittaa.
Kaikki laastaan matonalle!
Tyypillistä hellarilaisuutta.
"Mitä silmä ei nää sitä korva ei kuule".
Tämäkin varmasti kohta poistuu..:=))
....ei käsitellyt heluuntailaisuutta.
Ihan normaali sääntöjenmukainen poisto.
Kuule krist.
Aihe koski hellareita.
Tuo kultti josta ohjelma oli
on lähtöjään helluntailainen!
Revi siitä! :=))
hyssyttely on taas huipussaan, naurettavaa peittelyä.Tuossa jutussa nimenomaan helluntalaisuus on keskeistä.
Ihmetyttää tuo touhu, mistään negatiivisesta ei saisi koskaan mainita!
Nimmari Kyllä.
Just,mitä silmä ei nää sitä korva ei kuule..heko:=))
Ohjelman alussa haastateltu "Antti" kertoi, että oli tullut uskoon ev.lut.rippikoulussa, mutta ei ollut kokenut luterilaisen kirkon toimintaa omakseen. Helluntailaiset hän mielsi vanhojen ihmisten joukoksi eikä siten riittävän innostavaksi nuoremmille, korkean koulutuksen saaneille.
Ohjelman mukaan lahkon perusti DI-porukka eikä ohjelmassa tuotu esiin lahkon yhteyttä helluntailaisuuteen. Lahkon ohjelmassa esitetty toimintatapa ei edusta helluntailaista tapaa. Helluntailaisuus on avointa toimintaa, mitä kyseinen lahko ei taas ole.
MOT:ssa esitetyn joukon tapa toimia on tyypillistä erilaisille hämäräperäislle kulteille. Jäsenten kontrollointi ja manipulointi varsin autoritaarisesti yksityiselämän piiriin kuuluvien asioidenkin osalta (mm. "läskinlähdetys" painon tarkkailulla, lasten kotiopetus ja miehen ehdotonta ylivaltaa korostava perhe-elämä) ovat merkkejä epäterveestä kultista.
Taloudellinen tulos, jota lahkon jäsenet kartuttivat hurjalla työpanoksellaan, tuotti voittoa vain lahkon johtajan perheelle.
Korkeasti koulutetut ja raskaasti koukutetut ihmiset saivat vain pari eurotonnia kuussa. Kaikki tieto, mitä lahkosta on saatavissa, on lähteneiden kertomaa.
Sekin kertoo osansa lahkon ja sen johtajan toiminnasta.
Ohjelmassa kuvatut sielunhoitosessiot lahkon johtajan kanssa toivat ainakin minulle mieleen lähinnä lestadiolaisuudesta tunnetuksi tulleita käytäntöjä.
MOT:ssa kerrottiin lahkon saaneen alkunsa maallikkoliikkeenä eikä sille esitetty kytkentöjä muihin uskonnollisiin ryhmittymiin.
Jos sinulla on lahkon helluntailaislähtöisyydestä enemmän tietoa kuin ohjelmassa esitetty, ole hyvä ja perustele väitteesi.
Ohjelmassa ei sellaista tietoa esitetty.
Katsoitko ohjelman?
Ohjelman alussa nimenomaan
sanottiin kultin alkuperän olevan helluntailaisuudesta lähtöisin.
Myöhemmin siitä kuitenkin
olivat irroittautuneet.
helluntailaisuudesta, kuten koetat jostakin syystä vängätä, vaan ex-helluntailaisuudesta. Etkö ymmärrä, vai etkö halua ymmärtää?
kuuntele, ettei ohjelmassa mainita, että ryhmä olisi selkeästi helluntailaistaustainen. "Antti" kertoo, kuinka oli tullut uskoon ev.lutkirkon piireissä, mutta ei tykästynyt siellä olosta, EIKÄ MYÖSKÄÄN KOTIUTUNUT HELLUNTAISEURAKUNTAAN, koska siellä oli vain vanhoja ihmisiä. Siinä ainoa linkki Helluntaiseurakuntaan!
Kuuntele sinä, Leahim, ohjelma uudestaan yle-areenan kautta, ja tee sitten hyökkäys uudestaan.
Päinvastoin. Aika alkuvaiheessa tämä ryhmä kokoontui Olarin seurakunnan tiloissa. Mutta heillä meni sukset pahasti ristiin pappien kanssa. Lopulta heidät ajettiin ulos seurakunnan tiloista, sillä pappien mielestä opetus oli epäraitista ja lisäksi pappien kanssa ei suostuttu tekemään yhteistyötä. Sen jälkeen he ovat pitäneet täysin itsenäisiä tilaisuuksia vuokratuissa tiloissa ja kodeissa.
Maitobaarissa, joka oli ns avoin tilaisuus, opetettiin, että tuokaa tänne uusia ihmisiä mieluiten pystymetsästä. Tällä tarkoitettiin sitä,että ei pidetty suotavana sitä, että tilaisuuksiin tuotaisiin ihmisiä esim helluntailaistaustan omaavista tai muista vapaista suunnista. Opetettiin ,että vapaista suunnista tulevat ihmiset ovat niin täynnä riivaajia,ettei heidän opetuslapseuttamisestaan tule mitään.
Tosiasia olikin, että monet vapaista suunnista tulijat alkoivat esittää erittäin hankalia kysymyksiä johdolle ja tätä pidettiin merkittävänä uhkana. Mm miksi on vain yksi johtaja, missä on vanhemmisto jne.
tarve mustamaalata Helluntaiherätystä.
* Sitähän varten nimenomaan Pe.ku onkin tällä palstalla, ei ole vielä koskaan kirjoittanut positiivistä kommenttia helluntailaisuudesta, on varsinainen helluntailaisten riivinrauta!
Pekulla on pyrkimys tehdä tyhjäksi kaikki,jopa Raamattukin,jota hän kuitenkin siteeraa
silloin,milloin sieltä löytää jotain jolla hyökätä helluntailaisia vastaan:pakkomielle,ehkä?!
Tulee kuitenkin mieleen Saulus,joka vainosi kristittyjä-saa nähdä miten Pekun käy..!
Huomenet!
Oli se sitten helluntailaisuutta tai ex,
sama asia.
Helluntailaisuutta kuitenkin.
Hellaripohjalta syntynyt kultti!
Huomen teillekin!
Ei ole tarve mustamaalata ketään.
Vaan esittää asioita,
joihin haluaisi vastauksia.
Niitä vastauksia ei vaan tule,
tulee tällaisia mustamaalaamis-
juttuja vaan...
Eräänlaista manipulointia teiltäkin.
Saada kyselijä hiljaiseksi.
Silloin kun on kyse aroista asioista.
En teille mitään pahaa halua,
päinvastoin
arvostan uskoanne.
Ja te olette arvon antaneet miun uskolle.
Toivon että asia tuli selväksi? :=))
joihin haluat vastauksia???
Onhan tässä nähtävissä
etteivät vastaukset ole
sinulle kelvanneet ja
mitä tälläiseen pitäisi
sinun mielestäsi vastata
kun on kyse jostain tv-
ohjelmasta ja siitä,että
jotkut on perustanu oman
lahkonsa,kun ovat eronneet
helluntailaisista?
Juuri näinhän monia lahkoja
on syntynyt,kun Raamatun
opetus ei ole riittänyt-tai on
vikoiltu seurakuntaa-pitäisikö
helluntailaisten ottaa vastuu
jos sen jäsenistä joku/jotkut
yksilöt hairahtuu toisaalle..?
Mitähän manipulointia tai
kyselijän hiljaiseksi saamista
se sitten on..jos ei osata
kertoa,miksi joku/jotkut on
lähteneet ja perustaneet
oman porukkansa..?
En ole itse katsonut tätä
tv-ohjelmaa ja maitobaari
touhustakin luin vasta vähän
aikaa sitten näiltä palstoilta
ja ihmettelin millaista touhua
siellä on!
netin kautta yle areenassa: MOT/Koivuniemen herran kultti 7.9. 2009 klo 20.00
onko kyse helluntailaisista ja ex-helluntailaisista!
Kukatahansa voi perustaa minkätahansa lahkon
kun otetaan joku oppi,jonka ympärille aletaan
perustaa jotain omaa seurakuntaa.
Ohjelman katsottua ei voi muuta sanoa,kuin
että kaikkea sitä voi olla olemassa!Järkyttävää
vääristelyä-kaukana Jumalan tahdosta!
perustaa ihan kuka tahansa, vaikkei uskovainen olisikaan ja mahdollisesti niin on tapahtunutkin.
Yhdistykset kun ovat itsenäisiä ja vastuussa vain Valtion lainsäädännölle ja nimenäkään "helluntailaisuus" ei ole kai mikään suljettu "tavaramerkki".
Helluntailaisuuden sisällä on myös perustettu yhdistys nimeltä "Helluntaikansa ry", joka repii helluntailaisuutta sisältä päin ainakin, mitä on netmissionin keskusteluista pääteltävissä, joiden mukaan on Ristin voitonkin boikotoima tunnettujen helluntaivaikuttajien yhdistys.
http://www.helluntaikansa.fi/suomen_helluntaikansa_ry2.htm
eikä sinne päinkään. Kaikki (puhun nyt Suomesta) uudet srk ovat ns. tytärseurakuntia, jotka emoseurakunta on tunnustanut. Ei kukaan voi siis perustaa seurakuntaa "helluntaiseurakunnaksi" ilmanko, että kuuluu Helluntaiherätyksen "työyhteyteen".
Jos joku yksityisyrittäjä nimittää yhteisöään helluntaiseurakunnaksi, kyseessä on ikäänkuin väärinkäytös. Ns. helluntaihenkinen uusi srk voi tietysti olla, muttei varsinaisesti helluntaiseurakunta, joka nauttisi Helluntaiherätyksen luottamusta.
Ko. Helluntaikansa on jonkinlainen poikkeama käytännöstä, enkä tiedä Suomessa muita vastaavanlaisia poppoita olevan olemassa. Uusia Helluntaikansa -yhteisöjä ei ole syntynyt, eikä taida syntyäkään.
mieltä kanssani ja silti kiistät sanomiseni :)).
Mainitsemasi helluntaiherätys ei ole lainvoimainen, eikä siis mikään kattojärjestö tai organisaatio.
Ymmärrän että tarkoitat helluntaiherätyksellä eri seurakuntien välisiä "epävirallisia" yhtetyömuotoja.
Sun käsitteesi mukainen helluntaiherätys on tosiaan myös hajanainen, koska mainitsemani "hajottava yhdistyskin" kuuluu siihen ja siihen kuuluu myös kirkoksi järjestäytyneet seurakunnat joka jo jakaa helluntailais-mielipiteet kahtia.
Oikeasti helluntaiherätykseen kuuluu kaikki maailman ihmiset, jotka pitävät itseään helluntailaisina, riippumatta siitä kuuluvatko mihinkään helluntaiseurakuntaan.
puhuin Suomen Helluntaiherätyksestä, ja nimenomaan seurakuntien järjestäytymisestä. Suomen Helluntaiherätys ei ole hajanainen uskontokunta. Älä siis kehtaa suotta vääntää.
miksi vainoat helluntailaisia-?!
Oletko itse uskosta luopunut
ja katkera helluntailaisille-?!
kirjoittaa asioista joista ette haluaisi puhua vainoamista? Se on keskustelua, eikä hyssyttelyä jota vain suvaitsesitte täällä.
alunperinhän Leahim laittoi palstalle tänne kuulumattoman aiheen liittäen ketjuun iänikuisen virtensä vuosikymmenten takaisista henkilökohtaisista ikävistä sattumuksistaan helluntaikodissa ja srk piirissä ollen samalla sitä mieltä, että koko nykyinenkin Helluntaiherätys on kaikkinensa silkka paskakasa, josta ei suurennuslasillakaan katsottuna löydy mitään hyvää. (Ja on onnekseen itse löytänyt mitä hienoimman uskontokunnan, jossa kaikki on päinvastoin reilassa, hurjasti paremmin kuin tässä kurjassa herätysliikkeessä, jossa kaikki, uskovat johtajat etunenäss, ovat kieroja fariseuksia, lapsenraiskaajia ja ties mitä hurjimuksia, mutta ovat silti omasta mielestään täysin viattomia roskien lakaisijoita.)
Henkilökohtaisesti uskon kuitenkin, että tuskin kukaan "helluntaiuskova" täällä pitää omaa kirkkokuntaansa virheettömänä ja puhtaana pulmusena. Jokaisella meistä on kokemuksia, joissa kovuus, epäitsekkyys, ja ties mikä epäinhimillisyys paistaa kuin aurinko pilvettömältä taivaalta.
Tämmöisissä "kuulin kylillä" -keskusteluissa on ongelmana tykitysmentaliteetti, johon tykityksen kohteena olevalla vastapuolella ei ole mitään muuta mahdollisuutta, kuin poistua vähin äänin paikalta, tai alkaa koettaa puolustaa asiaansa. Mitä ilmeisimmin tilanteissa olisi kai tarkoituksenmukaista heittää kehiin muutama "totuus tästä asiasta" -linkki ja omakohtainen raiskauskertomus, jotta tykittäjä olisi tyytyväinen ja onnellinen?
Mistähän johtuu, että Leahimin ulosannista saa käsityksen, että hän on täällä vain mustamaalatakseen Helluntaiherätystä? Ja miksi itse, vaikka olenkin kriittinen keskustelija muualla, olen täällä ikäänkuin puskista ampuja, jota hiostetaan koko ajan uusilla ja taas uusilla kauheuksilla, ?
Joskus täällä on ollut (on pari vieläkin!) ihmisiä, joiden kanssa on syntynyt hyvää kriittistä keskustelua.
Mutta onko tämän palstan ainut tarkoitus vain kaivella kaikki mahdollinen negatiivinen? Luulen, että jos näin on, asiallista ja hyvätasoista kriittistä keskustelua on turha odottaa.
kun näkee kaikissa ja kaikessa sellaista mitä pyrkii vikoilemaan
mutta mitään hyvää ei ole vielä hänen kirjoituksissaan ollut.
Aikuisia ihmisiä ja käytös on kuin keskenkasvuisilla pennuilla.
Kovin on yksipuolista keskustelua silloin,jos vastapuolella ei ole
mahdollisuutta sanoa asiaan mitään ja eiköhän Pekun keskustelut
ole jo huomattu-monikaan ei hänen kanssaan ala takkuamaankaan!
Mitä tulee historiaan-ei se meidän uskovien perustusta horjuta,
eikä tee uskoamme tyhjäksi-katsos,kun jokainen vastaa teoistaan.
Siispä jokainen pyrkiköön elämään siten,kuin Raamatussa ohjataan
ja johon Jumalan Henki yhtyy,niin pysytään oikealla tiellä.
valaisit asiaa myöskin Leahimin kannalta,jota olen ihmetellyt mikä hän on
ja miksi pyrkii toisaalta olemaan kovasti kiinnostunut asioista,mutta sitten
toisessa hetkessä on jo likipitäen pilkkaamassa ja ottaa kantaa kaikkeen
negatiivisesti,mustamaalaustahan se on.
Samoinkuin Pekullakin,joka myöskin näkee epäkohtia kaikessa.
Kuitenkaan en voi olla ihmettelemättä sitä,mitä he tälläisestä hyötyvät-?!
Jos jonkun aikuisen ihmisen nautinnonsaanti on kiinni helluntailaispalstasta-
täytyy kyseenalaistaa sen ihmisen mielenterveyskin!
Sinusta kaikki kielteinen lahkostasi esitetty on mustamaalaamista. Et kykene asiallisen kriittiseen tarkasteluun. On surullista myöntää, että oma lahkosi on monasti myös huonoissa asioissa mukana. Sinä et pysty, koska muuten jättäisit lahkosi.
Leahimin aloitus oli asiallinen. Murtsi poisti sen, koska hän on sinun kanssasi samanlainen. Eikä se ole teille kejhu kummallekaan. Murtsi on kuin tuo Koivuniemi: samanlainen despoottinen paska. Etkä kaukana tunnu olevan sinäkään, senkin Kristuksen ikineitsyt.
Siellpäs sitä tulikin taas oikein objektiivista evankeliaumia ihmiseltä, joka ei itse kirjoita mitään muuta kuin omia luulojaan. Totuus on Mohikaanin jutuista aina kaukana: kylkiluitten määrä, oma avioero, seurakuntaan kuuluminen, potkut seriffiydestä . KAIKISSA NOISSA ASIOISSA Mohikaani on tahallaan valehdellut.
Semmoista se on helluntailaisuus. Samaa paskaa kuin koivuniemeläisyys - eri pakkaus vain.
Omalta puoleltani voin kysyä mikä ihmeen villitys helluntaipalstalla on
kun sille tukkii kaikenlaiset öykkärit kommentoimaan-?!
Jos ei ole normaalia kiinnostusta keskustella normaalisti Raamattuun
liittyvistä asioista,niin on sitten kommentoimatta,koska tuollainen
kiertokulku aloituksesta toiseen vain siitäsyystä,että mukamas ollaan
osoittamassa kieroudet ja vääryydet alkaa olla jo sairaanpuoleista,jos
se jatkuu päivästä toiseen!
Lyhyestä virsi kaunis:=))
Taisin sohaista muurahaispesää.
patsaan paljastus:
minullakin on täällä helluntailaispohjainen koivuniemen rouvan maitobaari, ja tornit ja kaikki. Meillä kaikilla siis on, ymmärrätkö.
En kyllä usko että ylläpidossa tai sheriffillä olisi omakohtaisia kokemuksia helluntailaisuuden ongelmista näillä alueilla. Taitaa olla niin että joku/jotkut ovat valittaneet ketjustasi.:=))
ei johda automaattisesti viestien/ketjujen poistamiseen. Ylläpito harkitsee itse, onko poisto aiheellinen. Niin olen ymmärtänyt, ja asian käytännössä kokenutkin.
tälläiset aloitukset saisivat mennäkin samantien poistoon!