heippa! jos joku vain viitsis niin olkaa kilttejä ja vastailkaa seuraaviin kysymyksiin:
1, olen aloittamassa siivous yritystä toiminimellä ja mulla on liiketoimintasuunnitelma tehtynä, onko järkeä edes hakea lainaa tai rahoitusta mistään yritykselle, kun mulla on luottotiedot menny.. pääoman tarve olisi n 10 000€.
2. paljonko mahdollinen starttiraha on ja miten se määräytyy?
3.olen työtön, sivutoimena opiskelen ja saan elämiseeni vain asumistukea... menetänö senkin jos otan sen toiminimen?
jos joku haluaa kertoa muutakin, esim paljonko NOIN summamutikassa toiminimellä töitä tekevälle kertyy maksuja kk.ssa... olis mahtavaa. KIITOS ETUKÄTEEN!!! onneksi on paikka jossa voi *tyhmiä* kysellä =) terv. lapin likka
1, olen aloittamassa siivous yritystä toiminimellä ja mulla on liiketoimintasuunnitelma tehtynä, onko järkeä edes hakea lainaa tai rahoitusta mistään yritykselle, kun mulla on luottotiedot menny.. pääoman tarve olisi n 10 000€.
2. paljonko mahdollinen starttiraha on ja miten se määräytyy?
3.olen työtön, sivutoimena opiskelen ja saan elämiseeni vain asumistukea... menetänö senkin jos otan sen toiminimen?
jos joku haluaa kertoa muutakin, esim paljonko NOIN summamutikassa toiminimellä töitä tekevälle kertyy maksuja kk.ssa... olis mahtavaa. KIITOS ETUKÄTEEN!!! onneksi on paikka jossa voi *tyhmiä* kysellä =) terv. lapin likka
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jellou!
Mikäli olet pitkäaikaistyötön on sinulla paremmat mahdollisuudet saada tukia yrittämisen aloittamiseen. Kannattaa kysyä omasta työvoimatoimistosta mitä suosittelevat ja mistä tilanteessasi voisi saada pääomaa aloitukseen sekä starttirahasta. Starttiraha käsittääkseni vaihtelee nykyään, mutta kait se on (muistan kuulleeni) noin 600-700e / kk. Tähänkin saat vastauksen siis työkkäristä. Lue myös Finveran kotisivuilta yrittäjille myönnettävistä lainatakauksista jne.
Mikäli perustat toiminimen, menetät kaikki tuet koska olet tällöin duunissa. Asumistuesta en tiedä voiko sitä saada mikäli tulotaso on silti pieni.
Suosittelen laittamaan osakeyhtiön. Tällöin jos joku kusahtaa, et ole itse vastuussa firman veloista vaan ne kaatuvat firman mukana ja pääset "pälkähästä". Vain ne lainat jotka takaat omalla nimelläsi jää tietenkin niskaasi, mikäli sellaisia on. Oy:n perustaminen maksaa 360 euroa. Osakepääoman 2500e voit vain laittaa tilille ja nostaa samantien pois. Se on siis firman käytössä olevaa rahaa, eli sen voi kierrättää tilillä vaikka lainarahalla.
Kulut: toimitila, alvit, yrittäjäeläke, sähkö, puhelin, auto, tilitoimisto... riippuu mitä sinulla on. Jos toimitilat ovat kotona niin kulut aika pienet.
oukki doukki ja kiitosta paljon!!!! jelppasi!
Jos olet luottotietosi menettänyt, niin srattirahaa et ehkä saa. Etkä 10,000 lainaa. Paitsi joltain kaverilta. Ei se siihen tyssää, se yrittäminen. Mietin vain, että mihin tarvit 10,000? Ja sitä varmaan miettii rahottajakin. Olen itse ihan samassa jamassa kuin sinä, minulta vain ei puutu kuin puolet sinun rahantarpeesta. Yrittäämään pääsee ilman omaa yritystäkin. Minusta jopa parempi ajatus. Eikä luottotiedot haittaa eikä ulosotto vie kaikkia.
no se 10 000 olis pakettiautoon (käytettyyn) jotta saan välineitä kuljetettua.. sitten olis siivouskoneita 2kpl ja yhden hinta lähtee tonnista ylöspäin.. sitten kaikki muu matsku mitä siivous hommissa tarvitsee..kuten kärryt ym.. ja tietty sitä alkupääomaa.. voihan sen toiminimenkin teitty laittaa ilman alku rahaa... mut onko järkee ?ja millä koneita kuskaa...
Kyllähän se kymppitonni suhahtaa kuin tyhjää yritystä perustaessa. Kannattaa myös huomioida, että jollain on elettäväkin, ennen kuin yritys alkaa tuottamaan.
Osta ns.valmisyhtiö, OY. Maksaa alun toista tonnia. Koska sinulla on luottotiedoissa häikkää, hommaa siihen nimeksi joku kaveri tai tuttu ( hallituksen varsinainen jäsen ). Sulla voi olla vaikeuksia saada EPR. Voit omistaa kaikki OY:n osakkeet, mutta luottotietojen puutteessa sinun ei kannata olla missään nimenä, vaan kaverisi. Parin kuukauden päästä pidät ylimääräisen yhtiökokouksen ja erotat vanhan hallituksen ja määrät paikalle itsesi. Näin helppoa se on. Parissa kuukaudessa olet jo auton ostannut osamaksulla, hankkinut puhelimet liittymineen, kaikki koneet ja laitteet, tehnyt sopimukset, ym, mihin tarvii puhdasta nimeä.
starttiraha ei ole laina ja siitä ei tartte maksaa veroja se on jo maksettu eikä starttirahaa tartte maksaa takaisin joten en usko ettei sinulta sitä evätä