Kauupunkilehti Turkulainen kirjoitti 13.9 artikkelin,että turkulainen nainen sai270 sakon ja lisäksi asioiden
omistajille 100 e ja 500 e oikeuskuluja.Oikeuskulut olivat yhteensä. 1000e.
Lehti mainitsi,että tuomioita on jaettu myös lunapeista.
Mitä ihmettä vanhemmat uskaltavat enään tehdä kurittomille lapsille kun santa ei riitä?
Lahjoako heidät rahalla vai?
Annetaanko tällä lapselle valtaa ja se ,että hän ottaa tilanteen hallintaan?
Ja jos lapsi esim.juoksee ulos kielloista huolimatta ja vanhempi yrittää estää sitä,onko se pahoinpitelyä?
Mitä vanhemmat enään uskaltavat tehdä?Ei mitään.
Lapsi saa kyllä vnhempiaan nimitella,hakata käsivarteen,heitellä tavaroita jne..
Kouluissahan tämä kärjistyy,lapset voivat haistatella,heitellä opettajaa esineillä,tehdä mitä vain ja opettajat ovat voimattomia,pelkäävät seurauksia.
KOVA TUOMIO Lapsen tukistamisesta
8
388
Vastaukset
tulee traumoja...
- ei hyvä...
itse sain nulkkina luunappeja, tukkapöllyä ja joskus remeliä peffaan.
Siitä huolimatta olen lainkuuliainen ja sosiaalinen yksilö ja pärjäillyt ihan mukavasti. - kielsin erästä läskiä
pilalle hemmoteltua poikalasta potkimasta pallolla tahallisesti toisten fillareita ihan täydet, lastaan koulusta odottava "äiti" katsoi minua murhaavasti.
Aiheutin ilmeisesti trauman sille lapselle sen ämmän mielestä mitään ei saisi siis sanoa eikä mitenkään kieltää pahanteosta.
Mitähän se "äiti" olisi tuumannut jos se poika olisi potkaissut pallolla pari kertaa peräkkäin tahallisesti sitä "äitiä" päin näköä?!
Tietenkään ei olisi sanonut mitään ettei vain tule poikaparalle traumoja. - 15+17
Läskit, ruipelot ja nykyset pissaliisat ja lasset on vapaakasvatuksen tulosta.
Voitte vaan kuvitella minkälaista Suomessa on 50 vuoden päästä. - näin on
Mitä alttiimpi lapsi on rikkomaan rajoja ja luistamaan velvollisuuksista, sitä tiukempi ja ankarampi häntä kohtaan täytyy olla. Tämä on ihan psykologinen fakta. Luonnostaan tunnollisuuteen ja yhteistyöhön taipuvainen lapsi ei tarvitse niin ankaraa kuria kuin syntymästään luonnevikainen. Jos tällaiselle kurittomalle yksilölle ei anneta kuria, niin hänen temperamenttinen kurittomuus korostuu ja kasvatus persoonallisten piirteiden osalta epäonnistuu. Aikuisena hän on persoonaltaan lyhytjänteinen ja suuressa vaarassa ajautua rikollisuuteen. Parinkymmenen ikävuoden jälkeen ihmisen luonne ei enää paljoa muutu, joten silloin on kaikenlaisten kukkahattutätien ihan turha yrittää oikaista vinoon kasvanutta luonnetta päähän silittelyllä. Kasvatus on myöhäistä siinä iässä.
Lopulta liberaali kasvatus voi johtaa siihen, että nuori masentuu ja tekee itsemurhan. Lapsi ei kurista juuri kärsi, mutta kurittomuudesta hän voi joutua aikuisena maksamaan kovan hinnan.- kpl
ovat lainsuojatomia.
- RAJASEUDUN-RAMPO
mopo karannut käsistä niin isiltä kuin pojilta ?
- hop hop
Jokanen on kuullu sadut Vaahteranmäen Eemelistä ... nehän sulki sen vajaan.
Lasta voi rankaista olematta väkivaltainen: arestipenkin jokainen lapsi ymmärtää, jopa jääkiekkoilija.
Jalkapallosta tutut Vihreä, Keltainen ja Punainen kortti ovat hyvä apuväline opettamisessa.
Kun lapsi tekee jotain älytöntä, annetaan siitä ensin keltainen kortti ja mahdollisuus hyvittää virhevalinta jollain 'hyvällä teolla'. Jos ei tekoa tule ja törttöily jatkuu, annetaan punainen kortti ja ikävuosien mukaan arestipenkkiä. 4 vuotias 4 minuuttia 7 vuotias 7min.
Ton kun ajaa sisään jo kolme-neljävuotiaalle, niin ei myöhemmin tarvitse kuin antaa niitä keltasia kortteja.
Toiset on oikein leikannu pahvista sellaset kortit, aluksi, että pikkuset ymmärtää mistä on kyse...
Kyllä lasta voi rangaista väkivallattomasti. Ellei sitten vapauden riisto tulkita väkivallaksi. Silloinhan koko yhteiskunta on väkivaltainen?
Vanhemmille lapsille määräaikainen nettikielto on paras/pahin rangaistus. Siihenkin voi soveltaa noita jalkapallosta tuttuja kortteja.
Älkää vanhemmat alistuko lastenne terroriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3946747Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754315Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1034047Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443674Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373658Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1553631Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483559Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413113Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143084Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1082822