Kokoomuksen toimittajataustainen kansanedustaja Tuulikki Ukkola sanoi tänään eduskunnassa, ihmisoikeusasioista keskusteltaessa, pitävänsä Jussi Halla-ahon saamaa tuomiota sananvapauden kannalta käsittämättömänä. Tuulikki Ukkolan tytär Sanna Ukkola on I-S:n toimittajana kirjoittanut Halla-ahosta vähemmän miellyttävään sävyyn. Mielenkiintoinen asetelma.
Tuulikki Ukkola ihmettelee tuomiota!!!!!!!!!!!!!!!!
Ministeri Praks
10297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kansankiihottajia ei saada kuriin.
Jos todellakin on niin, että ko herran "satiiriset" kirjoitukset eivät täytä lakiteknisesti kiihotus kansanryhmää vastaan rikoksen tunnumerkkejä, niin silloin laissa on kyllä vika. Kun halla-ahon kirjoituksia ja sanomisia tarkastellaan kokonaisuutena, niin ei ole epäilystäkään etteikö kyse ole vihasta ja sen lietsomisesta tiettyjä vähemmistökansanryhmiä kohtaan.
Muutenkin on outöa, ettei kukaan tunnu uskaltavan sanoa ääneen sitä mitä halla-aholaisuus todellisuudessa edustaa; äärioikeistolaista rasismin täyteistä ulkomaalaisvastaisuutta eikä todellakaan mitään maahanmuuttopolitiikkakritiikkiä. On se kumma kun muiden maiden vastaavanlaisten ilmiöiden uutisoiminen ei tuota tuskaa, mutta meillä Suomessa leikitään ettei keisarilla ole vaatteita.
hurahtanut vasemmistolainen huuhaa humanisti ajattelee noin,ei tavallinen suomalainen.
ei näe kaikkialla suurta monikulttuurista salaliittoa ja vasemmistolaisia. Muta halla-aho-lahkolaisia nyt ei voikaan pitää millään tavalla tervepäisinä ihmisiä. Se joukko on täysin vainoharhainen, niin kuin lahkot yleensäkin.
Halla-aholle tulee 2011 varma ääni joka helsinkiläiskodista, joka kärsii maahanmuuton ja monikulttuurisuuden haittavaikutuksesta. Hyysärit eivät voi kansan protestille mitään.
Vajaan kahden vuoden päästä Halla-aho pääseekin sanomaan mielipiteensä eduskunnassa.
Teidän hyödyllisten idioottien avustuksella.
tuskinpa eiran elätti edes itse uskoo omiin juttuihinsa - kunhan hankkii rasismilla itselleen hyväpalkkaisen duunin.
asialla. Meidän on noustava päättäväisesti vastustamaan vihamielisen islamin invaasiota Suomeen!
äärimmäisenä oikealla, kyllä. Ja sinne marginaaliin hän ja hengenheimolaisensa myös jäävät.
häpeää Tuulikki Ukkolaa, enkä nyt tarkoita tätä Halla-aho kommettia.
Suomalaiset ryhdistäytyvät ja arvostelevat islamia, islamin kielteisistä puolista on saatava puhua ei vain sananvapauden nimissä vaan moraalin ja vapauden nimissä, vapaus ja moraali ovat vahvoja aseita
niihin Suomi turvaa
Kaari Utrio
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8437684