Myös seuraavan avaukseni on joku vihamielinen ja tälle foorumille sopimaton tyyppi poistattanut äskettäin:
>>>Kuuntele seuraava TV7:n video, jossa messiaaninen Yeshuaan uskova juutalainen Reuben Berger kertoo videon lopussa, miten Yeshua ilmestyi hänen veljelleen tämän ollessa jenkeistä poissa ja opiskelemassa Tanskassa arkkitehtuuria.
http://vod.tv7.fi/vod/?dir=israel_puhuu&kausi=2008&file=israel_puhuu-013-w.MP4
Huomioi siinä erityisesti se, että mielenkiintoista asiassa on, että vaikka tuo Reubenin veli puhui äidinkielenään englantia ja Yeshua myös puhui tälle englantia, mutta ilmoittaessaan tälle Nimensä Hän ei käyttänytkään sen englantilaista väännöstä Jesus Christ, vaan sanoi sen olevan Yeshua HaMashiach! Toki Herra itse tietää parhaiten oman Nimensä!!!
Siksi kaikenlaiset moniin kreikkalaisiin eri versioihin, jotka ovat jo keskenäänkin ristiriitaisia, vetoamiset Vapahtajamme oikean alkuperäisnimen todistamiseksi muka sen olleen kreikkalainen Iesous Khristos, voimme jättää jo siitä syystä omaan arvottomuuteensa, ettei Vapahtajamme missään tapauksessa ollut kreikkalainen!
Lisää todistusarvoa Yeshua-Nimen puolesta saamme arameankielisestä alkuperäisestä Uudesta Testamentista nimeltä Peshitta, jonka moni Raamatunkielten tutkija on väittänyt olevan alkuperäislähde myös noille keskenään ristiriitaisille kreikannoksille. Peshittan mukaan Yeshuan alkuperäinen nimi on Eashoa, mikä lausutaan ješuua ja siksi se kirjoitetaan englantilaisittain Yeshua. Siitä voit lukea esim. seuraavasta linkistä:
http://www.aramaicpeshitta.com/AramaicNTtools/Peshittainterlinear/1_Matthew/Mattich1.pdf
Linkki interlineaarisiin aramea-englanti evankeliumeihin ja Apostolien tekoihin on seuraava:
http://www.aramaicpeshitta.com/AramaicNTtools/peshitta_interlinear.htm
Tutustu linkkeihin huolella ja arvioi asiaa itse antamatta "yleisen mielipiteen" vaikuttaa kannanottoosi ainakaan liikaa, sillä varsin usein se on ollut pielessä, eikä vähiten näissä pelastukseen liittyvissä asioissa!
Siunausta totuuden etsimiseen Yeshuassa!
Yeshua itse ilmoitti oikeat nimensä!
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131474Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571425- 1071125
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168701- 131635
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala370568Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515
