Vantaan Länsimäkeen salaa kaavaillaan uutta vastaanottokeskusta terveyskeskuksen tilalle!! Näin suomalainen päättäjä ajattelee suomalaista...muun maalainen menee taas edelle..!
Onko Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistämisessä järkeä? EI OLE!
Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistämisen valmistelu jatkuu.
Jos suunnitelmat etenevät nopeasti, asemat voidaan lyödä yhteen jo 2010.
Käytännössä muutos tarkoittaa sitä, että Länsimäen noin 11700:n tai Hakunilan 17 200 asukkaan terveyspalvelut siirtyvät kauemmas.
Välimatkaa asemilla on noin kuusi kilometriä.
Yhdistämisellä on arvioitu saatavan noin 600000–800000 euron säästöt vuosittain. MITKÄ SÄÄSTÖT?
Säästöjen lisäksi yhdistämistä perustellaan sillä, että Hakunilan lääkäritilanne on ollut surkea vuosikausia.
Länsimäessä tilanne on toinen. Lähes kaikki lääkärinvirat on täytetty ja hoitoon on päässyt hyvin.
Onko Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistäminen järkevä ratkaisu? EI! Jos ko. tiloihin salaa perustetaan vastaanottokeskus!
Jos terveysasemat yhdistetään, pitäisikö toimintaa jatkaa Hakunilassa vai Länsimäessä?
Onko Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistämisessä järkeä? EI OLE!
Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistämisen valmistelu jatkuu.
Jos suunnitelmat etenevät nopeasti, asemat voidaan lyödä yhteen jo 2010.
Käytännössä muutos tarkoittaa sitä, että Länsimäen noin 11700:n tai Hakunilan 17 200 asukkaan terveyspalvelut siirtyvät kauemmas.
Välimatkaa asemilla on noin kuusi kilometriä.
Yhdistämisellä on arvioitu saatavan noin 600000–800000 euron säästöt vuosittain. MITKÄ SÄÄSTÖT?
Säästöjen lisäksi yhdistämistä perustellaan sillä, että Hakunilan lääkäritilanne on ollut surkea vuosikausia.
Länsimäessä tilanne on toinen. Lähes kaikki lääkärinvirat on täytetty ja hoitoon on päässyt hyvin.
Onko Hakunilan ja Länsimäen terveysasemien yhdistäminen järkevä ratkaisu? EI! Jos ko. tiloihin salaa perustetaan vastaanottokeskus!
Jos terveysasemat yhdistetään, pitäisikö toimintaa jatkaa Hakunilassa vai Länsimäessä?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Länsimäen vanhukset ja sairaat pakotetaan matkustamaan Hakunilaan sairaina jotta pakolaiskeskuksen kultamunat ovat metron läheisyydessä. Loistavaa, päättäjämulkvistit! Loistavaa! Oma väestö saa kärsiä ja maahan ihmissalakuljettajaliigojen tuomina tulevat elintasopakolaiset voivat paksusti.
Tämä on yksi esimerkki suomalaisen hyvinvointivaltion alas ajosta. Luonnollisia ja tarpeellisia palveluita lopetetaan mutta maahanmuuttajille syydetään entistä enemmän joka vuosi. Heille sitä rahaa riittää! HÄVETKÄÄ!
Mikä säästö siitä tosiaan syntyy jos "säästettävät" rahat kuitenkin pannaan kankkulan kaivoon.
Vastaanottokeskus imee rutosti rahaa muttei se ole ainoa kustannus mikä maahanmuuttajista koituu.
Jos maahanmuuttajia on liikaa jo NYT, pitäisi ruveta himmaamaan uusien tulijoita. Miksi niitä otetaan aina vaan lisää ja lisää?
Pitää ottaa myös huomioon suomalaisten mielipide. Moniko haluaa tämän rahanlappaamisen jatkuvan maahanmuuttajien hyväksi kun se on pois JO terveyspalveluistakin?
Toivottavasti paikalliset asukkaat panevat hankkeelle kunnolla kampoihin.
Pakolaiskeskus vaatii rahaa. Sitä ei ole. Mistä sitä rahaa sitten saadaan? Leikkaamalla jostain, ja nyt siellä sitten on kohteena terveysasema.
Ja lakkautettava asema ei tietystikään voi olla se kauempana kaavaillusta pakolaiskeskuksesta oleva..
Joku asioista perillä oleva voisi tutkia kuka saa rahaa tuosta pakolaiskeskuksesta jne Ja jos taas kerran löytyy joku "poliitikon X veljenpoika" edunsaajana, niin varmaan joku Seiska-lehti / Hymy antaisi mukavan vihjepalkkion jutun aiheesta.
http://www.adressit.com/labra_ja_sossu_takaisin_lansimakeen
No tuliko sinne se vastaanottokeskus ja maailmanloppu kaupan päälle?
en oo käyny kattomas, mut nääkeriukkoi siäl oo niin perkeleest.
Herra Hakkarainen on taas herännyt väärällä jalalla unissakävelyltään. Uliuliuli.
ONNEKSI EN OSTANUT ASUNTOA SIELTÄ SUUNNALTA, VAIKKA MEINASIN !!!
KOKO LÄNSIMÄKI HALPENEE ENNESTÄÄN JA PAKKOMUUTTO ON TODELLA MONELLA, KOSKA EI VOI SIETÄÄ MAMUJA.
EN SIEDÄ MINÄKÄÄN, ENKÄ KOSKAAN TULE SIETÄMÄÄNKÄÄN VAAN INHOAN JA HALVEKSIN JA VIHAAN HEITÄ AINA.
hEIDÄT PITÄÄ POISTAA MAASTA, EIKÄ PÄÄSTÄÄ YHTÄKÄÄN ENÄÄ TÄNNE.
Oikeasti harva on noin pöpi kuin sinä. Onneksi.
humanist1: selle.Kuinka monta neegeriä tai muita loisia näkyy teidän r-kioskilla V-Suomessa (sehän on teidän kylän keskus) kun niin kovin olet otamassa kantaa Pääkaupunkiseudun asioihin.
Vasta eilen tulin Helsingistä. Minä siis tiedän mistä puhun, toisin kuin hallanpanemat höpisijät. Taidan tuntea Helsingin paremmin kuin eräs ulkomaalaisilla pelotteleva eiralainen Jakomäen.
VAU oikein käyny Hesassa. No miltäs lähi-ITÄKESKUS tänään näytti ?? Olikos somali "pakolaiset "saaneet ostoksensa tehtyä? Kävitkös oikein Jakomäessä ja selvisit ilman rähinää pois.TAIDAT olla oikea Rambo ........Terveisiä muillekin V-Suomen peräkammarin pojille.....
Breivik olikin peräkammarinopoika, ei se sitä tarkoita, että humanistikin olisi
tunnetko henkilön/henkilöt vai....
sen Breivikin tietää.
sitäkin tyyppiä yritti täällä joku siwa-akti joskus puolustella
Öööh... siis mikä ihmeen neiti?
Öööh... siis mikä ihmeen neiti?
Kyllä pakolaiskeskukseen on varaa
Valtio ottaa nyt 7 miljardia euroa lisää velkaa.
Kun otetaan 8 miljardia niin saadaan rahat pakolaiskeskuksiin
ollaan vähentämässä, jos olet uutisia seurannut. Kyllä se velka otetaan ihan johonkin muuhun.
tarvitaan esim. tähän:
"Laki kotoutumisen edistämisestä astuu voimaan
Laki kotoutumisen edistämisestä tulee kaikilta osin voimaan 1.9.2011. Laki sisältää velvoitteen kunnalle antaa neuvontaa ja ohjausta sekä pyydettäessä tehdä alkukartoitus Suomeen muuttavalle maahanmuuttajalle"
http://www.virka.fi/info/suomeksi/ajankohtaista/304-laki-kotouttamisen-edistamisesta-astuu-voimaan#
Minkähän takia yhtäkään lakia ei laadita elättimutanttien KOTIUTTAMISEKSI ???
tonihölmö on kai jo kotiutettu taivaan kotiin, eikä muita elättimutantteja näin äkkiseltään tule mieleen
tuohan kuulostaa pelkästään hyvältä sijoitukselta. Maahanmuuttajien kotoutuminen on meidän kaikkien etu.
kotiuttamista.
sitten tuijottamaan sinne uuteen Korkeasaareen, vai minne se apinatarha rakennetaan ?
olla vitsikäs.
eikös Halla-aho kaupunginvaltuustossa vastaa Korkeasaaresta?
Ootteko niin tyhmiä että ette osa erottaa maahanmuuttaja ja pakolainen???
monet maahanmuttaja käyvät töissä ja maksavat verot kun monet suomalaiset istuvat vaan kotona koska ei halua mennä töihin kun saa työttömyysraha!
fuck you.
Opetele kirjoitamma
Maahanmuuttajia pakolaisetkin ovat. Ja ihmisiä olemme kaikki, ja ihmisiksi meidän pitäiisi olla.