Ystävätoiminta

?????

Täällä kun on paljon maahanmuuttokriittistä porukkaa, ajattelin kysyä onko kukaan teistä tutustunut esim. SPR:n ystävätoimintaan ( http://www.redcross.fi/tulemukaan/ystavaksi/fi_FI/ )? Sitä kautta jokainen voi olla mukana auttamassa maahanmuuttajia sopeutumaan osaksi suomalaista yhteiskuntaa. En tiedä vapaaehtoista ystävää etsivien maahanmuuttajien taustoista tarkemmin, mutta voisin kuvitella ettei ainakaan kaikki ole työn perässä muuttaneita eurooppalaisia vaan joukossa on myös ns. hankalampia tapauksia, joiden on työn ja kielitaidon puutteen takia vaikea solmia kontakteja tavallisiin suomalaisiin. Mitä mieltä olette tällaisesta toiminnasta?

Omasta mielestäni erityisesti kehitysmaista tulleet maahanmuuttajat tarvitsee kipeästi myös sellaisia kontakteja, jotka eivät ihannoi kaikkea erilaisuutta eivätkä unelmoi mahdollisimman monikulttuurisesta Suomesta. Kuinka moni olisi valmis uhraamaan vapaa-aikaansa tällaisten kontaktien solmimiseen ja auttamaan heitä sopeutumaan uuteen kotimaahansa? Joskus aina tuntuu siltä, että suuri osa maahanmuuttokriittisistä toivookin maahanmuuttajien sopeutuvan mahdollisimman huonosti ja aiheuttavan paljon ongelmia, jotta Suomi saataisiin pysymään etnisesti mahdollisimman suomalaisena tai ainakin eurooppalaisena. Toivon tietysti olevani väärässä, mutta näen niin paljon sanoja ja vain vähän tekoja.

En tietenkään tarkoita, että kaikilla olisi velvollisuus hankkia juuri maahanmuuttajakavereita. Maahanmuuttajien integroitumista voi edistää monella muullakin tavalla. Monille tällainen toiminta kuitenkin sopii hyvin, ja jos ei tiedä miten siinä pääsisi alkuun, SPR tarjoaa yhden mahdollisuuden. Kaikkein helpointa maahanmuuttajiin tutustuminen on tietysti aloittaa omasta lähiympäristöstään, jos siihen vain on mahdollisuus.

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      "Kaikkein helpointa maahanmuuttajiin tutustuminen on tietysti aloittaa omasta lähiympäristöstään, jos siihen vain on mahdollisuus." Tervetuloa Vuosaareen asumaan. Täällä joutuu tutustumaan maahanmuuttajiin halusi tai ei. Voin vakuuttaa, ettei mikään traumatisoi ihmistä enempää kuin asuminen tällaisessa getossa kuin Vuosaari. Ainoastaan somaliassa on enemmän somalineekereitä kuin Vuosaaressa. Tämä on täydellinen etnohelvetti. Muilta osin juttusi oli tyypillistä, ala-arvoista hyysäripaskaa jota kuulee joka tuutista.

      • ap.

        Voisitko kertoa, mikä teki mielestäsi tekstistäni "ala-arvoista hyysäripaskaa"? En osaa ottaa tosissani sellaista kritiikkiä, jota ei vaivauduta perustelemaan mitenkään. Saan siitä vain sellaisen vaikutelman, että kirjoittaja yrittää kiinnittää huomion pois esittämistäni asia-argumenteista. Jos olen väärässä, ole hyvä ja esitä kritiikillesi perusteet.

        Suhtaudun maahanmuuttoon erittäin kriittisesti ja toivon todella, että mahdollisimman suuri osa maahanmuuttajista saadaan omaksumaan suomalainen elämäntyyli ja arvomaailma. Miten se onnistuu, jos maahanmuuttajat elävät omissa sulkeutuneissa yhteisöissään ja heidän ainoat merkitykselliset kontaktinsa valtaväestöön rajoittuu monikulttuurisuusilluusiossa eläviin suvaitsevaisuushörhöihin, jotka kannustavat heitä pitäytymään heidän "eksoottisissa" ja "jännitävissä" tavoissaan?


    • mimi1

      Kaikki maahanmuuttajat eivät halua sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan eivätkä halua olla tekemisissä suomalaisten kanssa koska näkevät oman kulttuurinsa ihmiset ja tavat parempina. Tunnen maahanmuuttajia, ystävissäni ja sukulaisissa on maahanmuuttajien kanssa avioituneitakin, he ovat sopeutuneet Suomeen hyvin eivätkä pidä esimerkiksi tyttöjä vankeina kotona. Jotkut maahanmuuttajat eivät anna lastensa olla tekemisissä suomalaisten kanssa eivätkä salli ystävyyssuhteita suomalaisten kanssa. Jos lapsi suomalaistuu liikaa hänet saatetaan jopa lähettää siihen maahan takaisin josta ovat tänne turvapaikkaa tulleet hakemaan alunperin.

    • Se Avarakatseinen

      Taidat olla niitä tyyppejä, ovat ehkä pikkuisen matematiikan taidoiltaan kehittyneempinä kuin se primitiivinen alkuasukasheimo, mikä tuli toimeen kolmella numerolla: Yks , kaksi , monta!

      No, älä huoli, suomessahan pääsi kansanedustaksi kokoomus/hienostorouva joka sujuvasti sekoitti miljoonat ja miljardit. = tuhatkertainen virhe.

      Venäläinen helmitaulu laskentamenetelmä voisi edelleen olla avuiksi suurempien lukujen ymmärtämisessä:
      Katsele Sinä ja kaltaisesi kehittymätön/laskutaidoton tämä HELMI-video, ja yritä ymmärtää, miten paljon maailmassa on nykyisin ihmisiä ... olioita???

      http://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE&feature=player_embedded

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      340
      1401
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1365
    4. 168
      1271
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      910
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe