http://www.erkkiaho.com/blog/?content=detail&id=540
Onko Suomi todellakin joskus ollut joku miehittäjävaltio?
Onko Suomi todellakin joskus ollut joku miehittäjävaltio?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Historialliset faktat osoittavat yksiselitteisesti Suomenkin aikoinaan rakentaneen keskitysleirejä itä-karjalaan.
Saksalaisethan olivat tuossa keskitysleirien rekentamisessa niitä ylivoimaisia asiantuntijoita.
Saksassahan siitä syystä oli noita keskitysleirejä toisen maailmansodan aikoihin ylivoimaisesti eniten.
Mutta kyllä niitä muuallakin oli.Kuten mm.neuvostoliittolaiset ja suomalaiset harrastivat tuota keskitysleiritoimintaa myöskin toisen maailmansodan aikoihin.
Mannerheimin lahtarikaarti harrasti sitä jo 1918 Suomenlinna, Hennala, Tammisaari ym....
Täysin totta mitä kirjoittelet.
Kyllä suomalaisetkin osaavat olla todella julmia eläimiä.
Seppälä oli selkeästi neuvostomielinen ja suomettunut paskansuoltaja 70-luvulla.
Sekoitatko sinä aina politiikan mukaan historiallisiin faktoihin?
Jos näin on asia.Niin miksi ihmeessä sinä sekoitat aina politiikan mukaan historiallisiin faktoihin?
Terroristeja sanottiin kaukopartiomiehiksi.
Neuvostofaktaa käytetty seppälän pellekirjoissa
Helge Seppälä
Punalippu 6/1985, 144–145
http://www.locallit.net/lehdet1/seppala1985.html
Rugojevin näkemys Vallin rykmentistä
Kyllähän Heguli osasi naapuriakin nuolaista, mutta kyllä hän kirjoitaa asiallista sotahistoriaa kaikesta väitetystä huolimatta. Ei ole Seppälän syy jos hänen julkituomansa tapahtumat eivät aikalaisia ja jälkipolvia miellytä. Hänet on leimattu oman pesän likaajaksi, koska hän ensimäisten SUOMALAISTEN joukossa kirjoitti Itä-Karjalan oloista ja leireistä. Tottahan ne olivat ja kuvaukset linevät aika realistisia.
Majuri Vallin rykmentti
JR 126 18.9.2009 13:44
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8480648
Kansilehdessä Rugojev tituleerataan opettajaksi ja desantiksi. Oliko juuri hän lahtaamassa suomalaisia rajakylissämme 1944 kesällä?
Rugojev Jaakko Majuri Vallin rykmentti - dokumentaarinen romaani
Karjala, 1990, 436 s.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valter_Valli
http://www.locallit.net/kirjailijat/rugojev.html
Hän kirjoittaa niistä neuvostotyyliin ja valehtelee. Tietenkään oman pesän likaaminen ei miellytä. Varsinkin, kun se on muotiua edelleen.