Kotikoulusta

Inhottava realisti

Satuin lukaisemaan Sunnuntaisuomalaisesta jutun kotikoulusta, joka on ilmeisesti Suomessakin jo noin 400 lapsen osa. Tarkemmin esiteltiin yhtä perhettä, jossa 10-vuotias tytär kävi äidin opetuksessa kotikoulua, lähinnä uskonnollisista syistä. Raamatun lukeminen oli äidin mukaan päivittäistä.

Äiti on koulutukseltaan luokanopettaja ja isä lukion aineenopettaja. Molemmissa oli haastattelun mukaan jo opiskeluaikana syntynyt ajatus siitä, että koululaitos on väärä paikka heidän lapsilleen. Ilmeisesti ainakin kristillistä kasvatusta on liian vähän tai se on vääränlaista.

Kotikoulua ja sen tuotoksia ei ole Suomessa kovin paljoa tutkittu. Jutussa todettiin vain se, että kotikoulun käyneistä osa kokee vaikeuksia myöhemmissä opiskeluissaan, mikäli vanhemmat eivät enää heitä olekaan jatkuvasti vahtimassa. Kotikoulun käyneistä osa menestyy, osa ei.

Itse pohdiskelin lähinnä paria asiaa.

1. Jos Suomen koululaitos niin hirmuisen huono on, miksiköhän MOLEMMAT vanhemmat sitten ovat kuitenkin sen palvelukseen suuntautumassa?

2. Tätäkö on nykypäivän uskonnollisuus? Eikö enää riitä sekään, että lapset erotetaan toisista "vääräuskoisista" tyystin ja näin heidät jo alusta asti kasvatetaan pitämään itsesnsä erilaisina - ilmeisesti parempina? - kuin muut?

Itse olen törmännyt elämäni aikana yhteen kotikasvattajaan. Hänkin oli ratkaisun tehnyt uskonnollisista syistä. Hänen näkemyksensä olivatkin kyllä vertaansa vailla; hän esimerkiksi kielsi satujen kertomisen lapsille, koska ne eivät ole totta! Mitäpä sellaisesta pikkujutusta, että lapsen psyyken kehitykseen kuuluu normaalina kyky erottaa tosiasiat ja mielikuvituksen tuotteet toisistaan!

Ymmärrän kotikoulun vaikkapa joillakin USA:n alueilla, joilla lapsen koulut voivat olla jopa vaarallisia. Tosin, USA:nkaan koululaitoksen tulokset eivät häikäise. Suomessa lasten opettaminen kotikoulussa on oikeastaan traaginen valinta. Lasten eristäminen ulkopuolisista täyttää ainakin minusta lähinnä aivopesun tunnuspiirteet.

5

441

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei niin mustavalkois

      Kotikoulun käyneilla on ihan hvviä opintomenestystuloksia Suomessa. Osa valitsee kotikoulun uskonnollisista syistä ja osa ihan muista syistä. Minun tuttuni kertoi oppilaasta, joka oli kotikoulussa vammautumisen jälkeen. Oppimistulokset olivat parempia kuin keskimäärin koululuokassa opiskelevalla. Hänen toinen vanhemmistaan taisi olla opettaja mikäli oikein muistan.

      Mikäli lasta vaikkapa kiusattaisiin koulussa eikä koulunvaihto tai muut toimenpiteet auttaisi, voisin harkita ottaa lapsen kotiopetukseen. On erilaisia tapoja oppia. Kotikoulu voi olla joillekin parempi paikka oppia kuin koululuokka. Jos lapsi on kotiopetuksessa, on tärkeää, että hän saa kontakteja muihin ihmisiin ja ikätovereihin kaveripiirin ja harrastusten kautta, ettei lapsesta tule sulkeutunutta peräkammarin poikaa tai tyttöä.

      Myös tapauksissa, joissa koulumatka koituisi kohtuuttoman pitkiksi, voisi kotiopetusta harkita.

      • chris_hitchens

        Höpö höpö. Tuo vammautumisen jälkeinen juttu on ainoa kertomistasi, jolle jotain arvoa voisin laittaa. Uskonnollisista syistä lapsen riistäminen normaalista sosiaalisesta kasvuympäristöstä on törkeää.

        Koulu on paljon muutakin kuin oppimista - tuossa avauksessa mainitussa jutussa varmaan opetuksen sisältö on poikkeuksellisen hyvin OK (kotikouluksi) mutta kuinka laaja se silti voi olla. Kaksi ihmistä ei määräänsä enempään pysty.


      • piiloon.
        chris_hitchens kirjoitti:

        Höpö höpö. Tuo vammautumisen jälkeinen juttu on ainoa kertomistasi, jolle jotain arvoa voisin laittaa. Uskonnollisista syistä lapsen riistäminen normaalista sosiaalisesta kasvuympäristöstä on törkeää.

        Koulu on paljon muutakin kuin oppimista - tuossa avauksessa mainitussa jutussa varmaan opetuksen sisältö on poikkeuksellisen hyvin OK (kotikouluksi) mutta kuinka laaja se silti voi olla. Kaksi ihmistä ei määräänsä enempään pysty.

        "Kaksi ihmistä ei määräänsä enempään pysty."

        Ja joskus sen lapsen on kuitenkin lähdettävä kotoaan pois vanhempien valvonnan alta ja kohdattava syntinen maailma. Aika kova kohtaaminen se tulee sitten olemaan, kun vanhempien kuoltua ei ole kukaan käskemässä. Tynnyrissä kasvaneena kuusikymppisenä on vaikea sopeutua maailmaan, jota ei ole nähnyt ja josta ei ole mitään tietoa.


      • jhihgf
        piiloon. kirjoitti:

        "Kaksi ihmistä ei määräänsä enempään pysty."

        Ja joskus sen lapsen on kuitenkin lähdettävä kotoaan pois vanhempien valvonnan alta ja kohdattava syntinen maailma. Aika kova kohtaaminen se tulee sitten olemaan, kun vanhempien kuoltua ei ole kukaan käskemässä. Tynnyrissä kasvaneena kuusikymppisenä on vaikea sopeutua maailmaan, jota ei ole nähnyt ja josta ei ole mitään tietoa.

        Olen aivan samaa mieltä. Tynnyrissä eli ateistisessa uskonnollisessa tyhjiössä ei voi kasvaa tasapainoisia ihmisiä.


      • kahleissa.
        jhihgf kirjoitti:

        Olen aivan samaa mieltä. Tynnyrissä eli ateistisessa uskonnollisessa tyhjiössä ei voi kasvaa tasapainoisia ihmisiä.

        Jos joku on kasvanut tynnyrissä ulkomaailmaa näkemättä, niin kyllä se on se kotiin kahlittu uskovaisten ihmisten kersa, joka ei saa astua ovesta ulos muualle kuin vanhempien viemänä rukouskokouksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      516
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe