Kuka oli teille (jotka olitte lukenu kirjan ennen elokuvia, niin) suuri pettymys elokuvassa, siis kuka henkilö!? Esim. ulkonäöltä, tai jotenkin muuten! ?¿
huonoimmat...
6
537
Vastaukset
- Edoras
Arwen!!! Siitä oli tehty kovis vaikka on oikeasti nyyhkivä lehmä! Eowyn on vain paras!
- Lissu
Siitä onkin aikaa kun olen sen kirjan lukenut, mutta ei niistä hahmoista kukaan vastannu mun mielikuvitustani (siis ihan hyvät näyttelijät, ei siinä mitään). Ehkä kaikkein eniten pisti silmään hopitit, en ollu kuvitellu niitä noin "kauniiksi". Nyt aloin lukemaan uudestaa kirjaa ja harmittaa kun ei pysty samalla lailla kuvittelemaan niitä hahmoja vaan näitten näyttelijöiden pärstät tulee mieleen.
- Albin
Eli Elijah Wood - ei sopinut pätkääkään hobitiksi. Eniten hobitin näköinen oli Sean Astin.
- pirate_89
hei!
olen ehdottomasti samaa mieltä kanssas... siis et Elijah ei sovi hobitiks.... Sean oli paras.. ja sit Billy ja se toinen oli kans ku luotuja hobitteja... =) - hobittityttö
pirate_89 kirjoitti:
hei!
olen ehdottomasti samaa mieltä kanssas... siis et Elijah ei sovi hobitiks.... Sean oli paras.. ja sit Billy ja se toinen oli kans ku luotuja hobitteja... =)Musta Elijah sopii aivan mainiosti hobitiksi. Elijah, Billy, Dominic(en oo varma kirjotetaanko noin) ja Sean on kuin luotu hobiteiksi. Näyttelijöiden valinta on muutenkin onnistunut musta aivan mahtavasti.
- Galadriel
hobittityttö kirjoitti:
Musta Elijah sopii aivan mainiosti hobitiksi. Elijah, Billy, Dominic(en oo varma kirjotetaanko noin) ja Sean on kuin luotu hobiteiksi. Näyttelijöiden valinta on muutenkin onnistunut musta aivan mahtavasti.
Mielestäni Elijah on todella hyvä ja kokenut näytelijä ikäisekseen, mutta hän nyt vaan ei mitenkään vastannut mielikuvaani hobitista.
Kirjassaan Tolkien oli ensinnäkin kuvaillut Hobittien olevan pieniä (noin 1 - 1.5 kyynärän kokoisiksi), pyöreiksi, ellei jopa sanottaisiinko lihaviksi, joka on varsin ymmärrettävää heidän ruokailutottumukset huomioon ottaen =). Hobitit kuvailtiin myöskin veikeän näköisiksi kasvoiltansa, mutta ei suinkaan komeiksi TAI "söpöiksi".
Nämä viimeksi mainitsemani ulkonäköpiirteet kummastuttivat paljonkin, kun näin ensimmäisen kerran valkokankaalla salskean, hoikan, kauniin ja sanoisinko ikuisella dieetillä elävän Frodo Reppulin.
Tässähän tämä, Sam tosin oli, kuin hobitiksi syntynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490