Pietniemen "karkkisetä"

Perjantaina velloi huhu, että Pietniemellä olisi hopea Mercedes-Benz- merkkinen auto, jossa vanha mies ottaa pikkulapsia kyytiin. Oli kuulemma muksuja kyytiinkin asti saanut ja poliisi oli asiasta tietoinen. Onkohan mies saatu jo kiinni? Vai pitääkö vielä pelätä lapsien puolesta? Vai otetaanko edes kiinni?
261323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

höpöhöpö teidän namusetäjutuillenne :)

Äänestä

huhun kuullut?

Äänestä
  • Ei ole huhu. Tämmönen Setä on tienoolla ajellu. Ei poliisi kuitenkaan voi paljon kai tehdä, ellei pahempaa tapahdu. Luulisi, että ukko on jo sen verran säikähtänyt, ettei jatka touhuaan. On saanut henkilökohtasen puhuttelun.
    Näitä aina ilmaantuu, kun ekaluokkalaiset aloittaa koulun. Muistakaa varoittaa lapsia myös, etteivät avaa ovea vieraalle, jos ovat koulun jälkeen yksin kotona. Vaikea asia lapsille kerrottavaksi, etteivät ihan säikyiksi tule, mutta parempi että osaavat varoa.

    Äänestä

Poliiseja pyörii ympäri Pietniemeä. Tyttöjä on pyydellyt kyytiin ja uhannut napata ne jos ei ole heti onnistunut. Koulussakin on asiasta keskusteltu.

Äänestä
  • .

    Äänestä

Porkassa paloi mersu. Olisikohan ollut tämän namusedän auto??

Äänestä
  • Eiks se palanu sampolaaaas?

    Onko silti väliä sen? paskaa aluetta molemmat

    Äänestä

  • hurraahuudotraikaa kirjoitti:

    Eiks se palanu sampolaaaas?

    Onko silti väliä sen? paskaa aluetta molemmat

    AUTO PALANUT.HURAAAAAAAAAAAAAASAMPOLASSA EIKÄ PORKASSA

    Äänestä

Onko kukaan tietoinen mistäpäin tällainen henkilö olisi? Liekö ihan paikkakuntalaisia vai miten.

Jos joku tällaisesta tietää on suuri vääryys pimittää sitä tietoa. Kaikki tieto vaan muillekin.

Äänestä

Joku fiksu oli rekisterinro:n ottanut muistiin ja katsonut AKE:sta osoitteen. Vähärauman koulun tienoilta oli mies ainakin mukuloita kyytiinsä saanut ja karkkia heille tarjonnut. Koulussakin oli lapsia varoitettu.

Äänestä

Mies on poliisin tiedossa. Mies ei ole namusetä! Hänellä o mielenterveysongelmia, kuten paniikkihäiriö, masennus jne. Hän ei sekaannu lapsiin, vaan ajelee ympäri poria koska ei uskalla olla yksin kotonaan ja saa paniikkikohtauksia jne. Pyydän että lopetatte tämän viestin kertomisen, koska siitä on tullut todella paljon harmia. Kyseinen mies asuu äitinsä kanssa, joka on 74-vuotias. Ihmiset ovat käyneet tönimässä ja lyömässä tätä kyseistä äitiä, sekä uhkailemassa. Olen tämän miehen sukulainen, ja ymmärrän että hänestä voi saada väärän kuvan, mutta hän ei tekisi pahaa kärpäsellekkään. Poliisi on luvannut puuttua asiaan, koska kyseessä on kunnianloukkaus. Hänestä saa helposti väärän kuvan, mutta pedofiili hän ei ole.

Äänestä
  • Mistä niitä lapsia sitten kuuluu varottaa? Tämän sedän kyytiin saa mennä ja tämän ei saa. Toinen on namusetä ja toinen on muuten vaan masentunut. Mulle ihan sama, en ole paikkakuntalaisia, mutta aika paksua tekstiä sukulaiselta. Hommatkaa herra hoitoon, jos ei yhteiskunnan pelisäännöt onnistu. Ei ketään pelotella saa, vaikka miten sairas olisi.

    Äänestä

  • päähän. kirjoitti:

    Mistä niitä lapsia sitten kuuluu varottaa? Tämän sedän kyytiin saa mennä ja tämän ei saa. Toinen on namusetä ja toinen on muuten vaan masentunut. Mulle ihan sama, en ole paikkakuntalaisia, mutta aika paksua tekstiä sukulaiselta. Hommatkaa herra hoitoon, jos ei yhteiskunnan pelisäännöt onnistu. Ei ketään pelotella saa, vaikka miten sairas olisi.

