kasvimaa

merkel

eilen pihamaata raivatessamme nostimme edellisen asukkaan istuttamia pottuja kaksi sankollista :) ( sekä muutaman sipulin )
haaveena meillä miehen kanssa olisi istuttaa siis myös ensi keväänä perunaa porkkanaa sipulia mahdollisesti hernettä, salaattia, kurkkua, kesäkurpitsaa jne. mistähän löytyisi (selkeitä) ohjeita tätä prosessia varten kun oikeestaan ei ole minkäänlaista tietotaitoa tähän hommaan. :)
mitä täytyy idättää valmiiksi ? milloin istutus ? minkälainen hoito ?

toinen juttu liittyen samaan, etanoita on ollut samaisen röykkiön kukkien lehdillä paljon, todella paljon,
ja nehän kai syö sitten meidän salaatit jos niille ei mitään tee? vai voiko tehdä? ..

ja vielä jotain tietoa olisi hyvä saada muistakin tuholaisista ja niiden torjumisesta :)

(vaikka aikaa on talven yli, silti olisi kiva saada apua :) )

kirjoittaa : todellaepätoivoinen (merrkel)

1

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pihakaheli

      Etanat: pitäkää pihanne puhtaana kaikenlaisista kasoista. Etanoille voi laittaa olutansoja ja ostaa Ferramol-nimistä myrkkyä. Ne eivät pidä myöskään hiekasta, joten penkit voi kattaa hiekalla.

      Peruna laitetaan itämään noin kuukautta ennen istutusta valoon. Maahan toukokuussa. Ei kalkkia, lannoitetaan perunalannoksella, hevosenkakalla tai vastaavalla. Peruna mullataan pari kertaa, jotta ei viherry ja rikkikset pysyy kurissa.

      Sipulit ostetaan istukkaina, liotetaan n. 40 asteisessa vedessä jokunen tunti ja istutetaan siten että kärki jää näkyviin. Lannoita kanankakkavedellä. Harso päälle, jotta sipulikärpänen ei pääse munimaan sipuleihin. Harso pidetään päällä noin juhannuksen jälkeiselle viikolle.

      Porkkanan voi kylvää jo huhtikuussa ja se harvennetaan n. 5cm väleihin. Sipulia ja porkkanaa voi kasvattaa saman harson alla, hämäävät tuhohuonteisiä.

      Kurkku ja kesäkurpitsa kylvetään huhtikuun puolella purkkeihin ja laitetaan maahan kun hallavaara on ohi ( noin kesäkuun 10 päivän tienoilla). Vaativat vahvaa lannoitusta, esim. ruohokatetta ja kanan/hevosenkakkaa.

      Lisää ohjeita mm. Maatiaisen sivuilla, joista etsi siemenluettelo ja lueksi lisää ohjeita sieltä. Laiskottaa jo kirjottaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7213
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4856
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4549
    4. 68
      4256
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4148
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3168
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2888
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2448
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2357
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      209
      2258
    Aihe