Voisiko joku suomentaa tämän, kun on vähän heikkoa tuo stadi?
"Kandee hiffaa skaffaa et ois kliffaa"
kiitos
"Kandee hiffaa skaffaa et ois kliffaa"
kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eli siis näinhän se menee:
"Kandee hiffaa skaffaa, ei tartte bluffaa et ois kliffaa"
.."Kannattaa huomata/älytä/tajuta hankkia,ei tarvitse huijata/teeskennellä että on kivaa/mukavaa"
Hyvä Jokerit:)
Kiitos vastauksesta. Mitä tuolla sitten haetaan takaa, sitä en tiedä.
Tosin tuo lausahdus oli kyllä HIFKin mainoksessa ;)
Somalien kieltä ? Ei ymmärrä.
Maalaisena ja ei paikallisena, tulkitsen tämän ? : Kannattaisi ymmärtää hankkia, että olisi kivaa.
Jotenkin tuntuu että tuo sanonta juontaa juurensa jonnekin sodan ajan jälkeiselle kaudelle, kun elettiin pula-aikaa ja nousukautta. Silloin kun kaikki olivat tiukilla. Tiedettiin, että hankkimisella on hyötynsä.
No, erityisesti silloin varmaankin tehtiin hankintoja harkiten. Ja ilon sai jo hankkiessakin.
...silloin kun nuo HIFK:n mainokset ilmestyivät katukuvaan. Kysyin faijalta (s.1930) onko tuo joku vanha stadilainen sanonta,slogan. Ei ainakaan muistanut kuulleensa. Muutenkin faija vähän morkkas koko mainosta.sanoi että ei noin kukaan ennen bamlannu. Slangia käytettiin "ikäänkuin mausteena" puheessa.
hauskaa :D
Elikkäs.
Kannattaa hankkia (viitataan kausikorttiin), että ei tarvitsisi esittä että on mukavaa.
Lausahdus lienee jonkin Helsingin seudulla tavattavan eritteille haisevan alkuasukkaan käsittämätöntä mökellystä. Yleensä tämän alkeellisen kielen puhujia näkee julkisissa liikennevälineissä, joita tämä vähemmistö pitää majapaikkoinaan.