Muutin parikymmentä vuotta vanhaan omakotitaloon, jonka pihalla on vieretysten kolme pensasta, joitten nimi on arvoitus. Pensaisiin on nyt syksyn tullen tullut punaiset marjat, jotka ovat näemmä pareittain. Lehdet ovat sormiliuskaiset (liekö oikea termi), kolme terävää osaa siis (vähän kuin yksinkertaisia vaahteranlehtiä). Mutta kummallista kyllä, samassa pensaassa on sekä näitä sahalaitaisia sormiliuskaisia lehtiä että "tavallisia" suikeita sahalaitaisia lehtiä. Tarkoitus olisi leikata nämä melko vahvarunkoiset pensaat pienemmiksi. Niitä on jäljistä päätellen leikattu ennenkin ja nyt niitten korkeus on reilusti yli kaksi metriä. Saatteko kuvaukseni perustella selville, mitä nämä ovat?
Mikä pensas tämä on?
9
3856
Vastaukset
- Alkup.
Näköjään niitä marjoja voi olla paljon enemmänkin "tertussa" kuin pelkästään kaksi (5,6,7...). Ovat varren päässä noin pihlajanmarjankokoiset punaiset marjat.
- ehkä ei mutta
kyseessä on "paskapensas" eli terttuselja, jonka marjat on myrkyllisiä
http://fi.wikipedia.org/wiki/Terttuselja - Ap.
ehkä ei mutta kirjoitti:
kyseessä on "paskapensas" eli terttuselja, jonka marjat on myrkyllisiä
http://fi.wikipedia.org/wiki/TerttuseljaLehtien muoto on ihan erilainen näissä pensaissani ja marjoja paljon vähemmän. Ei siis taida terttuselja olla.
- viherpeukku
Ap. kirjoitti:
Lehtien muoto on ihan erilainen näissä pensaissani ja marjoja paljon vähemmän. Ei siis taida terttuselja olla.
Lännenheisiangervo.
Ainakin koko ja lehdet täsmäävät. Onkohan se marja sellainen kantikas tai hieman carambolaa muistuttava? Jos ei ole perinteisen pyöreä se marja niin sitten tuo on aika varmasti Physocarpus opulifolius, lännenheisiangervo.
(Tieteellinen nimitys tuolle hedelmän muodolle on tuppilo. tuossa niitä tuppiloita on neljästä viiteen, jotka ovat kiinni toisissaan alapäästä...... kaikkea ne keksii. Hankala selittää, kuva kertoo enemmän)
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/12793/_EK_0847_edited-2.jpg - viherpeukku
viherpeukku kirjoitti:
Lännenheisiangervo.
Ainakin koko ja lehdet täsmäävät. Onkohan se marja sellainen kantikas tai hieman carambolaa muistuttava? Jos ei ole perinteisen pyöreä se marja niin sitten tuo on aika varmasti Physocarpus opulifolius, lännenheisiangervo.
(Tieteellinen nimitys tuolle hedelmän muodolle on tuppilo. tuossa niitä tuppiloita on neljästä viiteen, jotka ovat kiinni toisissaan alapäästä...... kaikkea ne keksii. Hankala selittää, kuva kertoo enemmän)
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/12793/_EK_0847_edited-2.jpgKoiranheisi voisi olla ihan yhtä hyvin jos ne marjat ovat pyöreät.
http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/lindman/63.jpg - kasvattaja
viherpeukku kirjoitti:
Koiranheisi voisi olla ihan yhtä hyvin jos ne marjat ovat pyöreät.
http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/lindman/63.jpgVoisko se olla marjaomenapensas , Malus toringo var. sargentii ? Juuri nyt on marjat aivan punaisia ja paljon , linnut eivät ole vielä vieraillut.
Katsoppa googlella lehtiä ja marjoja - Alkup.
kasvattaja kirjoitti:
Voisko se olla marjaomenapensas , Malus toringo var. sargentii ? Juuri nyt on marjat aivan punaisia ja paljon , linnut eivät ole vielä vieraillut.
Katsoppa googlella lehtiä ja marjojaMarjaomenapensashan se näkyi olevan. Ja kun lisää googletin, löytyi myös selitys, miksi lehdet ovat sellaisia kuin ovat. Riippuu siis kasvinosien iästä. Kiitos! Jatkokysymys: voinko leikata pensaat mahdollisimman matalaksi nyt syksyllä?
- kasvattaja
Alkup. kirjoitti:
Marjaomenapensashan se näkyi olevan. Ja kun lisää googletin, löytyi myös selitys, miksi lehdet ovat sellaisia kuin ovat. Riippuu siis kasvinosien iästä. Kiitos! Jatkokysymys: voinko leikata pensaat mahdollisimman matalaksi nyt syksyllä?
Kiva että osui oikea puska ;)
Tuosta kysymästäsi leikkaamisesta, en uskalla sanoa mitään, etten opasta väärin. Itse leikkaan harventamalla keväällä, aina silloin tällöin, en joka vuosi.
Katsoppa mitä google kertoo matalaksi leikkaamisesta, minä en sano mitään ;) kasvattaja kirjoitti:
Kiva että osui oikea puska ;)
Tuosta kysymästäsi leikkaamisesta, en uskalla sanoa mitään, etten opasta väärin. Itse leikkaan harventamalla keväällä, aina silloin tällöin, en joka vuosi.
Katsoppa mitä google kertoo matalaksi leikkaamisesta, minä en sano mitään ;)Jos pitäisi leikata alas, niin leikkaisin keväällä. Minulle on joskus neuvottu että puut (pensaat) jonka hedelmässä on kivi, leikataan syksyllä. Oma marjaomenapensaani olen harventanut syksyllä, ja kivasti kukkii keväällä.
http://www.aijaa.com/v.php?i=4941801.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1064865Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744231539- 1891114
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101098Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk151014Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11968Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886