ei mene hyvin ei

mitenkä se nyt noin

Mitenkä se nyt noin??

" 4. Fundamentalistikristittyjen oma tutkimus, 1995
Tuli siihen tulokseen että uskovien osuus on suurempi huonosti tienaavien ja heikosti koulutettujen keskuudessa. Uskon asioita tärkeänä heikosti koulutetuista pitää 63 %, vastaavan luvun ollessa 53 % korkeasti koulutettujen keskuudessa. Yli 50 000 $ tienaavien keskuudessa vastaava prosentti on 48, kun taas alle 20 000 $ tienaavien keskuudessa prosentti on 66.

Vaikka tuloista ei suoranaisesti voida vetää johtopäätöstä älylliseen kapasiteettiin, on olemassa vahva yhteys suurten tulojen ja korkean ÄO:n välillä. Älykkyyden ja tulojen yhteyttä ei tutkimuksessa otettu esille. "

http://www.stabu.net/uskojaao.html

5

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli puolet

      Aika pieniä nuo erot ovat. Voi olla aika keveä tutkimus. Huomaa että sekä korkeasti koulutetuista että matalampien koulutusasteiden ihmisistä ENEMMISTÖ pitää uskonasioita tärkeinä.

      Sitten vielä tuosta äö-uskovaisuudesta, Aö-testi ei ole mikään pätevyyden tai tehokkuuden mittari. Sillä ei voida esimerkiksi valita yritysjohtajaa, hammaslääkäriä, tai ekonomia. ÄÖ-testi mittaa vain joitakin suppeita psyykkisiä kykyjä. Siitkin on kiistaa miten älykkyyttä tulisi mitata.

      Mon joka oni äö-testissä hyvä, ei silti ole rikas. Eli ei se äö-testi ole kaikki kaikessa.

      • -..-...--.

        Olihan tuolla linkin takana useampikin tutkimus...

        Aika tasaiseen tahtiin tulee aina sama tulos, että älykkyys/koulutus korreloi ateismin kanssa.


    • ÄO, on pelkkää fuulaa.
      Eikä ihminen ymmärrä kääntyä Herran puoleen kuin hädän hetkellä.
      Shalom.

      • asafd

        että tällaiseen juttuun ja sen johtopäätelmiin saadaan uskovaisilta ihan omakohtainen todistus. Kirjoita ihmeessä lisää.


    • Fund. mentalist

      Jos sinulla olisi korkea ÄÖ niin osaisit tehdä oikeita päätelmiä. Esimerkiksi siitä, miksi me elämme rauhan tilassa, ei sodassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe