Päivämiehen pääkirjoitukset ovat merkittävä osa vl-uskon viikottaisessa
"päivityksessä"..
Kuka tai ketkä ovat päikkärin linjanvetojen takana? Onko kysymyksessä kasvoton ns "harmaa eminenssi"?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Harmaa_eminenssi
Asiaa voisi verrata Neuvostoliiton aikaiseen kyyristely/rähmälläänolo politiikkaan suomessa. Täällä odotettiin pelosta väristen, kun nimimerkki Juri komissarov (Juri Derjabin) kirjoitti kolumninsa Pravdaan.
Komissarovin mielipide oli suomalaisille "Jumalan sanaa", josta jokaisesta pilkun paikastakin riideltiin.
Kuitenkin oli kysymys vain yksittäisen henkilön mielipiteestä.
Kysymys kuuluu:
Kuka on SRK:n Juri Komissarov?
Päivämiehen pääkirjoitukset: Kenen mielipide?
15
566
Vastaukset 15
- hyllytänyt
Tuomas Hänninen on vastaava päätoimittaja mutta eminenssuuria hoitaa viime kädessä julkaisutoimikunta tmv johon kuuluu muutama vakaa veli johdosta ja jyrkkiksistä - komitea/komedia vastaa sisäisestä tiedottamisesta ja ulkopuolisille leivotaan lisää valheellista ja vajavaista dataa
Alkaa muistuttamaan aitoa diktatuuria. Tosiasiassa SRK:ta voi johtaa eselleen joku yksittäinen ihminen Heikki Saaren malliin 2harmaana eminenssinä". H Saarikaan ei virallisesti johtanut liikettä, mutta tosiasiallisesti hän oli mielipidejohtaja.
- Henkioppi
puikoissa? Toisenlaisia äänenpainojakin liikkeessä on, mutta ne eivät pääse esille. Surullinen kehitys vallalla.
- miespaiva
vaan jumalainen totuus.
- eeeeen usko
ihanko totta
- vaatimaksi
päätoimittajaksi ilmoitetaan Tuomas Hänninen, mutta kaiken takana oleva srk-propagandaosasto lienee julkaisutoimikunta vai mikäs se ukkoköörin nimi onkaan? Vai oisko tasa-arvon ja lastenjuttujen takia joku "naiskoristekin" mukana?
***Vai oisko tasa-arvon ja lastenjuttujen takia joku "naiskoristekin" mukana? ****
Tasa-arvo lienee tuntematon käsite SRK:ssa ja koko SRK on probakandaosasto. Kuka osaa sanoa mihin oikeasti SRK:ta tarvitaan?
- Yrität näytellä
sivistynyttä, vakka et tunne lainkaan neuvostosysteemiä.
Päivämiehen pääkirjoituksen opullisen teksti n hioo aina päätoimittaja. Taustatyötä tehdää n yhdessä.Pois se minusta, että sivistynyttä yrittäisin näytellä ;)
**et tunne lainkaan neuvostosysteemiä. ***
- Tunnen enemmän kuin uskotkaan ja hämmästelen miten paljon SRK-kestadiolaisuudessa on samaa.
- Ilmiantojärjestelmä
- "puhdistukset"
- Isovelivalvoo- järjestelmä
- Yksi ainoa oikea oppi
- Toisinajattelijoiden vaientaminen
- Aivopesu
- koko ajan jäytävä pelko
- Vaheellisuus kautta linjan, eli reaalielämä ja puheissa uskoteltu todellisuus täysin erilaisia.
- jne loputtomiin..
- päätoimittaja laa-
tii pääkirjoituksen.
Saako päätomittaja ohjeistuksen, vai vetääkö juttunsa "hatusta"? Tulee mieleeni aikoinaan nimimerkki "Juri Komissarov", joka kirjoitti omiaan Pravdassa ja suomalaiset vapisivat, että se on neuvostoliiton virallinen kanta suomeen.
- kolkuttaako ?
Devoit kirjoitti:
Saako päätomittaja ohjeistuksen, vai vetääkö juttunsa "hatusta"? Tulee mieleeni aikoinaan nimimerkki "Juri Komissarov", joka kirjoitti omiaan Pravdassa ja suomalaiset vapisivat, että se on neuvostoliiton virallinen kanta suomeen.
vastaan, kun vuodesta toiseen pitää yhden miehen sotaa käydä.
Aattelis, että myrkky loppuu jo jossain vaiheessa, ois valunu jo poies, mutta ei ...
Aiheiksi käy vaikka mikä , millä saattais aatella pökkivänsä tätä kristillisyyttä.
Otaksun sinun olevan aivan jotain muuta hengellisyyttä ,ei todella lähelläkään sitä mitä luterilaisuus on ja myös vl:t.
Annan sinun uskoa niinkuin uskot, niin me muutkin vl:t antanevat.Miksi sinun pitää tulla rienaamaan , panettelemaan, ( tämä ko. avaus ei ollut panetteleva, tällä kertaa) vuodesta toiseen tänne vl- palstalle, ja vielä hurskaana esiintyen.
Emme me vl:t koe mitään tarvetta mennä esim. vapaitten suuntien palstoille irvistelemään, kritisoimaan, haluan kunnioittaa heidän vakaumustaan ,vaikken samalla tavalla uskokaan. Joku Weha voi olla harvinainen poikkeus meissä taustansa, ym. tähden.
En ainakaan itse halua heitä loukata,sinun tarkoitus näyttää olevan täysin päinvastainen meitä kohtaan, tietoisesti vielä.
Onko sittenkin tunto rauhaton ??
- en tiedä, mutta
Päivämiehen nettiversion luen melko säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1801012- 77677
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 81581
- 39549
- 46530
- 106520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja284491- 21488
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34475Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47474Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37441Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91436- 21422
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24416Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va139409