Syystouhuja... apua kyselen.

Muori123

Mieheni on aidannut joka puun ja pensaan rusakoiden varalta yksin asuessaan, syövätkö ne herukka pensaat?? Oli kuulema joskus syöty omenapuu kuoliaaksi. Entäs tyrni kelpaako rusakoille, istutin niitä juuri, jostain syystä luumupuu ei näy ainakaan niille maistuvan.

Millä olette lannoittaneet syksyllä pensaat ja puut vai onko keväinen kanankakka riittänyt. Nimittäin pensaat eivät tuota satoa, ovatkyllä olleet 14v ilman hoitoa. Miestä ei ole kiinnostanut muu kuin rusakoilta suojaamineen jostain syystä..

5

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina pihalla

      enkä tyrniä. Lannoittamisen teen aina jo 20 pv elokuuta syyslannoitteella. Leikkaa vanhat marjapensaasi, harvenna, ota vanhimpia oksia pois, ja lannoita sitten aikaisin keväällä.

    • öpöti..

      vanhempieni kesäpaikalla on luumupuita. MYYRÄT olivat syöneet jokaisesta rungosta ison alueen ---> luumupuista tuli entisiä.

      kannattaa ne suojata, jos ei halua puista eroon.

    • Mrs Missukka

      Jonain talvena niille maistuu jokin kasvi, toisena jokin toinen. Jos rusakkoja liikkuu, kannattaa kai suojata. Naapurilta syötiin nuorta orapihlaja-aitaa (kai) viime talvena, joko myyrät tai rusakot. Pätkä oli ihan karsean näköinen keväällä, mutta joko uusivat sen tai aita selvisi siitä, kun kesällä vihersi kuitenkin ok.

      Syksylle on omat syksylannoitteet, oma pussi nurmikolle ja oma laatikko pensaille, puille ja perannoille.

    • marjastelija

      Ikinä ei ole herukkapensaita järsineet, kaikkea muuta kyllä. Aronia, karhunvattu ja Norjan morsiusangervo on tulleet typistettyä, omenapuun verkon ympäri ovat tehneet polkua kuola valuen - onneks tuli pantua tarpeeksi korkea:) Jänikset syövät yleensä pelkkiä nuoria versoja, myyrät kaluavat rungon paljaaksi ja saattavat tappaa koko kasvin. Yhtenä vuonna meni puolet tuhkapensaista, aidasta tuli aidanne.

      Syyslannoitusta en ole tehnyt ikinä enkä aatellut alkaa. Mansikalle ois varmaan hyvä, kun marja-aihiot kehittyvät loppukesästä, muuten en ymmärrä mitä hyötyä siitä olisi. Satoa tulee ilmankin ja kasvit tuleentuvat ajallaan ilman mitään apuaineita.

      Vanhat herukkapensaat innostuvat marjomaan, kun leikkaat ne reilusti ja annat kunnon kevätlannoituksen, joku tossa edellä jo tais neuvoakin. Leikkaamista turhaan arastellaan, herukka kasvaa uudestaan, vaikka vetäs maata myöten sileäksi

    • Muori123

      Itse ihmettelin, kun en muista kenenkään muun aidanneen herukoitaan ja omituiselle tuntui ettei maalla vanhempieni pensaita ole syöty. En laita noide ympärille enää verkkoja,jos syövät, niin istutan uudet. Nuo tyrnit edelleen huolettaa enemmän anna aitauksen pysyä kunnes kasvavat... pelkään että niille käy kuten liljoilleni; nurmenleikkaaja ei ymmärtänyt niiden olevan kukkia vaan veti trimmerillä järkyttävät "rikkaruohot" nurin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3223
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      99
      2400
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2329
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      22
      2009
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      188
      1536
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      11
      1357
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1150
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1102
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1021
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      119
      982
    Aihe