    Äitinä en voi muuta kuin ihmetellä tilannetta. Tässäkö nyt pelon vallassa odotellaan, koska tapahtuu jotain sellaista, että poliisi voi todelllakin puuttua asiaan. Koululaiset eivät uskalla mennä yksin kouluun ja kyselevät mitä sellainen setä voi tehdä? Ja jopa lasten ulkoilukin on rajoitettua. Ja todellakin olen varoittanut ja varoitan vastaisuudessakin, että kenenkään tuntemattoman kyytiin ei mennä, eikä tuntemattomille edes puhuta!
    Mielestäni on todella outoa, jos ventovieras aikuinen tulee kyselemään, puhuttelemaan pientä lasta. Eikö asiaa voi tiedustella toiselta aikuiselta? Väkisinkin tulee mieleen, että tälläisellä henkilöllä on jotain taka-ajatuksia. Jos ihminen kärsii mielenterveysongelmista (masennus, paniikkihäiriö) olisi ehdottomasti haettava apua. Vaikea uskoa, että autolla ajelu ala-asteiden läheisyydessä ja lasten kyytiin pyytäminen olisi lääke tähän ongelmaan.

    Äänestä

  • Todella huolestunut kirjoitti:

    Äitinä en voi muuta kuin ihmetellä tilannetta. Tässäkö nyt pelon vallassa odotellaan, koska tapahtuu jotain sellaista, että poliisi voi todelllakin puuttua asiaan. Koululaiset eivät uskalla mennä yksin kouluun ja kyselevät mitä sellainen setä voi tehdä? Ja jopa lasten ulkoilukin on rajoitettua. Ja todellakin olen varoittanut ja varoitan vastaisuudessakin, että kenenkään tuntemattoman kyytiin ei mennä, eikä tuntemattomille edes puhuta!
    Mielestäni on todella outoa, jos ventovieras aikuinen tulee kyselemään, puhuttelemaan pientä lasta. Eikö asiaa voi tiedustella toiselta aikuiselta? Väkisinkin tulee mieleen, että tälläisellä henkilöllä on jotain taka-ajatuksia. Jos ihminen kärsii mielenterveysongelmista (masennus, paniikkihäiriö) olisi ehdottomasti haettava apua. Vaikea uskoa, että autolla ajelu ala-asteiden läheisyydessä ja lasten kyytiin pyytäminen olisi lääke tähän ongelmaan.

    Olen aivan samaa mieltä edellisen kirjoittajan kans,tämän tyypin olisi syytä hakeutua hoitoon ja pian,ei kai pikkulasten vainoaminen ja kyttäily masennukseen auta.Turha tuollaista touhua on puolustella joillakin verukkeilla.Ja mielestäni poliisien myös pitäisi puuttua asiaan,ennen kuin jotain pahaa tapahtuu,hoitoon vaan ja heti ja vaikka väkisin.

    Äänestä

  • Hei!
    Tähän oli otettava kantaa..Paniikkihäiriöinen ei tosiaan ajele lasten koulujen lähettyvillä eikä hae seuraa lapsista...Jos sinä nyt miehen sukulaisena pitäisit sitten hänestä sen verran huolta että hän saisi tarvitsemansa avun..ja miksei myös jonkinlaista seuraa jos on niin yksinäinen.
    Aika oudolta tuntuva selitys...minulla on eri käsitys paniikkioireisesta ihmisestä.

    Äänestä

  • Terve, mulla on ollut 15 vuotta paniikkihäiriö ja masennusta.Tulee olemaan varmasti koko lopun elämääni kun ei ole vielä lähtenyt mutta mitäs siitä, pakko tulla vaan toimeen.

    Ikinä ei ole tehnyt mieli mennä muksuille juttelemaan sen kummemmin, mitä nyt omalle lapselle höpötän :)

    Paniikkikohtaukset kuuluu taudinkuvaan mutta hoito ei ole muksuille jutustelua vaan syödään lääkkeitä joita lääkärisetä määrää.Suosittelen että kiikutat pikimmiten sen sukulaises tohtorille nappeja hakemaan.

    On varmasti muutakin oiretta päässä kuin paniikkihäiriö.Se on selvä että perheellisenä itsekin huolestun kun saa lukea jonkun miehen pyytelevän lapsia autoonsa.En tiedä mikä sairaus hänellä on mutta paniikkihäiriö tuota ei aiheuta.

    Äänestä

  • jos saa paniikkikohtauksia, silloin ei ehkä kannattaisi olla auton ratissa, vaan yrittää hakea apua niin että kohtaukset saadaan kuriin. Ihan kaikkien turvallisuuden kannalta. Tämä ei nyt suoranaisesti liity käsiteltävään aiheeseen, mutta tuli vain mieleen...

    Äänestä

  • viisitoista plus 17 kirjoitti:

    jos saa paniikkikohtauksia, silloin ei ehkä kannattaisi olla auton ratissa, vaan yrittää hakea apua niin että kohtaukset saadaan kuriin. Ihan kaikkien turvallisuuden kannalta. Tämä ei nyt suoranaisesti liity käsiteltävään aiheeseen, mutta tuli vain mieleen...

    ajokorttia. Miksi kyseisellä pedofiilillä on, vai onko edes?

    Äänestä

Porin poliisiasemalle on tullut vihjeitä Länsi-Porin alueella liikkuvasta harmaasta henkilöautosta, jonka kuljettaja yrittäisi saada nuoria tyttöjä auton kyytiin. Poliisi selvittää parhaillaan vihjeiden todenperäisyyttä. Tässä vaiheessa tutkinnallisista syistä ei voida tiedottaa enempää.

Poliisi toivookin, että vanhemmat muistuttaisivat lapsia siitä, että vieraiden ihmisten kyytiin ei saa mennä, eikä heiltä myöskään saa ottaa mitään tavaroita tai syötävää vastaan.

Äänestä

tänään 10vuotiaan kummipoikani koulusta, tai oikeastaan nappasin sen bussipysäkiltä mukaani. Avasin vaan oven ja sanoin että lähetkö mun mukaan kaupungille, käydään hakees karkkiii ja pelataan pleikkaa.
Nyt sitten ootellaan koska aletaan olemaan huolissaan, kun vähärauman suunnalla pyöriikin toinen tummanharmaalla autolla.

Äänestä
  • Mukavaa, jos olet hakenut kummipoikaasi koulusta, mutta ota nyt huomioon se, että monet vanhemmat ovat syystä huolestuneita tästä kyseisestä tyypistä, joka kyttäilee lapsia koulun tienoilla. Mietipä niitä vanhempia joiden lapsia ei ole hakemassa kummisetä, ja jotka joutuvat kulkemaan koulumatkaansa joka päivä yksin peläten tätä tyyppiä.
    Ja ei poliisi varmaan ihan huvinvuoksi ilmoittele tutkivansa asiaa, kyllä tässä asiassa todenperäisyyttäkin löytyy. Nyt toivotaan vaan, että mies saadaan lopettamaan touhunsa poliisin tai muiden viranomaisten toimesta.

    Äänestä

  • eikö niin? kirjoitti:

    Mukavaa, jos olet hakenut kummipoikaasi koulusta, mutta ota nyt huomioon se, että monet vanhemmat ovat syystä huolestuneita tästä kyseisestä tyypistä, joka kyttäilee lapsia koulun tienoilla. Mietipä niitä vanhempia joiden lapsia ei ole hakemassa kummisetä, ja jotka joutuvat kulkemaan koulumatkaansa joka päivä yksin peläten tätä tyyppiä.
    Ja ei poliisi varmaan ihan huvinvuoksi ilmoittele tutkivansa asiaa, kyllä tässä asiassa todenperäisyyttäkin löytyy. Nyt toivotaan vaan, että mies saadaan lopettamaan touhunsa poliisin tai muiden viranomaisten toimesta.

    Jättäkää se sateenkaari rauhaan.

    Äänestä

  • syrjintää syrjintää kirjoitti:

    Jättäkää se sateenkaari rauhaan.

    Miten kommenttisi liittyy aiheeseen?

    Äänestä

Pikkukoululaiset pelkäävät namusetiä ja mielenterveyshäiriöisiä. Vanhemmat lietsovat hysteriaa. Jokaiselta yksin kulkevalta mieheltä joka kehtaa lapsia päin vilkaistakin otetaan rekisterinumero ylös.
Sitten kun kuluu muutamia vuosia ja nämä pikku kullanmussukat ovat tulleet teini-ikään, saavat muut kansalaiset saavat pelätä heitä. Nämä riehuvat keskikaljapöhnässä ympäri kaupunkia. Sotkevat ja hajoittavat paikkoja, uhkailevat ihmisiä ja ryöstelevät mummoja.
Missäs hysteeriset vanhemmat silloin ovat??

Äänestä
  • silloinhan sanotaan että ei meidän vilho ainakaan.

    Äänestä

  • 5+10 kirjoitti:

    silloinhan sanotaan että ei meidän vilho ainakaan.

    Usein on ollut namusetä liikkeellä.Eivät ne parane.
    Itse olen myös nähnyt. Tuntomerkkejä, yli 60-vuotias, huomattavan paksut huulet, keskimittainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pietis kirjoitti:

Perjantaina velloi huhu, että Pietniemellä olisi hopea Mercedes-Benz- merkkinen auto, jossa vanha mies ottaa pikkulapsia kyytiin. Oli kuulemma muksuja kyytiinkin asti saanut ja poliisi oli asiasta tietoinen. Onkohan mies saatu jo kiinni? Vai pitääkö vielä pelätä lapsien puolesta? Vai otetaanko edes kiinni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu