ETYJ arvostelee Venäjän vaaleja!

Venäjän presidentinvaalit eivät täytä terveen demokratiaprosessin vaatimuksia, toteaa Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin tarkkailijaryhmän johtaja Julian Peel Yates.
10227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Täyttävät kyllä enemmän kuin Yhdysvalloissa,jossa ei osata edes vaalien teknistä toteutusta,saati että enemmän ääniä saanut voittaisi.Vielä on suurvalloillakin toivoa,kuten Venäjä näyttää.

Äänestä
  • Turha yrittää sumuttaa ja vaihtaa puheenaihetta. Venäjän vaalit olivat kaikella tapaa (opposition olematon mahdollisuus käyttää medioita, eri vaalipisteiden halu miellyttää Putinia, eli opposition äänten "hävittäminen") demokratian ja tasapuolisuuden irvikuva.

    Äänestä

  • haano kirjoitti:

    Turha yrittää sumuttaa ja vaihtaa puheenaihetta. Venäjän vaalit olivat kaikella tapaa (opposition olematon mahdollisuus käyttää medioita, eri vaalipisteiden halu miellyttää Putinia, eli opposition äänten "hävittäminen") demokratian ja tasapuolisuuden irvikuva.

    No kuka se sitten olisi pitänyt valita Venäjän presidentiksi? Tokihan sinulla on tarjota varteenotettavia vaihtoehtoja Putinille?

    Äänestä

  • Valerinus kirjoitti:

    No kuka se sitten olisi pitänyt valita Venäjän presidentiksi? Tokihan sinulla on tarjota varteenotettavia vaihtoehtoja Putinille?

    Voi olla, että Venäjä ansaitsee juuri tuollaisen yksinvaltiaan kuin Putin on, mutta tapa, millä pikkumies valittiin uudestaan virkaansa ärsyttää kaikkia demokratian periaatteita kunnioittavia ihmisiä.

    Jospa hän "seuraavalla kerralla" antaa kilpailijoillekin mahdollisuuden esittää ajatuksiaan mediassa... :)))

    Äänestä

Sinä niin kehuit Venäjän vaalien demokraattisuutta.

Nyt ETYJ on kanssasi vähän eri mieltä.

Voitko näyttää todisteita, ettei ETYJ olekaan oikeassa?

Huhuuuu??? Kalle?????? :)))

Äänestä
  • Täällä ollaan, mutta pitää välillä tienata verorahoja, jotta teidät kommarisosisalistipummit saadaan elätettyä :)

    Tottakai puutteet Venäjän demokratiaprosessissa ovat olleet koko ajan tiedossa, mutta olen tahallaan ärsyttänyt teitä änkyöröitä, koska a) liioittelette Venäjän tilannetta haukkumalla sitä pienien puutteiden takia diktatuuriksi, mikä tekee teistä typeryksiä, vertaukset diktatuuriin ovat äärimmäisen liioiteltuja. Venäjä ei ole diktatuuri. b) Koska ette tasapuolisuuden nimessä arvostele ja tunnusta yhdysvaltojen ja muiden suurvaltojen demokratian puutetta, mitkä ovat vähintään yhtä suuret, joiltakin osin selkeästi suuremmat.

    ETYJ:n raportissa olevat varsinaiset vaaliepäselvyydet olivat vaalien mittakaavassa (siis virheet suhteessa äänestäjien määrään) häviävän pieniä lopputuloksen kannalta. Ei niitä silti tarvitsisi olla, mutta ne ovat vielä NL:n peruja ja monet sen aikaiset virkamiehet toimivat vielä vähän kepulisti. Suurin varsinainen ongelma oli ETYJ:n raportissakin mainittu Putinin ylivertainen asema vaalimainontaan. Se taas on ongelma monissa muissakin maissa, joten korjattavaa riittäisi ympäri maailmaa.

    Voidaan todeta, että jos maailman suurvaltojen demokratia olisi pohjoismaisella tasolla (lähinnä Suomen ja Ruotsin), olisi maailmassa sotia paljon vähemmän. Ihmiskunnan historiassa ei ole yksikään todella demokraattinen maa käynyt toisen maan kimppuun, jollei tämä ole ensin hyökännyt. Jos Venäjällä ja USA:ssa vallitsisi yhtä kehittynyt demokratia mitä Ruotsissa ja melkein Suomessakin, ei Venäjä sotisi Tsetseniassa eikä USA olisi koskaan hyökännyt Irakiin eikä sotkeutunut lukemattomien maiden sisäisiin asioihin, ei asettaisi diktaattoreita eikä kaataisi demokratioita.

    Kun vertaillaan Venäjän ja USA:n demokraattista tilaa, voidaan presidentin vaalien osalta todeta että Venäjällä tilanne on parempi, koska ehdokkaita on enemmän ja äänestysprosentti korkeampi. USA:n ongelma oli viimeksi noin 50% äänestysaktiivisuus virallisesti, mutta todellisuudessa paljon alhaisempi, koska maan lakien mukaan äänioikeus evätään esim. osalta rikoksiin syyllistyneistä, vaikka he ovat rangaistuksensa kärsineet ja koska siellä on sellainen äänestäjäksi ilmoittautumiskäytäntö, joka sulkee köyhiä ja syrjäytyneitä pois äänestäjien joukosta. Viime presidentinvaaleissa USA:ssa äänesti siis todellisuudessa noin 45% kansasta ja Bush sai noista äänistä epäselvissä olosuhteissa ja epäselvän laskennan seurauksena puolet eli noin 23% koko kansasta taakseen.

    Venäjän vaaleissa äänestysprosentti oli, tosin hiukan yliaktiivisen kannustuksen seurauksena yli 60 ja Putin sai noista äänistä yli 70%. Hänen kannatuksensa kansan keskuudessa on myös puolueettomien gallupien mukaan samaa luokkaa l. kyllä teidän änkyröidenkin pitäisi tunnustaa, että Putin on ylivoimaisesti suosituin presidentiksi. Vielä kehittymättömästä vaalitavasta ja vaalikamppailusta huolimatta oikea mies valittiin, sitä ei ole kukaan merkittävä henkilö yrittänyt edes kiistää.

    Parlamenttivaaleissa USA ei ole lainkaan demokraattinen. Lainatakseni Hitmanin aiemmin kirjoittamaa toteamusta; " demokratiassa parlamentti on kansa pienoiskoossa ". Tuossa asiassa olen täysin samaa mieltä. Parlamentti on demokratian kannalta tärkein toimielin. Ja kun parlamentti on kansa pienoiskoossa, se tarkoittaa edustuksellisessa demokratiassa sitä, että puolueella, jolla on 5% kannatus, on noin 5% kansanedustajapaikoista, puolueella jolla on 10% kannatus on noin 10% kansanedustajapaikoista jne. USA:ssa tuo demokratian peruspilari on poljettu maan rakoon. Jos Suomessa olisi tehty samoin, jäisi 20-30% kansasta ilman edustajiaan, koska pienemmät puolueet kolmen suurimman jälkeen eivät saisi oikeassa suhteessa paikkoja parlamenttiin. Lopulta maan parlamentti kehittyy enemmistövaalitavassa kaksipuoluejärjestelmäksi ja puolueet lähenevät toisiaan niin, että maa on käytännössä yksipuoluejärjestelmä. Tuossa asiassa USA:n demokratia on vielä heikommalla tasolla kuin Venäjän. USA:ssa ei käytännössä ole parlamentaarista demokratiaa.

    Minulle ei todellisuudessa ole vaikea tunnustaa Venäjän demokratian puutteita, kunhan olen tahallaan kärjistänyt vastapainoksi yksisilmäisille höperöille, jotka näkevät Venäjän jonain diktatuurina. Kannattaisi tutustua todellisiin diktatuureihin niin ymmärtäisitte, että Venäjä on sellaisesta yhtä kaukana kuin länsi idästä.

    Äänestä

Venäjä on Euroopan sairas mies. Joka ei joku usko niin kannattaa mennä kokeilemaan elämää Venäjän Karjalassa ilman lämmitystä ja lämmintä vettä.

Voipa sitten käsitys kohentua vastaamaan venäläisten todellisuutta...

Äänestä
  • Olen kokeillut sitäkin ja ihan hyvin tulee toimeen. Ei siellä tarvitse palella.
    Varsinkin maaseudulla on asiat kohtalaisen hyvin.
    Kerrostalossa asuvien pitää vaan patistella huoltomiehiä ja hiukan vahtia itse asioiden hoitamista.
    Tosi mukava oli nukkua sellaisen lämmitetyn uunin pankolla, ei tullut vilu. Ylen oli hyvä olla.

    Äänestä

  • Ressu kirjoitti:

    Olen kokeillut sitäkin ja ihan hyvin tulee toimeen. Ei siellä tarvitse palella.
    Varsinkin maaseudulla on asiat kohtalaisen hyvin.
    Kerrostalossa asuvien pitää vaan patistella huoltomiehiä ja hiukan vahtia itse asioiden hoitamista.
    Tosi mukava oli nukkua sellaisen lämmitetyn uunin pankolla, ei tullut vilu. Ylen oli hyvä olla.

    No, jos paikallinen elintaso riittää sinulle niin mikään ei estä muuttamasta sinne.

    Kun ajoin syksyllä bussilla parin sadan kilometrin matkan Pietarista Novgorodiin, ei koko matkalla näkynyt yhtään uutta taloa. Sen sijaan luhistumisvaarassa olevia röttelöitä ja kuoppaisia sorateitä piisasi joka lähtöön. Omin silmin nähtynä Venäjän maaseutu on koko lailla karmeassa kunnossa mutta minä en yritäkään selittää mustaa valkoiseksi...

    Äänestä

  • Ressu kirjoitti:

    Olen kokeillut sitäkin ja ihan hyvin tulee toimeen. Ei siellä tarvitse palella.
    Varsinkin maaseudulla on asiat kohtalaisen hyvin.
    Kerrostalossa asuvien pitää vaan patistella huoltomiehiä ja hiukan vahtia itse asioiden hoitamista.
    Tosi mukava oli nukkua sellaisen lämmitetyn uunin pankolla, ei tullut vilu. Ylen oli hyvä olla.

    Kun Kalle katosi, tuli Ressu tilalle kehumaan Venäjän paratiisimaisuutta...

    Miksi nimi vaihtui? :)))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuus kirjoitti:

Venäjän presidentinvaalit eivät täytä terveen demokratiaprosessin vaatimuksia, toteaa Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin tarkkailijaryhmän johtaja Julian Peel Yates.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu