Mites esim. tämä Svenska Kulturfonden-säätiö?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Svenska_Kulturfonden_i_Björneborg
Entäs Kokoomuksen taustalla olevat säätiöt.
Miksi vain Keskustalle rahaa jakaneet säätiöt ovat tutkinnan kohteena?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Svenska_Kulturfonden_i_Björneborg
Entäs Kokoomuksen taustalla olevat säätiöt.
Miksi vain Keskustalle rahaa jakaneet säätiöt ovat tutkinnan kohteena?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitavat säätiöiden perustajat ovat huomanneet merkitä puljunsa yhdeksi tehtäväksi demokratian edistämisen! Siinä ero.
Maalaislöiitto halusi toimia niinkuin aina ennenkin - koko totuutta kertomatta, jopa laeista mitään välittämättä - ja petti päättäjiä väärin kirjoitetuilla säätiöittensä säännöstöillä. Helpompi vain osan totuudesta kertomalla aina on saada rahaa kasaan?
Näin on ja tulee olemaan...
Säätiöt saavat jakaa rahaa mihin haluavat, jos ovat tavoitteensa omiin sääntöihinsä kirjanneet. Silloin mm. julkinen rahoittaja voi arvoida, jakaako hän tällaisiin säätiöihin julkista rahaa. Näin ei kepu-taustaisten säätiöisen kohdalla ole asia. Rahaa on jaettu eri tarkoituksiin kuin tilintarkastajille (?), julkisuuteen, RAY:lle tai valitovallalle on kerrottu. Tämä on petos!!!!!!!!!!!
Siksi, ja vain siksi, kepusäätiöt ovat tarkastuksen kohteena.
oli kirjannut sääntöihinsä vain nuorten asumisen tukemisen.
Ja sai siihen tarkoitukseen rahaa valtiolta ja valtion monopoli-RAY:lta.
Eli kepupoliitikkojen vaalituki Vanhaselle ja Kaikoselle ei millään järjellä mahdu säätiön sääntöihin.
Tässä on asian ydin.
Kyseessä on rakenteellinen poliittinen korruptio, kepu on rakennellut hyvän tarkoituksen (nuorten asuminen) turvin savuverhon, jonka suojissa siirretään veronmaksajien rahaa kepupoliitikkojen vaaliuluihin.
Eli kyseessä on 100% selvä poliittinen korruptio.
Näin on. säätiöt ovat kuitenkin vain "pähkinöitä2, kuten pääministerikin on kymppitonneistaan todennut.
Suuremman luonka puhalluksen MTK-kepu on rakentanut järjen rajat ylittäneeseen maatlaoustuki-järjestelmään, jossa mielikuvilla "pientilan emännän aamulypsystä ämmikin keralla" jateaan tuhansia miljoonia vastikkeetonta rahaa maanomistajille maatalousharrastuksen varjolla.
MTK:n satraapit ovat sekä maatalousministeriön neuvottelijoina että edunsaajina. Maksu hoidetaan veronmaksajien rahoista. Toiminnata on tehty täysin laillista, joten siihen eivät oikeusviranomaiset voi puuttua. Siihen auttaa vain kansalaisen äänestyskäyttäytyminen.