Osteoporoosi murtaa luut

Rane-R

Tervehdys.
Murtunut ranne on usein ensimmäinen merkki osteoporoosista eli luukadosta. Jos lääkäri ei tutki luiden kuntoa, potilaan pitäisi itse vaatia tutkimusta, tai vanhuksen sekä lapsen omaisten. Murtumia tulee todennäköisesti lisää,jos taustalla on luiden heikentyminen. Osteoporoosia ei tunnisteta vieläkään kunnolla terveydenhuollossa .Moni tautia sairastava kokee useitakin murtumia , mutta ei siltikään saa hoitoa osteoporoosiinsa.
Hoitamaton luukato tulee kalliiksi. Pelkkä murtumien hoito maksaa vuosittain rutkasti euromiljoonia.Osteoporoosi on mukana noin 35 000 murtumassa vuosittain. Noin 400 000 suomalaista sairastaa osteoporoosia. Luukadon aiheuttamat murtumat alkavat yleistyä kuusikymppisillä ja aiheuttavat eniten vaurioita 80-84 vuotiailla. Pahin murtuma on lonkkamurtuma. Lääkehoito vähentää leikkauksen jälkeistä kuolleisuutta, silti vain kolmannes potilaista on lääkehoidon piirissä. Lonkkamurtuman sairastaneista noin puolet saa toimintakykynsä yhtä hyväksi kuin ennen kaatumista ja potilaista joka neljäs kuolee vuoden aikana.Joka viides kotona kaatunut lonkkamurtumapotilas joutuu pysyvästi laitoshoitoon.
Huono lihaskunto,ravitsemustila,tasapaino ja näkö sekä psyykelääkitys edesauttavat kaatumisia. Luukadon ennaltaehkäisyssä ja hoidossa tärkeimmät keinot ovat riittävä kalsiumin ja D-vitamiinin saanti, liikunta sekä terveelliset elämäntavat ja lääkkeet . Tupakka ja liika alkoholi ovat luille pahasta. Erityisesti vanhukset ja lapset saavat yhä liian vähän D-vitamiinia ja liikkuvat niukasti. D-vitamiinia pitäisi päivässä saada 20-25 mikrogrammaa. D-vitamiini pulasta kärsivät erityisesti laitosvanhukset, joilla lähes systemaattisesti on D-vitamiinipuutos. Heillä on murtumia kahdeksasta kymmeneen kertaa enemmän kuin kotona asuvilla ikääntyneillä. Riittävällä D-vitamiinilla ehkäistäisiin noin neljännes murtumista ensimmäisenä laitosvuonna ja toisena jo noin puolet .
Tässä kaikille lukijoille hiukan tietoa Helsingissä tapahtuneesta Suomen osteoporoosiliiton esittelytilaisuudesta kansallisesta osteoporoosiohjelmasta. (professori Marjo Tuppurainen , professori Hannu Aro ja Olli Simonen Suomen osteoporoosiliitosta)

Pidetäänhän jokainen omainenkin osaltamme huolta vanhuksiemme D-vitamiinin riittävästä saannista ja myös heidän liikunnastaan niin laitoksissa , hoiva-/hoitokoti yksiköissä kuten vielä kotonaan asuvienkin osalta. ter. R.R.

0

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

        Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
        Maailman menoa
        457
        3908
      2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

        Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
        Jälleensyntyminen
        318
        1662
      3. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        116
        1486
      4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

        mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
        Ikävä
        89
        1454
      5. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1388
      6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

        ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
        Ikävä
        59
        1346
      7. Lapuan sanomissa käy rytinä

        Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
        Lapua
        50
        1276
      8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

        Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        1204
      9. Oot ihana

        Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
        Ikävä
        44
        1059
      10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

        Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
        Tv-sarjat
        33
        1047
      Aihe