Miten on mahdollista, että pullakahvi maksaa nyt 5 €, aikaisemmin sellaisen sai 5 markalla?
Pullakahvi 5 €!
Hyvä EU!
9264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huoltoasemilla oli ennen vanhaan lähes ilmainen vesi, eikä ollut kiinteistöveroja. Talo lämpesi jäteöljyllä, vaan nykyään monilla on suorasähkö. Aiemmin yksityinen omistaja puursi itse, vaan nykyään työväki on palkattua, kuten myös johtajat. Heiltä osakkeenomistajat vaativat tuottoa, minkä lisäksi voi olla poliittisia edunsaajia ties missä edustajistossa.
Kahvin myynti on kuulemma kahviloiden keino paikata henkilöstö- ja kiinteistökuluja - ei sillä kahvin hinnalla mitään muuta perustetta ole. Monissa työpaikoissa saa juoda kuukauden ajan kahvia n.2-3€, ja siitä riittää rahaa sokeriinkin. Nuo 5€ pullakahvit ovat siis ihan puhdasta rahastusta, eivätkä todellakaan mitään luonnollisia markkinahintoja.
Kun siirryttiin euroon, hinnat nousivat kuusinkertaisesti. Vaikka lama on meneillään, se ei näy tuotteiden ja palveluiden hinnan laskuina. Tosin Enontekiössä on yksi kahvila, jossa kahvi pulla yhteensä 0,50 €! Kannattaa muuttaa Enontekiöön, niin saa 10 kertaa halvemmalla! Samalla pääsee nauttimaan luonnonrauhasta ja työvoimapulasta kärsivä Norja on kävelymatkan päässä.
Kahvin hinta on edelleen aivan sama kuin ennenkin, kahvilat ovat vain päättäneet vetää enemmän välistä. Kun kokonaishintojen nousua eli inflaatiota tarkastallaan, euroaikana hinnat ovat nousseet hitaammin kuin ennen euroaikaa.
Kuitenkin kahvilan kahvin hinta on aika marginaalinen tekiä ihmisten kokonaiskulutusta ajatellen. Tosin ymmärrän toki, että se ärsyttää.
sillä ei masanut mk aikana kahvikuppi ja pulla 5e siis 30mk että sinulla on joko matematiikan taidoissa aukko tai olet todella eu mielistelijä,onhan euroon liittymisen aikana kaikki hinnat nousseet 6 kertaisiksi eikä ihme,kauppa ja teollisuus teki euroo mentäessä jätti voitot yhdessä yössä,sillä maidon hinta ja lihan hinta nousi pilviin että niin se euro laski niitä hintoja:)
Enontekiön ja Muonion kunnan rajamailla on tosiaan yksi krääsäpuoti, missä pullakahvi on pitkään maksanut viisikymmentä senttiä. Sisäänheittohinta tietysti, mutta silti. Kas, että lahjontaan taipuvaiset poliitikot sallivat moisen, eivätkä pakota jollain keinoin nostamaan hintaa euroaikaiseksi.
Kumma, etteivät kauppojen yhteydessä olevat kahviot ala myydä kahvikupposta alehinnoin, sillä väkihän voisi ostaa ruokaa sen jälkeen enemmältikin. Sairaaloiden yhteyksissä on myös halpoja kahvioita, vaikkeivat yllä sentään samaan tasoon kuin pohjoisen väki.
En jaksa keskustella asiasta ihmisen kanssa, joka ei tiedä taloudesta tuon taivaallista. Mene vaikka wikipediaan, ja katso mitä inflaatio tarkoittaa. Mene sen jälkeen vaikka tilastokeskuksen sivuilla ja etsi Suomen inflaatiokehityksestä tilastot, niin huomaat, ettei tuo kahvikupin hintoilmiö ole kuin pieni osa kokonaisuutta - se onkin niitä ainoita tuotteita, joissa hinnat ovat merkittävästi nousseet ja sekin kauppiaiden, ei EU:n, takia. Kuka tahansa voisi myyda kahvia halvemmalla, mutta ilmeisesti se ei kannata, koska ihmiset ovat valmiita maksamaan enemmänkin.
Koita ymmärtää, että hinnat nousevat koko ajan, oli euro tai ei.
juo kahvis kotona niin vuoden parin päästä on kahvin hintakin huoltoasemilla varmasti laskenut. you know!
Jaa minä ostin Ekbergiltä ison palan kakkua ja laatukaffit niin tais olla kahdeksan euroa. Tosin oli kyllä hyvää ja palvelut viimeisen päälle!
Mistä sinä ostit?