ei mene hyvin ei

mitenkä se nyt noin

Mitenkä se nyt noin??

" 4. Fundamentalistikristittyjen oma tutkimus, 1995
Tuli siihen tulokseen että uskovien osuus on suurempi huonosti tienaavien ja heikosti koulutettujen keskuudessa. Uskon asioita tärkeänä heikosti koulutetuista pitää 63 %, vastaavan luvun ollessa 53 % korkeasti koulutettujen keskuudessa. Yli 50 000 $ tienaavien keskuudessa vastaava prosentti on 48, kun taas alle 20 000 $ tienaavien keskuudessa prosentti on 66.

Vaikka tuloista ei suoranaisesti voida vetää johtopäätöstä älylliseen kapasiteettiin, on olemassa vahva yhteys suurten tulojen ja korkean ÄO:n välillä. Älykkyyden ja tulojen yhteyttä ei tutkimuksessa otettu esille. "

http://www.stabu.net/uskojaao.html

5

428

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli puolet

      Aika pieniä nuo erot ovat. Voi olla aika keveä tutkimus. Huomaa että sekä korkeasti koulutetuista että matalampien koulutusasteiden ihmisistä ENEMMISTÖ pitää uskonasioita tärkeinä.

      Sitten vielä tuosta äö-uskovaisuudesta, Aö-testi ei ole mikään pätevyyden tai tehokkuuden mittari. Sillä ei voida esimerkiksi valita yritysjohtajaa, hammaslääkäriä, tai ekonomia. ÄÖ-testi mittaa vain joitakin suppeita psyykkisiä kykyjä. Siitkin on kiistaa miten älykkyyttä tulisi mitata.

      Mon joka oni äö-testissä hyvä, ei silti ole rikas. Eli ei se äö-testi ole kaikki kaikessa.

      • -..-...--.

        Olihan tuolla linkin takana useampikin tutkimus...

        Aika tasaiseen tahtiin tulee aina sama tulos, että älykkyys/koulutus korreloi ateismin kanssa.


    • ÄO, on pelkkää fuulaa.
      Eikä ihminen ymmärrä kääntyä Herran puoleen kuin hädän hetkellä.
      Shalom.

      • asafd

        että tällaiseen juttuun ja sen johtopäätelmiin saadaan uskovaisilta ihan omakohtainen todistus. Kirjoita ihmeessä lisää.


    • Fund. mentalist

      Jos sinulla olisi korkea ÄÖ niin osaisit tehdä oikeita päätelmiä. Esimerkiksi siitä, miksi me elämme rauhan tilassa, ei sodassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1219
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      67
      859
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      793
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      146
      648
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      279
      625
    6. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      619
    7. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      45
      592
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      36
      541
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      536
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      520
    Aihe