On looginen ja faktoihin perustuva väite, että Rkp on rasistinen puolue. Saamella on virallinen asema Suomessa, Suomessa puhutaan yli sataa kieltä, EU on kehottanut kiinnittämään huomiota ruotsin lisäksi saamen ja venäjän asemaan Suomessa, mutta Rkp ohittaa kaiken tämän ja väittää Suomea "kahden kielen maaksi" tai "kaksieliseksi maaksi". Tämä ylimielinen asenne muita kieliryhmiä kohtaan voidaan mielestäni luokitella rasismiksi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Racism
http://en.wikipedia.org/wiki/Racism
Vastaukset 10
Vanhimmat
rasismia. Ruotsinkielen ja suomenruotsalaisten kulttuurillisen integriteetin turvaaminen Suomessa on lähes yksinomaan SFP/RKPn harteilla. Kieli/etnis vähemmistöjen keskinäinen solidaarisuus on hyvin toivottavaa, mutta on luonnollista, että jokainen etu-ryhmä ajaa kaikista innokkaimmin juuri sitä omaa juttua, ja suomenruotsalaisten kohdalla tuo tehtävä on eduskunnassa SFPn harteilla.
Suomessa on kaksi kansalliskieltä, ja yksi tunnustettu, virallinen, alueellinen vähemmistökieli, eli Saami.
suomenkielisiä kylttejä?
Kirjastossa sattui eteeni eilinen Pohjalainen lehti, jossa mielipidesivulla kirjoittaja vaati suomenkielisiä nimiä katukyltteihin.
En tiennyt ettei Vaasassa olisi suomenkielisiä kadunnimejä.
"Ruotsinkielen ja suomenruotsalaisten kulttuurillisen integriteetin turvaaminen Suomessa on lähes yksinomaan SFP/RKPn harteilla."
Ei, vaan se on nimenomaan suomenkielisten harteilla, mikä on Rkp:n rasistinen missio.
Ja mitäs kulttuuria suomenruotsalaisilla muka on? Muumit ovat kulttuuria? Sibelius taas teki sävellyksiä kuten Finlandia joten eipä kuulostanut kovin innokkaalta ruotsalaisen kulttuurin fanaatikolta. Mannerheim taas oli lähinnä saksalainen.
Ja mitä sinä huolit Pkg. Tiedät itsekkin, että suomenruotsalaiset hallitsevat Suomessa rahaa ja pääomaa aivan samalla tavalla kuin vaikkapa oligarkit Venäjällä. Täysin naurettavaa luulla, ettei ole pääomaa jolla kulttuurisi turvataan.
Ja kaikki varakkaat suomalaiset taas myyvät oman nationalisminsa rahasta. Suomenruotsalaiset siis pyrkivät tietoisesti tuhoamaan Suomen kansan yhtenäisyyden. No raha ratkaisee.
Mitä sinä saamelaisista välität. Eihän ne ole kuin maanviljelijöitä ja poromiehiä.
kaksikieliset kyltit ja suomi ylempänä kyltissä. on joskus käyty...
Suomessa on vain yksi kansalliskieli ja se on tietenkin jo maan nimenkin perusteella suomi.
Suomessa on yksi alkuperäiskieli ja se on saame. Sillä on erikoisasema suojeltuna kielenä.
Sitten on perinteiset vähemmistökielet, jotka ovat ruotsi ja romani.
Lopuksi on uudemmat vähemmistökielet.
Näin asia on, vaikka lakipykälissä sanottaisiin vaikka mitä. Lait pitää panna vastaamaan todellisuutta.
Erkko on rikkaampi kuin Ehrnroothit ja Ahlström vaan katsos kun Erkko on äidin puolelta sukua Bonniereille. Ja siihen vielä Helinit.
Antti Piippo kuulostaa kyllä suomalaiselta ja samoten Jorma Ollila. Suomenruotsalaiset haluavat tahallaan hajottaa suomen kansa yhtenäisyyden.
Jatka vihaamista, sillä se tuhoaa elämäsi nopeasti.
on hyvä silloin kun vihaa pahuutta ja pahuus on RKP.
Viha on tarpeellinen silloin kun se suunnataan kohti vääryyttä. Vihansa avulla ihminen voi nostaa ja keskittää omat energiavaransa rakentaviinkin kohteisiin.