Mitä Jeesus tarkoittaa

Joh. 17:3. Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.

Onks tietoo? Mielipiteitä? Tulkintaa?
11545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuo ei tarkoita yhtään mitään. Korkeintaan se tarkoittaa että oma uskontosi on hokemista Jeesuksesta lupauksineen.

Raamatussa on paljon mielenkiintoisempiakin kohtia Jeesuksen sanomina joiden ymmärtäminen voi "hyödyttää". Eihän tämä "herra" itsestään kertonut (kirjan mukaan) vaan yritti saada kuulijansa ymmärtämään omaa elämäänsä.

Mun mielestä -tietysti, aina.

Äänestä

Tässä on tosi paljon asiaa yhdessä jakeessa. En tiedä mistä olet lähinnä kiinnostunut: Isän ja Pojan Jumaluudesta vai tuosta "tämä on iankaikkinen elämä"-puolesta ja Jumalan tuntemisesta?

Jos Isän ja Pojan Jumaluudesta, niin siitä muutama sana:

Raamatun mukaan on vain yksi Jumala = Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Tämän Jumalan ulkopuolella ei ole totista Jumalaa. On vain yksi Jumala joka on luonut ja muu kuuluu luomakuntaan.

Jeesus oli Johanneksen evankeliumin ensimmäisen luvun mukaan "jo alussa Jumalan luona" ja "oli Jumala", ja hänen kauttaan on luotu kaikki mitä luotu on - eli Hän ei ole luotu vaan Luoja. Ja että Jeesus tuli "omaan maailmaansa".

Filippiläiskirjeen toisen luvun mukaan Jeesuksella oli Jumalan muoto, mutta hän luopui omastaan, tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon ja tuli ihmiseksi, veljeksemme. Hän oli Jumalan lähettämä ja Jumala.

Isä sanoo Poikaansa Jumalaksi Heprealaiskirjeen ensimmäisessä luvussa: "Mutta Pojastaan hän sanoo: -- Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka."

Isä lähetti Poikansa maailmaan. On yksi Jumala - mutta kolme persoonaa. He voivat siksi puhua, toinen voi lähettää toisen, ja Isällä, Pojalla ja Pyhällä Hengellä on omat tehtävänsä ihmisen pelastamisessa. Mutta Isä, Poika ja Pyhä Henki jakavat yhden nimen ja ovat yksi totinen Jumala. Jeesuksesta sanotaan Kolossalaiskirjeen toisessa luvussa, että "Hänessä on jumaluus ruumiillistunut koko täyteydessään". "Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa".

"Me tiedämme myös, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, jotta tuntisimme hänet, joka on Todellinen. Ja tässä Todellisessa me elämme, kun olemme hänen pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on tosi Jumala ja iankaikkinen elämä." 1.Joh.5:20

Jeesus sanoi: "minä olen tie, totuus ja ELÄMÄ" (Joh 14:6)

Vain Jumala on elämän antaja: "Näettehän nyt: minä olen ainoa, ei ole muuta jumalaa minun rinnallani. Minä lähetän kuoleman, minä annan elämän..." (5. Moos. 32:39) Niin Isä kuin Poikakin voi antaa ihmiselle elämän: "Niin kuin Isä herättää kuolleet ja antaa heille elämän, niin antaa myös Poika elämän kenelle tahtoo." (Joh. 5:21) Vain yksi ainut totinen Jumala voi antaa elämän: Isä, Poika ja Pyhä Henki. "Pyhä, Pyhä, Pyhä, on Herra Sebaot!" lauloivat kerubit Jesajan näyssä - siis kolmeen kertaan Pyhä.

Jeesus sanoo: "Minä annan heille ikuisen elämän. He eivät koskaan joudu hukkaan, eikä kukaan riistä heitä minulta." Joh. 10:28

Jeesus sanoi: "Minä olen ylösnousemus ja elämä. Joka uskoo minuun, saa elää, vaikka kuoleekin, eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko tämän?" (Joh.11:26)

Kannattaa kuunnella myös täältä selitys tuohon kohtaan: www.rkk-sansa.net/

Se, joka tarttuu Jeesuksen käteen, tarttuu samalla hetkellä Jumalan käteen.
Ihmistä ei voi kukaan riistää Jumalan kädestä.
Jeesus sanoi: "...eikä kukaan voi riistää heitä ISÄNI kädestä" (Joh. 10:29)
"Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku,
eikä kukaan ryöstä heitä MINUN kädestäni." (Joh. 10:28)

Äänestä

Mitä meidän Jeesuksen mukaan pitää tehdä voidaksemme elää ikuisesti? 

– Ensiksi meidän on hankittava tietoa taivaallisesta Isästämme Jehova Jumalasta ja myös hänen Pojastaan Jeesuksesta Kristuksesta, joka antoi elämänsä meidän puolestamme. Tämä merkitsee, että meidän täytyy tutkia Raamattua.

Miten tiedon hankkiminen Jehova Jumalasta auttaa meitä elämään ikuisesti? 

