YLE:n kanavilla näytettäväksi? Eikä vain Teemalla, vaan pääkanavilla? Kyseisessä dokkarissa tulee hyvin esille uskontojen vaarallisuus ja hihhuleiden naurettavuus. Sitä ei tietääkseni ole vielä suomennettu ja näytetty suomalaisilla kanavilla? Dokkarin perään voisi järjestää suoran parituntisen keskustelun, tyyliin A-studion "uskonto-ilta" tms, mutta ilman turhaa kiirettä esitellä mahdollisimman monta vierasta ja liikaa keskittymistä juontajien typeriin plareihin.
Olisiko aika vaatia Dawkinsin
Root of all evil
10154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
hihhulien propagandaa luparahoillani rahoitetulle ylelle. Kaikki uskontopaska hevon vittuun. Mukaan lukien ateistiuskon hihhulikama.
http://www.youtube.com/watch?v=X2epvSAGuLc
http://www.youtube.com/watch?v=IEWVch1afbs&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=NSx0UQBPPo8&NR=1
Pelottavaa. Hellhouse tuossa kolmannessa pätkässä erityisesti. 12-vuotiaille esitetään näytelmän keinoin mitä tapahtuu, jos ette elä kuten kristityt opettavat!
seksuaalisen suuntautumisen voi "vaistota" (naisethan sen jo ovat aina osanneet tehdä)....eikös tämä jo pitäis vakuuttaa pinttyneetkin ateistit siitä että jotain muutakin on olemassa tämän maailman lisäksi?
hinttarius on tarttuva tauti joka tappaa.....
vai homppeli. No, ainakin hän on naimisissa naisen kanssa. Sarah "Lalla" Ward on vaimon nimi.
saattaa se olla hetero, mutta joku asia siinä hepussa häiritsee....
Mahtaako hänen ateisminsa häiritä sinua, mitä luulet?
Monikultturinen ja suvaitsevainen Suomi syrjii vähemmistöä nimeltä Ateistit. Tämä näkyy YLE:n yksipuolisessa ohjelmatarjonnassa.
Toiste päin, on asian laita.
Pitää varmaan ottaa yhteyttä Yleen ja ehdottaa tuollaista juttua. Tekisitkö sen? Netissä tuo dokkari on nähtävissä, mutta ilman tekstitystä. Ja keskustelu dokumentin jälkeen on myös hyvä idea.
vaan suorastaan välillä pelottaa. En ymmärrä miksi jokseenkin järkevältä vaikuttava tyyppi ihan oikeast uskoo jumalaan. Eikä siinä mitään, jos itsekseen uskoisi, mutta kun siihen on valjastettu lainsäädännöt ja koko yhteiskunnalinen hierarkia.
Ja tuo lasten indoktrinaatio on surkeinta koko jutussa.