Elokuvaohjaajaksi?

göörli

Hei, olen 13 vuotias tytteli, ja haaveilen elokuvaohjaajan urasta. Kysymykseni kuuluu, mitä kaikkea alalla pitää osata ja mitä niistä asioista voisi alkaa harjoittamaan nuorena? Vastaukset olisivat kultaa!

4

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • göörli

      Ja asuinpaikkani on Oulu.

      • H --_--

      • Käsitykseni mukaan Oulussa toimii hyvin aktiivisia nuorten leffakerhoja. Suosittelen ottatmaan siitä selvää koska niistä saa hyvää alkuopastusta elokuvanteon alkutaipaleelle. Meillä täällä etelässä (keravalla) toimi vuosi pari sitten hyvällä menestyksellä useampikin kerho, muttaa nyt kun vetäjistä on puutetta ovat ne hiipuneet. Älä sinä kuitskaan anna periksi vaan ota leffanteko kevyesti mutta tosissasi sitotuneena.


      • göörli00
        filmivirtanen kirjoitti:

        Käsitykseni mukaan Oulussa toimii hyvin aktiivisia nuorten leffakerhoja. Suosittelen ottatmaan siitä selvää koska niistä saa hyvää alkuopastusta elokuvanteon alkutaipaleelle. Meillä täällä etelässä (keravalla) toimi vuosi pari sitten hyvällä menestyksellä useampikin kerho, muttaa nyt kun vetäjistä on puutetta ovat ne hiipuneet. Älä sinä kuitskaan anna periksi vaan ota leffanteko kevyesti mutta tosissasi sitotuneena.

        Kiitos todella paljon todella hyvästä vastauksesta! Otin selvää noista kerhoista, ja onhan sieltä parikin löytynyt. Nyt sitten vaan liittymään. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      20
      2912
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      191
      2693
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1606
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      250
      1375
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      106
      1190
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      40
      1036
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      987
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      894
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      135
      879
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      784
    Aihe