elämä nimittäin... Ensin menee hyvin ja sitte yhtäkkiä päin peetä.
Mun mielipide on, että tää oli väistämättä edessä tolla asenteella mitä koko seuran organisaatio viljelee.
Jonkinlainen menestys on ollu hyvä juttu ja saanu aikaan pienimuotoisen kansanliikkeen Lahdessa.
Huono puoli on vaan se, että ollaan ruvettu luulemaan liikoja ittestä ja nöyryys koko touhuun on kärsiny.
Entinen nhl tähti vielä mälli huulessa keulakuvana on antanu vettä myllyyn "harrastelijoitten" nousulle ja sukellukselle. Kun menee hyvin aletaan luulla liikoja ittestä ja kuvitellaan olevan voittamattomia. Muustakin liike-elämästä tuttu juttu... tai nuorten miesten elämästä yleensä. Oisko Pelicansin pelaajista paras esimerkki tää hulivili raikulipoika.
Otetaan vähän mallia nupesta, nupe sitä nupe tätä. Kohta ei tarvi treenatakaan, tai voi mennä kännissäki pelaamaan. Mut kuiteskaan ei olla nhl:ssä. Vaikka Suomen Chicagossa ollaankin.
Pelicansissa on tavis katsojat unohdettu ja suunnattu homma yrityksille, mikä on ymmärrettävää, siellähän se raha liikkuu. Jutun idea on vaan siinä, että ne yritysjohtajatkin tulevat sinne rahvaan luoman tunnelman houkuttelemana. Onhan se tietty hienoo kulkee puku päällä ja sopia diilejä firmojen pomojen kanssa. Näis firma hommeleis on vaan se, että niitä kiinnostaa vaan sillo kun menee hyvin ja vieraiden peliin tuominen on trendikästä. Tää homma kusee siinä vaiheessa kun hallilla käynti onkin urpojen pipopäiden hommaa. Eli kun seuralla menee huonosti ja hävii 2-10 lauantai iltana kotona. Alkaa nimittäin olee taas lehtereillä ja aitioissa tilaa.
Tästä tavis katsojien halveksinnasta on ihan omakohtasta kokemusta, pieniä juttuja mut kuitenki... Toiminnasta jääny maku, et se on joku armopala kun PÄÄSEE katsomaan huippukiekkoa upeaan halliin.
Ette te ihan talvisodan sankareitten tasolla kuiteskaa taida olla.
Musta on ihan turha syyttää paskaa valmentajaa tai huonoja pelaajia. Syy on koko organisaatiossa.
Nöyryyttä myös sinne toimisto hommiin ja hodarin myynti pisteisiin. Hallin vaksikin voi vaikka vahata pisuaarit jos ei muuta keksi, että on hengessä mukana. Te ootte yleisön koiria, tai oikeestaan rottia, jotka saa juosta ylimääräisen kierroksen oravanpyörässä, jos yleisö antaa siihen luvan. Te teette viihdettä yleisölle, joka maksaa teidän palkat. Se menestyksen halu syntyy nöyryyden ja kovan työn tuloksena. Pilvellä voi leijailla kun hyvin menee, mut se pilvi sulaa alta ennen pitkää.
semmosta se on
1
433
Vastaukset
- psykologiaa hei
Tuli juttua lukiessa mieleeni nämä pelicansin nuoremman polven sankarit.
Mihin katkesi Sopasen Saarisen ym lento
Sopastakin veikkasin ensimmäisen kauden jälkeen tulevaksi nhl pelaajaksi. Enpä veikkaa enää.
Samoin Jesse Saarinen, kaveri kävi jo maajoukkueessakin, eikä varmaan ollu venäjän raha sopimus kaukana.
Nyt kahlaa kymenvirrassa vastavirtaan pussinokka ammollaan ja vettä täynnä.
Onhan noita vielä muitakin...
Mutta mikä tuli. Luulen, että mentiin turvallisen ja kivalta tuntuvan vaihtoehdon perässä ja jäätiin paistattelemaan oman kylän parrasvaloihin, missä oltiin tähtiä.
Seuran kannalta on pidemmän päälle ikävää kun halutaan hautoa omia lupaavia pelaajia ja sitten urakin kääntyy laskuun kun motivaatio häviää. esimerkiksi Loppi oli varsin viisas kaveri kun jatkoi uraansa muualla, vaikkei riski näin jälkikäteen ehkä kannattanutkaan, eipä loppi kyllä ollut lahtelainenkaan...
Enemmän ideoita ja pohdintaa joukkueen rakentamiseen. Nyt sitte nämä ideat on näitä tuodaan joku pommi ahl tähti, mikä ei muualle kelpaa. Kumma kun ei se pelaa lahdessakaan hyvin. Tekohengitystä kuolleelle. Ehkä se houkuttelee muutaman katsojan jos ei muuta. Lieneekö tämä tarkoituskin. Toisaalta Samoilla naamoilla mennään vuodesta toisen, että onpahan jotain vaihtelua.
Laskee ihan varmasti valtion virkamiehenkin motivaatio kun homma tulee tutuksi ja turvalliseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402528Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142360Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4171038Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56859
- 79845