Tarkoittaako Raamatun Sana, kertoessaan saatanasta,joka pukeutuu valkeuden enkeliksi.Tarkoittaako se hellareita ja muita karismaattisia,jotka puhuvat kielillä,joita ei kukaan seurakunnalle selvitä.Parantavat sairaita,joista ei lopulta kukaan parannu.Ovatko he niitä joista Herramme Kristus sanooo,menkää pois minun luotanite laittomuuden tekiät ,minä en tunne teitä.
Karismaattisuus
Yks erittäin lutunen
1150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jeesus puhuu niistä, joita hän ei ole koskaan tuntenut.
Ihmiset haluavat itseä koroittaessaan ja muita lyödessään usein yrittää sovittaa näitä Jeesuksen sanoja ties mihin ryhmittymään. Tuskinpa nämä Jeesuksen sanat kuitenkaan kohdistuvat pääasiassa jonkun nimiseen ryhmittymään. Minkä nimisessä ryhmittymässä tahansa voi olla sellaisia henkilöitä, jotka elävät vääryydessä ja joita Jeesus ei siksi ole koskaan tuntenut.
Jeesuksen sanat eivät VARMASTI tarkoittaneet sitä, että nämä vääryyden tekijät olisivat etupäässä niitä, joiden kautta tapahtuu ihmeitä. Vaan jokaisen on syytä varmistua siitä, että - tapahtuipa omassa elämässä mitä tahansa - todella tuntee Jumalan, ja mikä vielä suurempaa: Jumala tuntee minut.