– Aivan niin kuin tarvitsemme joka päivä ruokaa, meidän täytyy myös joka päivä kuulla tai lukea Jumalasta. Raamatussa sanotaan: ”Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka lähtee Jumalan(Jehovan) suusta.” (Matteus 4:4 KR 92). Meidän täytyy hankkia tietoa myös Jeesuksesta Kristuksesta, koska Jumala lähetti Poikansa ottamaan pois syntimme. Raamatussa sanotaan: ”Ei kukaan muu voi pelastaa kuin hän(Jeesus).” Siinä sanotaan myös: ”Sillä, joka uskoo Poikaan, on ikuinen elämä.” (Apostolien teot 4:12; Johannes 3:36 KR 92)

Mikä oli Jumalan alkuperäinen suunnitelma ihmiskunnan suhteen?

Se selviää Raamatun alkulehdiltä. Hänen tarkoituksensahan oli, että ihmiset eläisivät Jumalan hallitusvallan alaisina ikuisesti Eedenin kaltaisessa paratiisikodissaan, lisääntyisivät ja laajentaisivat tätä paratiisikotia. Eikä hän ole muuttanut suunnitelmiaan. Tuli vain väliin kiistakysymys siitä, kenellä on on oikeus hallita tätä maailmankaikkeutta. Tätä kiistakysymystä ratkaistaan parhaillaan. Jumala kuitenkin lupasi heti kiistakysymyksen ilmennyttyä, että tulisi Vapauttaja eli Siemen(Jeesus Kristus) joka murskaa Saatanan(tämän kapinoitsijan, joka asetti tämän kiistakysymyksen) ja tekee tyhjäksi kaikki kapinan ja synnin seuraukset. Synnin palkkahan oli kuolema. Jeesus siis omalla kuolemallaan lunasti ihmiskunnan kuoleman orjuudesta, jotta ihmiskunta voitaisiin jälleen ennallistaa täydellisyyteen ja elämään täällä maan päällä ikuisesti. Mikäli hyväksyy tämän Jehova Jumalan järjestelyn, ja ottaa vastaan Jeesuksen lunastusuhrin, niin silloin on mahdollista saada tulevaisuudessa ikuinen elämä täällä maan päällä.

Mikä ihana tulavaisuuden odote meillä onkaan. Mutta meidän on tehtävä siinä oma osuutemme, jotta saisimme nauttia noista siunauksista. Jehova Jumalalla on suunnitelma, miten hän Jeesuksen välityksellä tulee poistamaan pahuuden täältä maan päältä, ennen kuin ihminen tuhoaa itsensä ja koko maapallon. Maailman tapahtumat todistavat sen puolesta että tuo aika ei olisi kovinkaan kaukana.

Äänestä
  • Ei jeesus ole opettanut mitään tuollaista, se on seuraajien käsitys hänen opetuksestaan,sillä tiedon hankkiminen jumalasta,tietää ikuista elämää uskonnoille ja aatteille,ei ihmiselle
    Jeesus kehoittaa tutkimaan omaa sisäistä pahuuttaan, ja ymmärtämään se.
    Kristinusko kuitenkin perustuu pahan vastustamiselle, ja siten pahuuden, ja uskontojen aatteiden ikuistamiselle
    sekä ihmisen pitämistä tuskassa ja kärsimyksessä,jotta uskonnot aatteet voisivat hallita ikuisesti.
    Silloinkuin ihminen ymmärtää itsensä, ja oman psykologisen perimänsä, niin tuska ja ahdistus päättyy sekä uskonnot ja aatteet käyvät tarpeettomiksi, ja kuoleutuvat pois, sillä ei ole muuta pahaa olemassa kuin ihminen, ja hänen luomansa jumalat

    Äänestä

  • mitään järjestöä(jehovan todistajat) pelastuakseen.
    Ja turhaa on pelotella ihmisiä Harmagedonin taistelulla, kun sillä alunperin tarkoitettiin raamatussa 600 ekr. käytyä Megiddon taistelua. Johon toisin kuin jehovien maailmanloppuun löytyy kyllä pätevät todisteet.

    Äänestä

  • Todellisuudessa Jeesus poisti ihmiskunnan karman.
    Ihmiskunta oli Luciferiin sidottu ennen lunastusta ja kaikki ihmiset syntyivät tälle tasolle aina uudestaan.
    Jeesus pakotti kuolemanruhtinaan poistamaan tuon esteen.
    Tämä maapallo luotiin ihmisen paluuta varten. Että me ihmiset kilvoituksen ja tuskan kautta pelastaisimme sielumme ja olisimme kypsät kohoamaan korkeampiin maailmoihin.
    Se on MAALLISTUNEEN KIRKON keksintöä että aikojen lopussa ponnahtaa haudan pohjalta se sama ruumis lihoineen ja luineen.

    Äänestä

  • tapio.perttula kirjoitti:

    Todellisuudessa Jeesus poisti ihmiskunnan karman.
    Ihmiskunta oli Luciferiin sidottu ennen lunastusta ja kaikki ihmiset syntyivät tälle tasolle aina uudestaan.
    Jeesus pakotti kuolemanruhtinaan poistamaan tuon esteen.
    Tämä maapallo luotiin ihmisen paluuta varten. Että me ihmiset kilvoituksen ja tuskan kautta pelastaisimme sielumme ja olisimme kypsät kohoamaan korkeampiin maailmoihin.
    Se on MAALLISTUNEEN KIRKON keksintöä että aikojen lopussa ponnahtaa haudan pohjalta se sama ruumis lihoineen ja luineen.

    tuohon, että "aikojen lopussa ponnahtaa haudan pohjalta se sama ruumis lihoineen ja luineen", sehän on mahdotonta, koska tuo ruumis on kyllä jo sinne mädäntynyt ja maatunut. Mutta se, että me olemme Jumalan muistissa, mahdollistaa sen, että hän voi valmistaa meidät uudelleen vastaamaan tuota alkuperäistä siinä määrin, että meidät voidaan tunnistaa. Olisiko tämä mahdollista Kaikkeuden Luojalle?

    Äänestä

käy ilmi sielun asema ja sen kyky oivaltaa kaikki jumaluudesta.
Iankaikkinen elämä on itsestäänselvyys, joka monien elämien saatossa lopulta konkretisoituu.

Äänestä
  • Ei jeesus ole lunastanut kenenkään karmaa,vaan näyttänyt esimerkkiä, mite tuosta karmasta vapautudaan,mutta
    hänen seraajansa, eivät sitä ymmärtäneet, ja keksivät hänen nimissään lunastusopin,jonka hallitsijat m
    huomasivat oivalliseksi hallitsemisen välineeksi, ja niinpä se miekalla ja verellä, levitettiin ympäri eurooppaa.
    Tuo karma, eli ihmisen psykologinen perimä (KÄRSIMYSTEN PYÖRÄ), siihen eivät uskonnot halua kajota, vaan lupaavat sille pelastusta kuoleman jälkeen taivaassa
    Kaikki perustuu uskoon, pelastuksesta, mutta pelastusta se ei tuo,vaan ihmisen henkisen kehityksen pysähtyneisyyden, ja näin pahan ikuistamisen maailmassa hyvan idean avulla
    Maailma on täynnä hyviä aikomuksia, mutta pahoja tekoja.
    Se johtuu siitä, että tuon hyvän toteuttamiseksi taroitu pyhittää keinot

    Äänestä

Luonnollisesti Jeesus on eräs ohjaajista ja hän ilmentää Kristusenergiaa. Kun kukin ilmentää Kristusenergiaa niin Kristusenergia ylösnousee ihmisessä, siis tulee tietoiseksi itsestään yksilönä.

Kun Kristusenergia ( se on: Agape-rakkaus ) on aktivoitu niin ihminen saavuttaa vähitellen enkelinsä. Hän on ollut koko ajan tuo salaperäinen "Jumala", jota hän on ehkäpä rukoillut ja hartaasti huokaillut tämän perään. Ollessaan "Jumalassa" eli enkelissään, joka hän todellisuudessa on ja on aina ollut, hän havaitsee olevansa autuaallisessa ykseydessä.

- He tuntevat totisen Jumalan ----> se on: He ovat tuo "Jumala" eli oma enkelinsä ja näkevät ihmiseltä ikuisesti salatun Kokonaisuuden.
- He tuntevat hänet jonka sinä olet lähettänyt -----> Enkeliksi transformoiduttuaan enkeli tuntee enkelit ja sen että hän itse oli kerran maallinen Kristus. Kristus ihmisen hahmossa. Yksi maallisista Kristuksista oli Jeesus. Nyt taivaan valtakunnassa solaarinen enkeli näkee kokonaisuuden niinkuin vuorelta nähdään maailma. Tietenkään mitään painoarvoa ei ole yksittäisellä muurahais-ihmisellä, koska kokonaisuus on niin valtaisa suhteessa yksittäiseen varjo-muurahaiseen.

Jumalalinen Kokonaisuus tekee varmasti jossain vaiheessa täystyrmäyksen jolloin maallinen varjopersoona katoaa näkymättömiin. Tyrmäys on luvuin: ääretön - 0

Tästä syystä voi sanoa, että ihmiset ovat jo kirkastettuja. Mitään ongelmia, tai ihmisiä, ei ole ollut olemassakaan kun katsotaan vuoriperspektiivistä. Maallinen elämä ja varjopersoona on Solaarisen Enkelin uni. Enkula heitti varjonsa maan piiriin, ja varjonsa kautta hän voi kokea teatteria.

Äänestä

että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala,
- Ei ole erillistä Jumalaa vaan sinä yksin olet Jumala


Jumala, ja hänet jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
sinä olet lähettänyt. Sinä olet Yhtä Jumalan kanssa joka lähetti Kristusenergian.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä? kirjoitti:

Joh. 17:3. Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.

Onks tietoo? Mielipiteitä? Tulkintaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu