Ei muuten jeesuksen aikana vihitty yhtään paria luterilaisessa kirkossa yöllä, eikä muutenkaan.
http://www.iltalehti.fi/vantaa/2009091710266014_va.shtml
http://www.iltalehti.fi/vantaa/2009091710266014_va.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirkon sakramenteista nuorin, se tuli käyttöön muistaakseni vasta 800-luvulla, siihen aikaan Kirkko oli vielä jakutumaton eikä luterilaisuudesta ollut mitään tietoa. Tämä Vantaalla suoritettava ennätysvihkiminen lienee aivan puhdasta luterilaisuutta aivan samalla tavalla kuin virsienlaulun maailmanennätyksetkin. Kyllä kai se sopii hyvin luterilaisuuteen, jos se vain on luterilaisten mieleen.
Käydäänhän sitä ehtoollisellakin porukalla, jonottaen.
Jeesuksen aikana oli hyvin vaikea vihkiä yhtäkään paria luterilaisessa kirkossa, koska silloin ei luterilaista kirkkoa ollut olemassakaan. Avioliitto-käytäntö nykymuodossaan ei sitä paitsi ole kovin vanha juttu.
On hyvä, että ihmiset haluavat sitoutua toisiinsa, ja tällaisesta yövihkimisestä jää varmasti hyvä muisto.
Yöt on kyllä muuta meininkiä varten, jos tositarkoituksella asialla ollaan! Näin on
ollut isoäidin ajoista asti. Lisätuloja kai tälläkin yötyö-keksinnollä havitellaan, ei kai Piispat ja kirkko välita vaikka yöllä alttarilla mitä vain touhuttaisi kunhan roposet kirstuun kilahtaa. Ei kai mikään pappi
housujaan keskellä yötä jalkaansa rupea vetämään, ellei siitä etua koituisi.
on sitten taas niitä, jotka voivat erota :)