Suomen päihdepolitiikka onnistunutta

olaan oikealla linjalla

Suomen hallitus sai kuluneella viikolla iltakoulussaan kipeästi kaipaamaansa päänsilitystä. Ainakin yhdessä asiassa hallituksen valitsema linja on osoittautunut oikeaksi: SUOMEN HUUMAUSAINEPOLITIIKKA ON VARSIN TULOKSELLISTA NIIN EUROOPPALAISESSA KUIN KANSAINVÄLISESSÄKIN VERTAILUSSA.

Huumeiden kokeilu ja käyttö eivät Suomessa ole lähteneet rajuun kasvuun, ja ERITYISEN ILAHDUTTAVAA ON NUORISON KESKUUDESSA LEVIÄVÄ HUUMEIDEN VASTAINEN ASENNE!


http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Huumeiden käyttäjien hoito kannattaa aina/1135249464492

5

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DarkNinjaHiiri

      linja on osoittautunut oikeaksi on varsin tuloksellista kuin kansainvälisessäkin vertailussa lähteneet rajuun kasvuun leviävä huumeiden vastainen asenne.
      Viranomaisten tiivis yhteistyö ovat tehneet mahdolliseksi joihin huumeiden käyttäjien on helppo on saatu pidettyä kurissa.
      poikkitieteellinen tutkimus terveysneuvontatoiminnan uusien hiv-tartuntojen määrän rajaamisesta suomalainen huumausainepolitiikka onkin pääosin onnistunutta että osa opioidiriippuvaisista hoitaa itseään.
      15 000–19 000 tulevat pitkällä aikavälillä kalliiksi.

    • lisää löylyä

      kun vielä vähän aikaa sitten uutisoitiin kannabiksen kotikasvatuksen räjähdysmäistä nousua. vai onko niin
      että politikotkin alkavat erottaa kannabiksen huumeista? se olisi muutoksen jatkumista. alku on netin
      ansiota, vapaan tiedon hyviä puolia.

      • DarkNinjaHiiri

        Kannabiksen laillstaminen tyrmättäisiin populistisena kansankosiskeluna.


    • Suuteloitsija

      Miten kukaan voi väittää suomen päihdepolitiikkaa onnistuneena ?
      On aivan selviö että missään muualla pait korkeintaan venäjällä käytetään alkoholia samaan malliin.
      Suomessa miestä kaatuu viinaan siihen tahtiin että heikompaa ihan hirvittää.

      Tämä on nyt tyhmin väite minkä olen kuunaan kuullut. Onnistunutta, jeah right. :(

      • muutosta peliin

        suomalainen päihdepolitiikka on helvetin epäonnistunutta. politikoilla on kuitenkin kyky/taito väittää
        milloin mitäkin ratkaisua onnistuneeksi vaikka sokeakin näkee sen epäonnistuneen. jos lasketaan
        yhteen alkoholin suurkuluttajat ( noin 750 000 ) ja psyyke/rauhoittavien lääkkeiden syöjät niin meillä on
        noin miljoona päihdeongelmaista. se on pirun paljon näin pienellä väestöllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe