Mulla on ulosotossa vajaa 2000 euroa ja nyt viimeisestä palkastani 960e meni 160e suoraan ulosottoon. Nyt haluaisin siirtää eräältä nettilompakolta rahaa 700-1000e nordean tililleni. Voiko ulosotto ottaa tuosta summasta jotain itselleen vai peräti kaiken? Pääseekö ne ylipäätään tarkastelemaan tilin saldoa/liikennettä?
Ottaako ulosottomies?
väiski24
5655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... jos ehtii. Kun siirrät rahaa omalle tilille, mene heti pankkiin ja tyhjennä tili.
Saattaa käydä niin, että ulosottomies vie tilille jääneistä varoista osuutensa ... tai nappaa oitis seuraavat suoritukset, joita tilille tulee suojaosuuksista välittämättä. Ulosottoon joutuneitten pankkitileillä on kuulemma seuranta, jonka itse ymmärrän niin, että ulosottomies pystyy vajauttamaan tiliä kuukausittain jättäen sinne vain suojaosuuden.
jos olet kiltisti joka kuukausi sinne maksanut. Ei uo ihan tuosta vaan saa kenenkään tilejä seurata, serannalle pitää olla raskauttava syy ja siihen tarvitaan voudin lupa. Joten oletan että voit vapaasti siirtää rahat tilillesi.
tai näkemään sen että olet siirtänyt tollasen summan tililles ja alkaa siitä utelemaan.Yksinkertaista on vain vaihtaa tilinumeroa toiseksi nettilompakkoon ja siirtää toiselle tilille ne itselläni ainakin rahat menevät ihan muuhun tiliin ku siihen mitä käytän/omaani ylipäätänsä ulosoton takia.
saa ennen pitkää selville velallisen muut tilit. (Ainakin sosiaalitoimistossa ja ehkä myös KELAssa voidaan ottaa yhteyttä pankkiin/pankkeihin? ja tiedustella, onko tietyllä henkilöllä muitakin tilejä kuin ne, jotka hän on etuusviranomaisille ilmoittanut.)
Mutta kuinkahan raskauttavin perustein vouti voi ruveta epäilemään velallisen pimittävän tilejä ja varoja? Entä miten usein tätä tapahtuu ulosottovelallisten määrään suhteutettuna?