Eikö muka kukaan muu kuin minä nähnyt Jeesusta perjantaina ja lauantaina Helsingissä ratikassa. Helsingin luterilainen seurakunta oli lainannut Jeesusta taivaasta ja palkannut hänet ratikan kiertoajelun oppaaksi. Mutta ei hän mitään tiennyt Helsingin nähtävyyksistä, vain kirkkoja hän esitteli. Mutta sitä minä vähän ihmettelin, että Jeesus ei esitellyt katolilaista kirkkoa, ortodoksien kirkkoa eikä mitään muistakaan kuin luterilaisia kirkkoja. Onko siis totta, että Jeesus on vain luterilaisten jumala? Mutta se on totta, että Jeesus on nyt sitten palannut. Meneeköhän hän seuraavaksi Tampereelle ja Turkuun, jossa myös väitettiin, että jumalaa ei muka olisi?
Jeesus on täällä tänään (tai eilen)
jessen ystävä
4204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisit käskenyt tulla Jeesuksen POHOJAMMAALLE.
Täällä on taas se Mäntyharjulla ajellut mies. Tapasin taas Jeesuksen, tai ainakin hänen tekonsa ja ulkonäkönsä oli Jeesuksen. Olin eilen perjantaina illalla vähän tuiskeessa, vaikka Jeesus on monta kertaa minulle ilmoittanut, että viina pitäisi jo jättää. Olen vähentänyt tosin. No, olin tulossa kotiin, ja taas Jeesus seisoskeli bussipysäkillä. Hän kutsui minut luokseen, ensin hän huomautti minua alkoholista, sitten hän sanoi, että tämä on nyt tärkeämpää, että kun nyt menet kotiin, varo, tuolla Sibeliuksenkadun (Järvenpäässä siis) kulmalla on kaksi jannua, jotka yrittävät ryöstää ihmisiä. Totta, näin heidät siellä astalo kädessä, mutta minä pelastuin Jeesuksen neuvosta kun kiersin kadunkulman toista kautta. Kiitos Jeesus, sinä olet tosi jumala.
Kirjoitit, että hänen ulkonäkönsä oli Jeesuksen. Mistä sinä tiedät, minkä näköinen Jeesus on?
Niitä on monen näköisiä. Eri kirkoissa kaikissa vähän erilaisia kuvia on. Ja kirjoissa. Mielisairaalat ovat täynnä eri ikäisiä ja näköisiä Jeesuksia. Raamattupalstallakin on yksi joka luulee itseään Jeesukseksi.