Mitä ainetta Jumala on?

Asialliasia vastauksia, saanko pyytää...
16593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lihaa, luuta, ja verta.

Maantomusta.

Äänestä
  • Ei ole lihaa eikä luuta,on ikuinen valkeus.

    Äänestä

  • näkymättömästä luotiin näkyvä, mitä ihmeellistä siinä sitten olisi jos jumala olisi ainetta ja olisi luonut aineen.
    Mutta se on ihme että jumala loi näkymättömästä näkyväisen ja sehän tässä on ihme että liha ei pysty tätä ymmärtämään koska liha(ihminen) on näkyväinen ja jumala ei, mutta kun tulee uskoon niin syntyy uudesti näkymättömästä ja silloin ymmärtää näkymättömän jumalan

    aine(esim ihmisen ruummis iman sielua)=katoavaista

    ihmisen sielu= ikuinen

    jumalahan muovasi ensin ihmisen ruummiin(aineen) ja sen jälkeen puhalsi sielun siihen(näkymättömän aineen/ikuisen)

    Äänestä

  • kuulija kirjoitti:

    Ei ole lihaa eikä luuta,on ikuinen valkeus.

    ja myöskin kiveä, puuta, vettä, ilmaa, tulta, eli kaikki paitsi persoonallisuus tai henkiolento taivaassa.

    Äänestä

Mutta Iisain kannosta puhkeaa virpi, ja vesa versoo hänen juuristansa. Ja hänen päällänsä lepää Herran Henki, viisauden ja ymmärryksen henki, neuvon ja voiman henki, tiedon ja Herran pelon henki. Hän halajaa Herran pelkoa; ei hän tuomitse silmän näöltä eikä jaa oikeutta korvan kuulolta, vaan tuomitsee vaivaiset vanhurskaasti ja jakaa oikein oikeutta maan nöyrille; suunsa sauvalla hän lyö maata, surmaa jumalattomat huultensa henkäyksellä. Vanhurskaus on hänen kupeittensa vyö ja totuus hänen lanteittensa side.

Äänestä

hörhöjen korulauseita; ihmistä suurempi voima, jota monet Jumalaksi sanovat on energiaa, maailmankaikkeuden ylläpitävä elämän energia. Kaikkialla ja aina. Uskonnot ovat syntyneet siksi, että ei ole ymmärretty, mistä OIKEASTI on kysymys.

Äänestä
  • Miten pelkällä energialla voi olla tahto? Ja mikä on se energia joka ylläpitää maailmankaikkeuden elämän energiaa.

    uskonnot ovat syntyneet silloin kun nykyihminen rupesi miettimään kuuta, aurinkoa, luonnon kasvua (ja syksyllä luonnon kuolemaa.) Koska nykyihminen (jonka parmempi lat. nimi olisi Pan Fabulus, eli tarinoiva apina) halusi selityksen tälle kaikelle hän rupesi järkeilemään. Joka kerta kun mitään järkevää selitystä ei löytynyt, tarinaan lisättiin jokin "yliluonnolinen" elementti. Mitä enemmän tiede on löytänyt selityksiä, sitä vähemmälle on jäänyt uskonnon tarve. Paitsi sitten niille ketkä ovat päässet valtaan ja rahaan kiinni uskontojen takia, esim, paavit, papit, poppamiehet, ja imaamit ja sen sellaiset.

    Äänestä

  • Faust Messiah kirjoitti:

    Miten pelkällä energialla voi olla tahto? Ja mikä on se energia joka ylläpitää maailmankaikkeuden elämän energiaa.

    uskonnot ovat syntyneet silloin kun nykyihminen rupesi miettimään kuuta, aurinkoa, luonnon kasvua (ja syksyllä luonnon kuolemaa.) Koska nykyihminen (jonka parmempi lat. nimi olisi Pan Fabulus, eli tarinoiva apina) halusi selityksen tälle kaikelle hän rupesi järkeilemään. Joka kerta kun mitään järkevää selitystä ei löytynyt, tarinaan lisättiin jokin "yliluonnolinen" elementti. Mitä enemmän tiede on löytänyt selityksiä, sitä vähemmälle on jäänyt uskonnon tarve. Paitsi sitten niille ketkä ovat päässet valtaan ja rahaan kiinni uskontojen takia, esim, paavit, papit, poppamiehet, ja imaamit ja sen sellaiset.

    On kyllä totta ettei pelkällä energialla voi olla mikään tahto tai jumaluus. Sanomme että Jumala on Luoja koska tämä on tarkaan ottaen se asia hänestä josta me käyttäen vain järkeä voimme sanoa. Tämä on ihan filosofisesti vältämätöntä, voimme siis sanoa ei että uskomme että jumala on olemassa, vain että sitä voidaan tietää ja perustella järkevästi, että johdonmukaisuus vaati sitä. Tämä Jumala on sitä seuraen oltava ennen luotu maailma ja ennen kuin materia ja aineitta oli olemassa, tai tarkaan ottaen meidän ajanlaskun ulkopuolella ei ennen sitä tai tuon jälkeen.

    Ateismi ei kerta kaikkiaan ole järkevä, meidän pitää vähintään tunnustaa deismiä ollaksemme järkeviä.

    Äänestä

Lue Johanneksen evankeliumista luku4 jakeet 23 ja 24. Ne ovat Jumalan Pojan omat sanat.

Äänestä

Jumalan muoto/aine on ikuinen yliaistillinen tieto ja autuus. :)

Äänestä

”Jumala on Henki”, sanoi Jeesus Kristus (Johannes 4:24). Henki on erilainen olento kuin ihminen. Hengellä on ruumis, ”hengellinen ruumis”, vaikka ihmiset eivät voikaan nähdä sitä (1. Korinttilaisille 15:44; Johannes 1:18). Raamatun kielikuvissa puhutaan jopa Jumalan silmistä, korvista, käsistä ja niin edelleen. Jumalalla on myös nimi: Jehova (2 Moos 6:3 alaviite hepr. Jahve). Raamatun Jumala on siis henkiolento (Heprealaisille 9:24). ”Mutta Herra on totinen Jumala; hän on elävä Jumala ja iankaikkinen kuningas.” (Jeremia 10:10.)

Kaikkivaltias Jumala Jehova ja hänen Poikansa Jeesus Kristus ovat kaksi eri persoonaa. Kaikkivaltias Jumala Jehova on henki. Johannes 1:18 sanoo:" Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika(Jeesus), joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut." Jeesus oli Isänsä kuva, hän heijasti täysin maan päällä ollessaan kaikessa Isänsä ominaisuuksia, siksi voidaan sanoa että kun on nähnyt Jeesuksen , niin on myös nähnyt Isän(Kaikkivaltiaan Jumalan Jehovan).

Äänestä

mielikuvitusta,ei muuta

Äänestä

Ikuinen valkeus,kaiken luja ja holhooja mitään ei ole ilman häntä.

Äänestä

Syöpäkasvain ihmismielessä.

Äänestä

JUMALA, jonka jotenkin voimme käsittää on KAIKKEA, aineetonta ja aineeksi ilmentynyttä TIETOISTA ENERGIAA jota sanomme HENGEKSI.

Äänestä
  • Sinä itse. minä hän nuo ja myös ne kaikki muut. ja puut. ja luomakunta muutenkin pyhää geometriaa ja syöpäkasvaimia!!! Paavi ja brandy lasi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anais Nín kirjoitti:

Asialliasia vastauksia, saanko pyytää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu