Jälleen kerran palstallamme nähtävissä Lehdon vastustajien epätoivoisia itkupotkuraivareita. Epätoivoisia herjaamis yrityksiä. Mutta Lehto on isänmaan sankari ja pysyy!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Herjaamisyritys kirjoitetaan yhteen senkin analfabeetti. Eikö opiskelu peruskoulussa maittanut kun tänne pitää tulla suoltamaan? Takaisin nurkaan häpeämään siitä!
Sieltä se taas lähtee, itku alkoi jo. Koita hillitä itsesi, jos pystyt, hehehehehe
Kuvittelenko vai ovatko kaikki viestisi hieman samankaltaisia? Pystytkö kirjoittamaan ensimmäistäkään virkettä ilman virhettä? Yrittäisit nyt edes. Yksi virheetön vastaus ei voi olla liikaa pyydetty. Voit pyytää apuakin, jos ei muuten onnistu.
Poika! Nyt isänmaallisuutta kommentteihin! Onko liikaa pyydetty, ollaan sentään itsensä Seppo Lehdon, isänmaan sankarin asialla!
On tavattoman epäisänmaallista jos sinä et kykene muodostamaan ensimmäistäkään virkettä oikein. Etkä sinä rakasta kieltämme niin paljoa, että olisit opiskellut kirjoittamaan sitä oikein? Kohteliasuutta on myös tapana osoitta sellaisia ihmisiä kohtaan, jotka ovat sosiaalisessa hierarkiassa ylempänä. Viittaan tietenkin tuohon tapaasi pojitella minua. Uskon vakaasti, että olet syntynyt minun jälkeeni. Tämän lisäksi olen kouluttautunut pidemmälle ja viranhaltijana myös ammatillinen arvostukseni on sinua korkeammalla. Tästä huolimatta yritän kovasti olla suhtautumatta alentuvasti sinunlaistasi kirjoitustaidotonta otusta kohtaan. Myönnän että se on vaikeata, mutta kielenhuoltoa ei ole koskaan liian myöhäistä opiskella.
Hyvää päiväjatkoa sinullekin
Nääsope
Nyt on sinun komujuuresi tulleet julki! Isänmaallista sanomaa et pystynyt tuottamaan, vaan kommunistien lauluja laulat!
Voi sinua reppanaa. Mistä lähtien suomen kielenhuolto on ollut anti-isänmaallista? Olen pahoillani etten voi olla säälimättä sinua. Sinä siis tahdot määritellä isänmaallisuutesi itse, ja kaikki jotka eivät tähän määritelmään mahdu ovat epäisänmaallisia. Sinusta siis rakas suomen kielemme on isänmaanvastaista? Ymmärsinkö oikein, jos rakas sankarisi S. Lehto joskus nousee valtakunnanjohtajaksi hän ensimmäisenä määrää kielenhuollon oppikirjat tuhottavaksi epäisänmaallisina opuksina?
Sinä laulat Neuvostoliiton lauluja, kommunismisi on paljastunut!
Ja kun vaihdat pilkun tilalle pisteen, olisi virke ollut täydellinen. Pelkkien päälauseiden käyttäminen antaa kyllä sinusta vaikutelman hieman yksinkertaisena, mutta on se sentää parempi kuin typeryksenä, joka ei osaa kirjoittaa ensimmäistäkään virkettä. Kävisit nyt vielä peruskoulun loppuun. Tämä toiveeni ei voi olla liian paljon vaadittu sinulta, eihän?
Et pysty kirjoittamaan sanaakaan isänmaallisuudesta. No et tietenkään kun olet pioneerileirin kasvattama pesunkestävä komukka!
Ja pilkku unohtui jälleen. Vihaatko sinä todella noin paljon oikeinkirjoitusta? Ovatko kaikki äidinkielen opettajat sinusta kommunisteja pakottaessaan sinua kirjoittamaan pisteet ja pilkut oikein?
Sinä kommunisti!
Unohdit verbin lauseesta. Haluaisitko yrittää uudelleen?
KOmukka, tämä palsta on isänmaallisille, eio sinunlaisillesi komuille!
Mitä mahtanet tarkoitta sanalla eio? Yritätkö keksiä Wolmar Schildtin tapaan omaa suomenkieltä? Schildtillä oli tosin mielenterveysongelmia; lapsena häntä oli pahoinpidelty hieman liian rankasti ja se vaikutti hänen henkiseen tasapainoonsa aikuisena.
itke pois komu, itke vaan.
Pelkään pahoin että sinä itket juuri tällä hetkellä muistaessasi miten isäsi sinua kohteli. Minä olen tästä syvästi pahoillani. Voin vain toivoa, että sosiaalitoimi ymmärsi ottaa sinut huostaan ajoissa. Mutta luultavasti sosiaalitoimen väen vierailun aikana isäsi osasi käyttäytyä niin hyvin, etteivät he epäilleet mitään. Koulussa sinun kohtaloosi yritettiin puuttua, mutta heikoin tuloksin. Tämän takia sinä vihaat opettajia. Äidinkielen opettajako sinusta teki ilmoituksen?
Taas täällä leuka väpäjämässä. Voi lol. Eikä mene kun hetki ja taas tämä pelle bannataan. Niin on tälle lehtorassukan kannattaja rassukalle käynyt jo monta kertaa. Itkupilleiksi koittaa muita syyttää ja ite polttanu käämit joka kerta. Heh hee, taas saadaan nauraa poloiselle.