Holokaust - Punaisen Ristin häpeä?

Klo 19 tuli TV:stä ohjelma, joka toivottavasti pian uusitaan.

Siinä selvisi se käsittämätön lepsuilu, jota kansainvälinen Punainen Risti osoitti 1940-luvulla natsien aloittaman (pääasiassa juutalaisiin kohdistuneen) kansanryhmien vainoamisen ja keskitysleireille sekä tuhoamisleireille siirtämisen yhteydessä.

Tuollainen sivulle katsominen ja tosiasioiden kieltäminen oli tuolloin 1940-luvulla niin raukkamaista vastuunpakoilua Punaisen Ristinkin taholta, että vain holokaustin täysi kieltäminen voi olla vielä alhaisempaa.

Suomessa onneksi tuollainen moraalin totaalinen romahtaminen lienee täysin mahdotonta, vai mitä lukijamme arvelevat?

12

211

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsunamikeräyksestä?
      waltion oplikaatioihin meni rahat tjn
      eikä wieläkään ole spr todistanut että aasiaan olisi mennyt senttiäkää awustuksina ?
      se siitä moraalista suomessa :=)

    • Kylläpä palstan antisemitistit pillastuivat, kun viittasin illan tv-ohjelmaan kansaivälisen Punaisen Ristin lepsuilusta natsien tuhoamisleirien kohdalla.

      Joko tällä palstalla lusmuilee muutama kovin harras uusnatsi, tai sitten heidän isänsä ovat saaneet hitlerimäisen kasvatuksen, joka on siirtynyt myös jälkipolvien sukurasitukseksi.

      Tervejärkinen osa ihmiskuntaa tunnustaa juutalaisvainot tosiasioiksi, mutta luulevathan tosin eräät salaliittoteorioiden kannattajat amerikkalaisia itseään kaksoistornienkin räjäyttäjiksi.

      Että sellaisia keskustelijoita!

      • Aatteleppaite

        totuudenetsijälle??

        Kun ei väitteleyssä pärjää,on aika ruveta haukkumaan;)


      • Aatteleppaite kirjoitti:

        totuudenetsijälle??

        Kun ei väitteleyssä pärjää,on aika ruveta haukkumaan;)

        Aloitukseni perustuu illalla klo 19 tulleeseen asialliseen ohjelmaan Punaisen Ristin ja holokaustin välisistä epäselvyyksistä.

        Oletko siis eri mieltä sen ohjelman tekijöiden kanssa?


      • Salainen ampuja

        mutta vaihtoi nikkinsä eikä sitä rehellisenä miehenä voi tunnustaa.


    • Osallistuessaan peittelyyn.

      Ei ole syytä antaa rahaa tänäkään päivänä. Asenteista päätellen heidän keskuudessaan elää vahvana natsismin henki edelleenkin.

      Esiinnytään hyväntekijöinä. Kovalla palkalla tottakai, ja hölmöt maksaa. "Hyväntekijä" oli sekin, joka syöpäsairaiden lasten rahaa taskuihinsa kerättyään juoksi TV-kameraa karkuun.

      Punainen risti on myös osallistunut valheelliseen propagandaan ja juutalaisvastaiseen kiihotukseen israelia vastaan yhdessa Reutersin ja palestiinalais-propagandistien kanssa palestiinalaisterroristien iskujen ja vastaiskujen suhteen.

      Luottamukseni punaiseen ristiin on mennyt täysin, enkä aio tarjota mahdollisille kerääjille muuta kuin keskisormea.

    Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1714
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1222
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      906
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      874
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe