Tärkeysjärjestys se olla pitää

Kaupunkimme lehti pari kk sitten:
Kaupunkimme vastaanottaa pakolaisia (=työttömiä maahanmuuttajia) xxx määrän. Sijoitamme heidät yksityisasuntoihin. Alamme heitä koskevan kotoutus ja kielenopetuksen. Lapset saavat tarhapaikan jossa otetaan huomioon heidän erityistarpeensa. Tähän projektiin on kaupunki myöntänyt xxx euroa.

Kaupunkimme lehti tällä viikolla:
Kaupungin henkilöstön keskuudessa alkaa kaikkia toimialoja koskeva yt- neuvottelu. Tarkoituksena on säästää xxx euroa. Veronkorotuspaine on kova.

Kovin sitä ollaan kallellaan työttömiin maahanmuuttajiin päin. Oma väki saa kenkää palkkarahojen puutteesta johtuen. Sillä tapaa sitä rahaa kaivetaan ulkomaalaisille työttömille maahanmuuttajille.
8191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kari Rajamäki tilalle.

"Jokin raja se pitää olla - maahanmuutossakin."

Äänestä
  • se asteroidi thorssi, että saisimme maan täyteen loisijoita.

    Äänestä

Yhdelläkään poliitikolla ei ole munaa asettua vastustamaan tätä järjetöntä hyysäystä..

Äänestä

maahanmuuttajien työllistymiseen tähtäävän panostuksen lisäyksen tarpeesta. Tähän varsinaiseen asiaan kantaa ottamatta perään vastuunkantoa työvoimapulasta puhuvien poliitikkojen ja yrityselämän taholta.

Jos kerran työvoimapulaa on, miksi työllistyminen on tuskallista ja siihen on panostettava yhä enemmän resursseja, joka sijoitus tuskin koskaan maksaa itseään? Ellei työvoimapula olekaan totta, siitä puhumisen on valheellisena myös loputtava. MIkäli todelliset syyt ovat humanitaariset, tai Suomen maineeseen liittyvät, tai turvapaikka- ja kotouttamistoiminnan suomalaisia hoivatyöntekijöitä ja liikemiehiä työllistävä ja vaurastava vaikutus, kerrottakoon nämä todelliset syyt rehellisesti jos maahanmuutto tarpeelliseksi niistä syistä nähdään.

Äänestä
  • Tässä nyt koulutetaan kouluttamisen ilosta. Koko touhu vaan on turhaa. Koulutuksen päämäärä on työnsaanti.
    Suurin palkkaamisen este on ammattitaidottomuus. Kieltä ei sorvin ääressä tarvitse osata koska konepiirustukset ovat kansainvälisiä. Ammattitaitoinen kyllä sorvin ääreen työllistyisi. Suomalainen yritys vaatii ammattitaitoa ja joustavuutta sekä säännöllisyyttäkin.

    On aloja joissa on yksinkertaista fyysistä työtä jota voi tehdä ilman ammatti- ja kielitaitoa. Missä ovat sitä tekevät maahanmuuttajat? Kesät ja talvet löytyy vaikka lapiohommia. Keväisin tienvarsisiivouksia, katujen harjaamisia. Kesäisin nurmikonajoa ja kaiteiden maalausta maanteillä ja silloilla.
    Kouluttamaan maahanmuuttajia? Turhaa touhua. Pankaa he väkisin tekemään edellä mainittuja töitä.
    He tuntuvat olevan aivan ulalla joka asiassa. Ammattitaitoa kun ei ei ole.
    Sokea sikakin pystyy päättelemään ettei tietyistä kulttuureista tulevilla ole mitään mahdollisuuksia saada töitä. Tämä siksi, että osaavaa omaa ammattitaitoista väkeä on aina tarpeeksi paljon saatavilla. Ehkä jokin tulkin työ käy. Senkin palkan maksaa veronmaksajat. Muuta työtä on mahdotonta kuvitellakaan.

    Eräänä syynä työnsaantiin on ilmeinen työhaluttomuus. Työhaluttomuus taas johtuu liian helposti ja liian suurista saaduista eduista. Työhönmenotarvetta kun ei ole. Muutenkin pärjää hyvin. Tottatai jokin suuripalkkainen työ kelpaisi mutta kun sellaista ei tule kukaan tarjoamaan.

    Suuren lapsimäärän vuoksi ja aina raskaana oleva nainen ei todellakaan saa työtä. Sellaista ei kukaan yrittäjä todellakaan uskalla palkata. Hän on aina äitiysvapailla tai hoitovapailla. Töissä tuskin ollenkaan.

    Kaikissa maahanmuuttajien työsuhteissa kummittelee irtisanomisen vaikeus. Voi saada syytteen jopa rasismistakin.

    Mikroprosessorit pitävät tulevaisuudessa huolen, että työtä tekeviä on aina entistä vähemmän. Tunku työmarkkinoille on kova. Työtä saavat ja siinä pärjäävät vain hyvät ammatti-ihmiset.

    Äänestä

hyysäripoliitikot vastuuseen,sillä ensi vaaleissa on sellaisiakin ehdokkaita jotka saattavat tämän maahanmuuton edes jonkinlaiseen ruotuun.

Äänestä
  • Luulen, että Suomen kansa on jo todella saanut tarpeekseen maahanmuuttajista. Eurovaalitapaus Soini sen jo kertoi. Siihen on syitä.
    Suomalaiset ovat tosi pitkäpinnaista väkeä mutta raja pinnan katkeamiseen alkaa olla kypsä. Esim. lammilaiset ovat perin juurin pettyneet paikkakunnalle tulleisiin maahanmuuttajiin. Eräälläkin kiltilla tädillä oli suuret odotukset heistä mutta eipä ole enään. Todellisuus löi päin tädin kasvoja epämiellyttävästi.

    Äänestä

  • Varma äänestäjä kirjoitti:

    Luulen, että Suomen kansa on jo todella saanut tarpeekseen maahanmuuttajista. Eurovaalitapaus Soini sen jo kertoi. Siihen on syitä.
    Suomalaiset ovat tosi pitkäpinnaista väkeä mutta raja pinnan katkeamiseen alkaa olla kypsä. Esim. lammilaiset ovat perin juurin pettyneet paikkakunnalle tulleisiin maahanmuuttajiin. Eräälläkin kiltilla tädillä oli suuret odotukset heistä mutta eipä ole enään. Todellisuus löi päin tädin kasvoja epämiellyttävästi.

    Meinas se katketa tänään. Pysäkillä odotti bussia vaunujen ja 4vuotiaan lapsen kanssa nätti nuori suomalainen nainen. Bussi tuli ja samassa jostain kiilasi juosten kaksi lihavaa, hunnutettua, tummaa ja pyöreänaamaista naista vaunujensa kera. Ne tönivät suomalaisen sivuun joka sitten jäi kiltisti vartoomaan seuraavaa bussia....
    Saatana että potutti. Ulkomaalaisrouvat ne vaan kaakattivat kuin ei mitään väärää olisi tapahtunut.
    Avaa siinä suus, niin saat syytteen rasismista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirjo K. kirjoitti:

Kaupunkimme lehti pari kk sitten:
Kaupunkimme vastaanottaa pakolaisia (=työttömiä maahanmuuttajia) xxx määrän. Sijoitamme heidät yksityisasuntoihin. Alamme heitä koskevan kotoutus ja kielenopetuksen. Lapset saavat tarhapaikan jossa otetaan huomioon heidän erityistarpeensa. Tähän projektiin on kaupunki myöntänyt xxx euroa.

Kaupunkimme lehti tällä viikolla:
Kaupungin henkilöstön keskuudessa alkaa kaikkia toimialoja koskeva yt- neuvottelu. Tarkoituksena on säästää xxx euroa. Veronkorotuspaine on kova.

Kovin sitä ollaan kallellaan työttömiin maahanmuuttajiin päin. Oma väki saa kenkää palkkarahojen puutteesta johtuen. Sillä tapaa sitä rahaa kaivetaan ulkomaalaisille työttömille maahanmuuttajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu