Halpaa tuontileipää aletaan tuoda

"Ulkomaisen leivän tarjonta lisääntyy, ennustaa leipomokonserni Vaasan Oy:n toimitusjohtaja Kalle Tanhuanpää. Kyse on hänen mukaansa bulkista eli halvoista massatuotteista.

Tällä hetkellä tuontileivän osuus on noin 4 prosenttia".

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/155387.shtml

Suomen leipuriliiton toimitusjohtaja pitää kehitystä huonoimpana vaihtoehtona suomalaiselle leipomoalalle.
25195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

sen leivän pitää olla.

Äänestä
  • suomalaisesta rukiista leivottua leipää on tänäpäivänä vain vaikea saada. melkeinpä kaikissa ainakin osa rukiista on tuontitavaraa.

    Äänestä

  • Ei se suomalainen ruisleipä nykyiselläänkään ole suomalaisesta viljasta leivottua.

    Äänestä

  • Missä olit kun järkee jaettiin..??

    Äänestä

pågen tuo ruotsista hyviä leipiä joita saa melkein joka kaupasta. lidl taas tuo vaaleaa siivutettua leipää joka ei maistu oikein millekään mutta kyllä siitä hyviä toasteja tekee.

Äänestä
  • Ne pakastealtaassa olevat esipaistetut leivät ja patongit, ovat kaiketi kaikki ulkolaisia ?

    Äänestä

halvalla saa hyvää.

Ei ne suomalaiset sen ihmeellisempiä ole.

Suomalainen laatu on myytti!

Äänestä
  • Mut on se tuoreempaa, kuin kaukaa tuotu ja kait vähemmän säilöntäainepitoista ?

    Äänestä

Suurimmillaan myynti oli 90-luvulla eli edellisen laman aikana. Vanhemmat kaivavat nyt koneensa esiin komerojen kätköistä ja nuoremmat joutuvat ostamaan omansa.

Äänestä
  • Leipäkone kustantaa itsensä takaisin muutamassa kuukaudessa.

    Äänestä

  • Verkkokaupasta ulkomailta saa ostettua 30-50% halvemmalla

    Äänestä

  • Ja jauho on halvinta - yllätys yllätys - Lidlissä.

    Äänestä

  • Lisäaineeton leipä kiinnostaa.

    Liian kova - aikaavievä - homma vaivaaminen, leimpominen ja paistaminen 'käsin'.

    Äänestä

vilja tuodaankin jo ulkoa.

Äänestä

Erityisesti ruista tuodaan ulkoa. Nykyisin tuontimaana on lähes pelkästään Venäjä. Aiemmin ruista tuli myös Ukrainasta, mutta siellä on sato ollut huono.
Ensi talvena saadaan entistä vähemmän kotimaisia ruisjauhoja. Me syömme enimmäkseen venäläisistä jauhoista tehtyä ruisleipää.

Äänestä
  • Itse olen jo useamman vuoden ajan tilannut netistä jauhoni suoraan ulkomaalaisilta viljelijoiltä. Verkkokaupoista olen tilannut myöskin muita elintarvikkeita esim. kakut, leivät yms.

    Äänestä

  • En maksa välikäsille kirjoitti:

    Itse olen jo useamman vuoden ajan tilannut netistä jauhoni suoraan ulkomaalaisilta viljelijoiltä. Verkkokaupoista olen tilannut myöskin muita elintarvikkeita esim. kakut, leivät yms.

    Yhä useammassa maataloudessa valmistetaan leipää myytäväksi suoraan asiakkaille. Myöskin paljon muutakin ruokaa on saatavilla. Ruokaa voi käydä myöskin syömässä maatilalla paikanpäällä tai ostamassa.

    Äänestä

Leivo itse!

Samanlaisia lisä-, säilöntäaine pommeja ovat kaupan leivät kuin marinadilihatkin!

Äänestä

Mitä muuta se on kuin bulkkitavaraa?

Sitähän tehdään järjetön määrä?

Äänestä

on kallista tai leipomotyö on. Kun itse leipoo leivän, niin ei se kallista ole. Sillä summalla mitä maksaa 5 kpl sämpyläpussi kaupassa leipoo kymmeniä sämpylöitä.
Sama pullan kohdalla. Pullapitkon puolikas maksaa n 4e ja 2 kg vehnäjauhopussi euron kahta puolen. Tarvitaan vettä/maitoa, hieman sokeria, ripaus suolaa, öljyä ja hiivaa.Jos haluaa yksi kananmuna. 4 eurolla leipoo 4-5 pitkoa tai kymmeniä pikkupullia.

Äänestä
  • joten tervetuloa vaan ulkolainen leipä. Venäläinen ja virolainen leipä ovat lähellä suomalaista makua ja eivät maksa paljoa. Varmaan menee kuin kuumille kiville. He ostavat, ketkä eivät viitsi leipoa.

    Äänestä

HELPOT SÄMPYLÄRUUDUT (Elovena purkista mukaeltu)

5 dl vettä/maitoa/piimää tai maito/piimä puoliksi veden kanssa
4 dl kaurahiutaleita
5 dl vehnäjauhoja
1 dl ruisjauhoja
1 ps kuivahiivaa (tai ½ pkt hiivaa)
2 rkl sokeria/hunajaa
2 tl merisuolaa
50 g voisulaa/rypsiöljyä

Sekoita aineet lämpimään nesteeseen (42 astetta).
Kaada seos uunipannulle leivinpaperin päälle (taikina on melko löysää).
Taputtele taikina tasaiseksi.
Kohota noin 30 minuuttia.
Leikka levy taikinapyörällä neliöiksi.
Paista 225 asteessa noin 15 minuuttia.

Äänestä
  • Tuon osaa jokainen mieskin. Eikä aineet taida paljoa maksaa.

    Äänestä

  • Aineet löytyy kotoa!

    Äänestä

Eikö ne parempaan markkinoinnissa pysty?

Ei Suomessa toimi toisen mollaaminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomeen ! kirjoitti:

"Ulkomaisen leivän tarjonta lisääntyy, ennustaa leipomokonserni Vaasan Oy:n toimitusjohtaja Kalle Tanhuanpää. Kyse on hänen mukaansa bulkista eli halvoista massatuotteista.

Tällä hetkellä tuontileivän osuus on noin 4 prosenttia".

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/155387.shtml

Suomen leipuriliiton toimitusjohtaja pitää kehitystä huonoimpana vaihtoehtona suomalaiselle leipomoalalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu