eilen pihamaata raivatessamme nostimme edellisen asukkaan istuttamia pottuja kaksi sankollista :) ( sekä muutaman sipulin )
haaveena meillä miehen kanssa olisi istuttaa siis myös ensi keväänä perunaa porkkanaa sipulia mahdollisesti hernettä, salaattia, kurkkua, kesäkurpitsaa jne. mistähän löytyisi (selkeitä) ohjeita tätä prosessia varten kun oikeestaan ei ole minkäänlaista tietotaitoa tähän hommaan. :)
mitä täytyy idättää valmiiksi ? milloin istutus ? minkälainen hoito ?
toinen juttu liittyen samaan, etanoita on ollut samaisen röykkiön kukkien lehdillä paljon, todella paljon,
ja nehän kai syö sitten meidän salaatit jos niille ei mitään tee? vai voiko tehdä? ..
ja vielä jotain tietoa olisi hyvä saada muistakin tuholaisista ja niiden torjumisesta :)
(vaikka aikaa on talven yli, silti olisi kiva saada apua :) )
kirjoittaa : todellaepätoivoinen (merrkel)
kasvimaa
1
495
Vastaukset
- Pihakaheli
Etanat: pitäkää pihanne puhtaana kaikenlaisista kasoista. Etanoille voi laittaa olutansoja ja ostaa Ferramol-nimistä myrkkyä. Ne eivät pidä myöskään hiekasta, joten penkit voi kattaa hiekalla.
Peruna laitetaan itämään noin kuukautta ennen istutusta valoon. Maahan toukokuussa. Ei kalkkia, lannoitetaan perunalannoksella, hevosenkakalla tai vastaavalla. Peruna mullataan pari kertaa, jotta ei viherry ja rikkikset pysyy kurissa.
Sipulit ostetaan istukkaina, liotetaan n. 40 asteisessa vedessä jokunen tunti ja istutetaan siten että kärki jää näkyviin. Lannoita kanankakkavedellä. Harso päälle, jotta sipulikärpänen ei pääse munimaan sipuleihin. Harso pidetään päällä noin juhannuksen jälkeiselle viikolle.
Porkkanan voi kylvää jo huhtikuussa ja se harvennetaan n. 5cm väleihin. Sipulia ja porkkanaa voi kasvattaa saman harson alla, hämäävät tuhohuonteisiä.
Kurkku ja kesäkurpitsa kylvetään huhtikuun puolella purkkeihin ja laitetaan maahan kun hallavaara on ohi ( noin kesäkuun 10 päivän tienoilla). Vaativat vahvaa lannoitusta, esim. ruohokatetta ja kanan/hevosenkakkaa.
Lisää ohjeita mm. Maatiaisen sivuilla, joista etsi siemenluettelo ja lueksi lisää ohjeita sieltä. Laiskottaa jo kirjottaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1897826
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes944041- 682652
Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se741692Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3931616- 641508
Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l201476Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä171141Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3841068Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni791060