Krishna-liike ISKCON

Krishnan puolesta

Krishna-liikkeen entisten jäsenten teksteissä esiintyy kaikenlaista liikkeen vastaista valhepropagandaa. Eräs kiistelty kysymys on ollut naisten asema. Enää siinäkään ei tosin ole valittamista. Näettekö? Toisin kuin kultit, ISKCON on myöntänyt auliisti ja korjannut kaikki tekemänsä virheet. Liikkeessä on esiintynyt myös lasten hyväksikäyttöä - liike on pyytänyt tätäkin anteeksi ja ryhtynyt toimiin asian eteen toisin kuin katolinen kirkko tai Vartiotorni-seura. Pedofiliasta kiinni jääneitä ei suojella toisin kuin eräissä muissa yhteisöissä.

Ja muistattehan, että temppelistä saa lähteä, kun haluaa. Kukaan ei painosta eikä pakota siellä asumaan. On ihan tavallista, että temppelissä vietetään vuosi tai pari ja sitten pysytään liikkeen parissa temppelin ulkopuolella asuvina perusjäseninä.

7

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi jee joo

      Alatteko te käydä epätoivoisiksi, kun kaikki jäsenet tulevat järkiinsä ja eroavat liikkeestä! Krishna-liike on kälynen, hihhuli-lahko ihan siinä, missä kaikki muutkin vastaavat, jopa pahempi jossain mielessä.

      • Krishnan puolesta

        Millä perusteilla tuomitset tämän opin?


    • Dear Friend$

      Mainitse kolme negatiivista asiaa yhteisössäsi. Kirjoita ne tähän vastaukseksi. Lahkon jäsenen tunnistaa siitä, ettei hän pysty keksimään yhtään vastausta.

      • Krishnan puolesta

        Hyvät puolet tässä "lahkossa" peittoavat huonot puolet mennen tullen. Olen löytänyt tästä "lahkosta" kaiken mitä olen aina halunnut. Oppi antaa elämälleni tarkoituksen. Se mahdollistaa läpimädän yhteiskunnan ulkopuolelle jättäytymisen ja maallisesta roskasta luopumisen. Olen oivaltanut, että millään maallisella ei tule olla mitään vaikutusta minun elämääni. Tärkeintä on kehittää Krishna-tietoisuutta ja siten vapautua.

        Ai niin, olen jättänyt kaljanjuonnin, lihansyönnin ja muita terveitä maallisia huvituksia tämän kammottavan vaarallisen kultin takia. Ei, en todellakaan näe tässä uskossa mitään huonoa. Maalliset päämäärät olen aina oivaltanut tilapäisiksi ja virheellisiksi, joten yhteisö on unelmieni täyttymys. Materialismista osaan nimetä kymmenittäin huonoja puolia, mutta kaiken henkisen (ikuisen) näen kauniina, puhtaana ja täydellisenä, kuten pitääkin. Tunnustan tämän tosiasian arkailematta. Mikset sinäkin?


    • junttikrishna

      Junttimuslimilla on palstallaan mielenkiintoinen - siis täysin ulkopuolinen arvio - miksi krishnalaisuus meni harhaan. Länismainen ihminen ei ole nuoruudestaan saakka oppinut samanlaista uskonnonharjoituksen määrää kuin brahmiini-hindut. Otsikostaan (HUUMEHÖRHÖILYÄ JA HARE KRISHNAN MANTROJA) huolimatta jutussa on muutama mielenkiintoinen analyysi.

      http://sunnapolku.com/junttimuslimi/

      • Param Gati Swami

        Ei löytänyt OK virheitä lahkostaan. Ei kolmea, ei kahta, ei ensimmäistäkään. Yhteisö on jopa hänen unelmiensa täyttymys. Jos jotain moskaa nyt olisi ihan sattumalta päässyt luikertelemaan hänen Eedeniinsä, niin sekin on jo korjattu, ja siksi heitä ei voi edes lahkoksi kutsua. Näin kulki hänen epistolansa. Autuasta kerrassaan. Ainoa mahdollinen johtopäätös on, että OK ei asu tällä planeetalla. Tai sitten hän on armoton kauppamies, joka yrittää kiäntää ja viäntää kaiken parhain päin, oli mikä oli, tuli mikä tuli. Tärkeintä on syntyneet kaupat, hyvät sellaiset, ei kohtuus ja asioiden näkeminen, tässä tapauksessa myyntitavaran, näkeminen sellaisena ja sen arvoisena kuin se on.

        Krishna-liike on samanlainen uskonvarainen uskonlahko kuin suurin osa muistakin uskonvaraisista uskonlahkoista. Ei juuri sen huonompi jos ei parempikaan. Se ei ole paljon se. Minkä arvoinen? Ei ainakaan sen arvoinen, että jaksaisin vaahdota sen erinomaisuudesta laput silmillä ja korvatulpat korvissa.


    • Anonyymi

      Krishnaliikkeellä on pieni, epämukava ja aika ruma temppeli Malmilla. Moni ei siellä viihdy.
      Guruja on usein haukuttu kansainvälisesti gestapoiksi ja liikkeen temppelipresidentit heidän p*****n nuolijoiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe