Häneltä kysyttiin tuolla alaketjussa, että kuinka kauan se vauvakaste riittää pitämään
lapset Jumalan omina.
Käytännössähän useimmiten nämä alkavat kiroilla ja valehdella jo aivan pieninä.
Paljon ennen rippikoulua monet käyttävät jo keksikaljaa, tupakoivat ja saattavat käyttää huumeita, harrastavat
seksiä jne.
Opettajat ovat nykyisin voimattomia jo alakouluissa, kun nämä "veden avulla vanhurskautetut"
riehuvat , nimittelevät eivätkä tottele ketään.
Onhan heitä opetettu, kuten kunnon luterilaiset tekevät, joten siinä ainakaan ei ole vika.
Miksi sillä vauvakasteella ei ole mitään vaikutusta lasten käyttäytymisessä?
lapset Jumalan omina.
Käytännössähän useimmiten nämä alkavat kiroilla ja valehdella jo aivan pieninä.
Paljon ennen rippikoulua monet käyttävät jo keksikaljaa, tupakoivat ja saattavat käyttää huumeita, harrastavat
seksiä jne.
Opettajat ovat nykyisin voimattomia jo alakouluissa, kun nämä "veden avulla vanhurskautetut"
riehuvat , nimittelevät eivätkä tottele ketään.
Onhan heitä opetettu, kuten kunnon luterilaiset tekevät, joten siinä ainakaan ei ole vika.
Miksi sillä vauvakasteella ei ole mitään vaikutusta lasten käyttäytymisessä?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jätän vastaamatta niille, joita en pidä vastauksen ansainneina.
Kysymys on niin hölmö, ettei sitä osaa oikein sijoittaa kenenkään uskovan suuhun.
Kuinka kauan ihminen muuten elää synnittömänä kuultuaan evankeliumia tai saatuaan synninpäästön?
sillä silloinhan paljastuis koko lapsikasteen mielettömyys!
Laput silmillä on niin mukava elää!
Totuus on se, että t.h ei pysty vastaamaan millään asia-argumentilla vaan hyökkää vain henkilökohtaisella tasolla uskovien kimppuun, jotka ovat uskovien kasteen ottaneet.
kastamattomat lapsethan ne kovasti kiroilee, kun ne on jätetty maailmaan
lasten parissa työskentelevät ovat huomanneet, että kastamattomat lapset ovat leikeissään ilottomia...johtuisko siitä. että ILO on yksi Pyhän Hengen lahja.
että nämä eivät ole naukkailleet keskikaljaa, kuten monissa vauvakastetta kannattavissa
kodeissa tehdään.
Äidit saattavat ostaa sitä lapsilleen!
Pienessä hiprakassa on niin mukavaa lapsen olla.
Eivät sellaiset äidit tiedä kristillisestä kasteesta mitään. Samat äidit kastavat uskovia kissojaankin Jeesuksen nimeen.
Sinullahan on hyvin magian täyttämä mielikuvitus kristillisestä kasteesta. Eivät näytä kastetut lapsetkaan olevan mitään pulmusia. Kyllä se synti vaanii heti tähän maailmaan tultaessa. Kuka puhuikaan perisynnistä? Hiekkalaatikollakin toinen lyö toista lapiolla päähän, eikä se kristillinen opetus ja kasvatus ole nykyaikana mikään itsestäänselvyys. Päinvastoin luulen että se on poikkeus.
No kiroilla ja valehdella osaavat aikuiset uudestikastajatkin, vaikka luulisi että heillä aikuisina olisi enemmän ymmärrystä, ainakin silloin kun haluavat puhua muista (luterilaisista) kristityistä pahaa. Usein sydämen tilaa onkin vaikeampaa havaita ulkonaisen tekopyhyyden alta.
vauvakasteen tehosta on syntynyt lukiessani tätä palstaa.
Vauvakasteellahan on maaginen teho:
-se poistaa vauvalta synnit perisyntiä myöten
-se lahjoittaa vauvalle Pyhän-Hengen ja armolahjat-
-se vanhurskautta vauvan
-se uudestisynnyttää vauvan
-se tekee vauvasta uuden luomuksen jne jne
Joten melkoisesta taikavedestä on kysymys.
Siksi ihmettelenkin, että miksi sen tulokset eivät näy kastettujen elämässä, vaikka näitä yritetään opettaa myöhemmin?
VAlehtele niin paljon kuin mieli sietää! Ihan vapaasti voit pilkata luterilaista uskoa ja valehdella sen päälle!
Kerran teet tiliä Jumalan edessä sanoistasi.
Ei ole mitään syytä vastata tuollaisille rienaajille! Sanotte olevanne uskossa, mutta pelkkiä riidan haastajia te olette - ja kykenemättömiä mihinkään keskusteluun.
Outoa, että kiellät oppisi pääkohdat eli kyse ei ole valehtelusta, jos se tuodaan esiin.
Mieti vähän, että kenen äänellä syytät ja vihaasi ilmennät, mutta toisia syytät.
Kyllä opetusta ja kuriakin tarvitaan. Tässä monet vanhemmat ovat epäonnistuneet pahasti. Jeesushan käski myös opettaa.
En ole varma olisiko hän käyttänyt tässä opetuksessa myös ruoskaa. Mutta uskonrauhan rikkojana Hänet olisi ainakin nykyaikaisessa oikeusistuimessa tuomittu. Jeesushan mellasti temppelissä kaataen pöytiä ja todennäköisesti ruoskimalla uskovia.
Maagisesti ymmärretty kaste onkin pelkkää "taikavettä", mutta uskovalle se on uudestisyntymisen peso. Joka ei ole ottanut Jeesusta vastaan, hän ei ole päässyt "kasteen armoon", eikä häneltä silloin voi mitään Hengen hedelmiä odottaakaan. Kristillinen kaste on niin suuri Jumalan teko että siinä lahjoitetaan ihmiselle koko Jeesuksen lunastustyö, mutta jos sitä ei uskossa vastaanoteta silloin se on ihmisen kannalta vain pelkkää vettä.
Täytyy vain sanoa: tehkää parannus ilkydestänne!
Tällä riitelyllä ja uskomme vääristelyllä vedätte päällenne tunnottomuuden ja tuomion!
Viestisi oli hyvä esimerkki maagisesta ajattelusta. Ymmärrät kristillisen kasteen magiaksi. Mikä on sitten magian ja kristillisen kasteen ero? Kasteen välineellistäminen jonkin "tehon" aikaansaamiseksi on magiaa, ei kristinuskoa. Lisäksi puhut vain vauvoista vaikka Jeesus käski kastaa kaikki kansat - myös aikuiset.
Ettekö itse myös riitele? Onko riitelyä se, että ette saa sanoa viimeistä sanaa ja lausua tuomioitanne?
Jos hiukan olet rehellinen ja katsot, ketkä täällä riitelee ja menee vain henkilökohtaisuuksiin, niin ketkähän tässä ilkeitä ovat.
tarkoita vesikastetta vaan Jeesuksen VERI puhdistaa Häneen uskovat.
1 JOH 1:7: Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niin kuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, VERI puhdistaa meidät kaikesta synnistä.
HEBR 9:14 kuinka paljoa enemmän on Kristuksen VERI, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!
HEBR 9:22 Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamista.
----
Niin evankeliumi on VEREN evankeliumia ei veden evankeliumia.
Jeesuksen lunastustyö eli "veren evankeliumi" otetaan kasteessa uskon kautta vastaan. Ja Raamattua vähänkin ymmärtävälle "peso" tarkoittaa juuri tässä yksinomaan vesikastetta.
Peso viittaa vedellä pesemiseen sisäisesti sydämessään.
´Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa. Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.´
´Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi, pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan.´
He olivat tehneet parannuksen. Paavali kirjoitutti: ´olitte´. Jumala puhdisti heidän sydämmensä.
Jeesus opetti: "Jos joku janoaa, niin tulkoon minun tyköni ja juokoon. Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat." Mutta sen hän sanoi Hengestä, joka niiden piti saaman, jotka uskoivat häneen; sillä Henki ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei vielä ollut kirkastettu.
Jeesus opetti myös sydämen puhdistamisen eli pyhittämisen tärkeydestä: "Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisältä ne ovat täynnä ryöstöä ja hillittömyyttä! Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi!"
Luterilaisuudessa näyttää olevan voimakkaasti vallalla se käsitys että "KASTE" on ns "uudestisynnyttämisen" mouto! Eli tarkoittaen sitä, että viedään sylivauvat "kasteelle" jossa päälaelle valellaan "uudestisyntymisen peso"! -(Tiit 3:5)
Jakeessa käytetty "peso" sanan kreikkalainen ilmaisu on "loutron", eli =(lutroon) ja tuo sana on suomeksi = "pesu"! Eli Jumalan sanan ja Pyhän Hengen vastaanottamisessa uskon kautta Jeesuksessa uskova "pestään" puhtaaksi synnin saastasta! Tuo jae ei tarkoita vesikastetta joksi sitä yritetään vääntää, vaan vesikaste on aivan eri asia ja se on Kreikaksi = "baptizoo"!
Tuo Tiituksen kirjeen jae on käsitetty toisin kuin mitä se mielestäni tarkoittaa.
Uudestisyntymisen peso ei suinkaan ole kastevesi ,vaan Raamattu selvästi ilmoittaa, että MIKÄ meidät puhdistaa synnistä. Sillä "Evankeliumin Sana" puhuu Jeesuksen sovintoverestä ja ilmoittaa näin,-
"Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa "VERI" puhdistaa meidät kaikesta synnistä. -(1 Joh 1:7)
Ja Raamattu jatkaa edelleen - "Tahtonsa mukaan hän synnytti meidät -TOTUUDEN SANALLA! (Jaak 1:18)
Tämä taas tarkoittaa sitä, että sisimmässämme syntyi -TAHTO- tutkia Jumalan SANAA PYHÄN HENGEN VALOSSA!
Raamatun Evankeliumi tuo selvästi esiin, että KASTE ei ole pelastustoimi, vaan se on evankeliumin SANA ristin sovitustyöstä joka meidät pelastaa ja tämä evankeliumin pelastuksen SANA on itse Jeesus Kristus! Siis, kun Jeesuksen SOVINTOVERI on se, joka meidät pelastaa uskon kautta, niin on selvää, että "uudestisyntymisen peso" on Jeesuksen VEREN puhdistava vaikutus!
Apostolien teot 22:16 on jae, joka usein myös asetetaan "vauvojen" kastamiseen pelastustoimenpiteenä.
Siinä lukee - "anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi"!
Kun me äsken tuossa edellä luimme, että Jeesuksen -VERESSÄ = (1 Joh 1:7), on synnin puhdistava vaikutus, niin se tarkoittaa siis sitä, että syntimme pestään pois "USKON KAUTTA JEESUKSEN SOVINTOVEREN PUHDISTAVASSA VOIMASSA", ja sen vaikutuksessa "uskon kautta"!
Ellet ota vastaan tuota tietoa, niin sinä et silloin sitä myöskään usko! Sinun pitää saada se tietää jotta voit sen uskoa, eikö totta!? Jos siis uskot, niin Jeesuksen veri on silloin puhdistanut =(vanhurskauttanut) -sinut "Sanan uskomisen perusteella" Jeesuksessa Kristuksessa!
Tuossa samassa jakeessa lukee -"anna kastaa itsesi"!. Kun siis antaa Evankeliumin SANAN Jeesuksen sovitustyöstä tulla itselleen pelastukseksi, niin SANA kehoittaa -
"anna kastaa itsesi", tarkoittaen = (pelastettuna uskovana)!
Luterilaisessa tunnustuskirjassa lukee kasteesta jotenkin tähän tapaan:
"Mitä kaste hyödyttää?"
- KASTE- vaikuttaa syntien anteeksi saamisen, vapahtaa kuolemasta ja perkeleestä ja
- KASTE- antaa iankaikkisen autuuden kaikille, jotka uskovat Jumalan sanat ja lupaukset!
Mutta Raamatun opetuksen pohjalta katsottuna tuossa edellä olevassa opissa pitäisi tuon (KASTE) sanan kohdalla lukea - Jeesus Kristus!
Elikä siis näin...
>Jeesus Kristus - vaikuttaa syntien anteeksi saamisen, vapahtaa kuolemasta ja perkeleestä, ja
>Jeesus Kristus - antaa iankaikkisen autuuden kaikille, jotka uskovat Jumalan sanat ja lupaukset!
Sitten on (1 Piet 3:18-22) ja jakeessa (21) maininta , joka mitä ilmeisemmin on usein irroitettu lyhennettynä asiayhteydestään pois -"irralliseksi jakeeksi"!
Siis näin: ->
Tämän "VERTAUSKUVAN mukaan, vesi nyt teidätkin pelastaa kasteena"!
Tässähän Pietari kertoo, että kahdeksan sielua pelastui veden kautta - ARKISSA! MUTTA huomaa mitä hän tässä korostaa...!
("Tämän vertauskuvan mukaan, vesi nyt teidätkin pelastaa kasteena")!...joka ei ole lihan saastan poistamista...
"Lihan saasta" =(Synti)! jota vesi ei voi pestä pois, vaan sen tekee Jeesuksen Kristuksen veri "uskon kautta" joka puhdistaa meidät kaikesta synnistä! Näinhän Raamattu ilmoittaa! ->
(1 joh 1:7 "Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, (VERI) puhdistaa meidät kaikesta synnistä")!
Mutta katsotaanpa hieman lähemmin tuota Pietarin tekstiä...
Tuossa Nooan -ARKISSA on (kolme) asiaa jotka ovat keskeisiä huomata!
1.- Kahdeksan sielua! = (ihmiset jotka piti pelastaa!)
2.- ARKKI! = (Jeesus Kristus!)
3.- Vedenpaisumus! = (Jumalan tuomio!)=(synnin hauta)!
Elikä, kun Jumala käski Nooan rakentaa "ARKIN", joka kuvaa pelastusta, eli =(Jeesusta ), ja kun USKOSSA astutaan sisälle tuohon pelastuksen ARKKIIN kuten Nooa ja hänen perheväkensä, niin vasta sitten vesi voi tulla "ylitse kasteena"! Ja siinä ei hukuta, vaan PELASTUTAAN, (siis miten), senvuoksi, että meillä on turva Jeesuksessa Kristuksessa = (Arkissa)! Kun siis Jumalan "tuomio", eli vedenpaisumus tuli, niin uskovat jotka astuivat "pelastuksen arkkiin" = (Jeesus), niin he olivat jo turvassa "ARKIN SÄSÄLLÄ", mutta vedenpaisumus = "Jumalan tuomio" hukutti syntisen maailman, mutta pelasti vanhurskaat uskovat jotka olivat sisällä ARKISSA veden varassa!
Markuksen Evankeliumi 16:15-16...ilmoittaa Jeesuksen sanoin->
"Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu"!
Tuossa ei puhuta "kasteesta ja uskosta", vaan USKOSTA ja KASTEESTA!
Elikä siis ...
JOKA USKOO = (on ottanut Evankeliumin sanan vastaan uskossa ja on tehnyt uskon ratkaisun ja valinnut Jeesuksen seuraamisen!)
JA KASTETAAN = (viet vanhan syntisen luontosi Jeesuksen kanssa vesihautaan jonne se upotetaan kokonaan.=(kaste)!
SE PELASTUU = (kun noustaan ylös vesihaudasta Jeesuksen kanssa jo uskon kautta pelastettuna uskovana uuteen ylösnousemus elämään, niin silloin = (olet uusi luomus Jumalan hengessä)!
Raamattu ei tunne ilmaisua - lapsikaste tai aikuiskaste!
Vaan ainoastaan yhden kasteen, eli sen joka suoritetaan niille, jotka ottivat uskossa Evankeliumin SANAN vastaan ja USKOIVAT SEN, sekä menivät Raamatun sanan kehoittamina vasta sitten kasteelle = (uskovien kasteelle) -jossa vanha syntinen "lihan luontomme" haudattiin kasteen hautaan!
Tunteet eivät ratkaise Raamatun pelastus sanomaa oikeaksi tai vääräksi, vaan Jumalan SANA!, elikä Jumalan sanan ilmoitus! Jeesus sanoo - "Minä olen TIE,TOTUUS ja ELÄMÄ. ei kukaan mene ISÄN tykö muutoin kuin minun kauttani." (Joh 14:6)!
Uskon, kuulemisen ja kuuliaisuuden kehoitus tulee Jumalan SANASTA!
- (Room 10:17)-
"Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN kautta!"
Tunteet sinänsä ovat hyvä asia, mutta tunteilla saatetaan lähteä etsimään ihmislihan tunteille "hyvältätuntuvia uomia" Jumalan palvelukseemme, jotka myöhemmin Raamatun sanaa vasten tarkasteltuina voivat osoittautua -"PARHAAN" viholliseksi!
Koskaan ei pidä katkaista Raamatun jakeita omien tunteitten todistajaksi sen omasta alkuperäisestä asiayhteydestään! Kuten tuossa Pietarin sanomassa on usein tehty! Eli ->"Vesi nyt teidätkin pelastaa kasteena"! Siinä edellähän luki "Tämän vertauskuvan mukaan", ja sitten vasta jatkuu tuosta jae eteenpäin! "Vesi nyt teidätkin pelastaa..."
Näin tehden "vääristyy" Jumalan kokonaisilmoitus aivan toiseksi kuin mitä se todellisuudessa on!
Siunausta hänelle joka uskossa ottaa Jumalan - SANAN, eli - Jeesuksen vapahtajakseen!
Lue Raamatustasi seuraavat jakeet - (1 Piet 1:22-23)!
Siunausta ja Kristusvaloa elämääsi!
Terv, mathetes
´Kuka on se, joka voittaa maailman, ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika? Hän on se, joka on tullut veden ja veren kautta, Jeesus Kristus, ei ainoastaan vedessä, vaan vedessä ja veressä; ja Henki on se, joka todistaa, sillä Henki on totuus. Sillä kolme on, jotka todistavat: Henki ja Vesi ja Veri, ja ne kolme pitävät yhtä.
Jos me otamme vastaan ihmisten todistuksen, niin onhan Jumalan todistus suurempi. Ja tämä on Jumalan todistus, sillä hän on todistanut Pojastansa. Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on todistus itsessänsä; joka ei usko Jumalaa, tekee hänet valhettelijaksi, koska hän ei usko sitä todistusta, jonka Jumala on todistanut Pojastansa. Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassansa. Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.´
Veri on syntien sovitukseksi ja Vesi on sydämmen puhdistumiseksi ja Henki todistaa Jeesuksen Jumalan Pojaksi.
Sillä kolme on, jotka todistavat: Henki ja Vesi ja Veri, ja ne kolme pitävät yhtä.
Kasteessa on nuo kaikki läsnä: Henki ja Vesi ja Veri.
kummit ja papin?
Pesossa, jotka olivat kristillisen kasteen esikuvia, on myös mukana maallinen vesi, joka
Jumalan sanaan yhdistettynä on se synnistä puhdistava vesi. Samoin on kasteen veden laita, koska se perustuu Jumalan sanaan, tulee siitä synnistä puhdistava vesi.
4. Moos. 8:7
Ja puhdistaaksesi heidät tee näin: Pirskoita heihin synnistä puhdistavaa vettä, ja ajattakoot he koko ruumiinsa partaveitsellä ja peskööt vaatteensa ja puhdistakoot itsensä.
Ja Uudessa Liitossa ei päde VT:n "pyhät toimitukset". Jos ne pitäisi säilyttää, niin uhrikäytäntökin pitäsisi olla voimassa.
Ja lisäksi, mistä löydät Raamatusta, että kastevesi Jumalan sanaan yhdistettynä (sekoitettuna) olisi puhdistava vesi. Antakaa pelastaa sen sijaan on suoraan apostolien tekstiä ja henkilökohtaista kutsua Jumalan lapseuteen. Se tapahtuyu sydämen tasolla ja sydämen tasolla tapahtuu Jumalan kutsu ja ihmisen suostumus Jumalan lapseksi.
Kukaan ei voi tehdä Jumalan lapsia sakramenteilla ja varsinkaan toisia, kuten lapsikasteessa tehdään.
Kastehan on juuri sydämen ympärileikkausta Jeesuksen ympärileikkauksella, joka tehtiin Jeesuksellekin lapsena.
Kirjoitit:
>>>Ja lisäksi, mistä löydät Raamatusta, että kastevesi Jumalan sanaan yhdistettynä (sekoitettuna) olisi puhdistava vesi.
Kastamaton lapsi ei ole vielä ikuisuusolento.
Kasteessa lapsesta tulee ikuisesti elävä sielu. Kaikki Kristukseen kastetut nostetaan kerran maasta Jumalan valtaistuimen eteen tuomittavaksi.
Jes. 26:19
"Mutta sinun kuolleesi virkoavat eloon, minun ruumiini nousevat ylös. Herätkää ja riemuitkaa, te jotka tomussa lepäätte, sillä sinun kasteesi on valkeuksien kaste, ja maa tuo vainajat ilmoille."
Jokainen ihminen ON IKUISUUSOLENTO!!!
Saarn. 3:11
"Myös iankaikkisuuden Hän on pannut heidän sydämeensä, mutta niin on, että ihminen ei käsitä tekoja, jotka Jumala on tehnyt."
Etpä taida sinäkään käsittää.
tuossa puhutaan ikuisen elämän kaipauksesta; ihmisestä luotiin "elävä sielu"; mutta ei vielä ikuisesti elävää sielua, muutenhan ihminen eläisi ikuisesti synnin tilassa
valitettavasti kastamaton ei kuulu ikuisesti elävään Kristuksen ruumiiseen
vain kastettu lapsi kuuluu ikuisesti elävään Kristuksen ruumiiseen