Kookospähkinä

Kaisa

Miten avataan kaupasta ostettu kokonainen kookospähkinä? Ja onko sen sisällä kookosmaitoa?

4

3427

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkko

      KOOKOSPÄHKINÄ (Cocos nucifera)

      Kookospalmu on trooppisten alueiden tärkeä hyötykasvi ja kookospähkinä on kookospalmun hedelmä. Yksi palmu tuottaa 50-100 hedelmää vuosittain. Puun lehvästöön kehittyy hedelmä, jonka vihreän tai keltaisen kuoren alla on kuitukerros ja sen sisältä löytyy itse kookospähkinä. Pähkinän ruskean, kivikovan kuoren alla on valkoinen, muutaman senkin paksuinen hedelmäliha. Onton pähkinän sisällä on mietoa nestettä, jota kutsutaan kookosmaidoksi.

      Kookospähkinä on tuore, kun ravistettaessa neste hölskyy hedelmän sisällä. Hedelmän vanhetessa ja kypsymisen edistyessä neste imeytyy hedelmälihaan.
      Kookospähkinän toisessä päässä on kolme, tummaa pistettä. Ne puhkaistaan ja kaadetaan pähkinän sisällä mahdollisesti oleva kookosneste talteen. kuori rikotaan löymällä voimakkaasti vasaralla ympäri hedelmän keskikohtaa.

      Kookospähkinän hedelmälihan voi raastaa ja käyttää erilaisiin jälkiruokiin tai leivonnaisiin. Hedelmämalto sopii myös eksoottisiin kana- tai kalaruokiin. Kookosmaitoa voi käyttää juomiin tai kastikkeisiin.

      Kookospähkinät säilyvät hyvin kuivassa ja kylmässä, 1 - 2 asteen lämpötilassa.

    • pähkinän särkijä

      kookospähkinän sisällä on maitoa,mikäli se ei ole pääsyt kuivumaan,eli jos kookospähkinä ei ole yli kypsä.Kookospähkinä on sopiva,kun se hölskyy ravistettaessa. Sen saa rikki helpoiten,kun lyö tukevalla veitsellä sen kuoren rikki siitä päästä,missä on kolme isohkoa mustaa pistettä.

      • pähkinänmaistaja

        milloin kookospähkinää voi vielä syödä- milloin se on vanhentunut? ostin kaupasta pähkinän, ja kun löin sen rikki, oli hedelmäliha irtonainen möykky ruskean kuoren sisällä, eikä maitoa ollut ollenkaan. uskaltaako sen syödä?


    • kuinkasaisinrikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      903
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      668
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    8. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      594
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      502
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      105
      458
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe